VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysokoškolák ukradl práci. Opisování ale popírá

Pardubice/Brno - Chcete vysokoškolský titul a nechce se vám psát závěrečná práce? Student Luboš Grošek to vyřešil po svém. Okopíroval ji – slovo od slova – podepsal a letos na jaře na Masarykově univerzitě v Brně také úspěšně obhájil.

8.11.2008
SDÍLEJ:

Tomáš NeterdaFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Text o historii dálkového plavání ukradl pardubickému plavci a trenérovi Tomáši Neterdovi. „Práci o historii dálkového plavání v Čechách jsem v roce 2004 obhájil na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Je svým způsobem jedinečná. Téma u nás zatím nikdo nezpracoval a do dnešních dnů ji i pro potřeby univerzity doplňuji. O to víc mě překvapuje, když vidím, že si ji někdo bez mého vědomí přivlastnil,“ uvedl Neterda.

A Luboš Grošek se z podvodu sám usvědčil. Práci totiž okopíroval od A až do Z, bez jediné úpravy, stejný zůstal úvod i závěr, jen kvůli délce vypustil dvě závěrečné kapitoly. „Devadesát pět procent textu je vlastně výsledek rozhovoru s Michalem Štěrbou, legendou dálkového plavání, který je doslova chodící encyklopedií a vše je tak publikováno vůbec poprvé,“ konstatoval Neterda.

„Zajímalo by mě, jak by ten člověk vysvětlil, že nikdy nemluvil s panem Štěrbou, kterému hned v úvodu děkuje za osobní pomoc při zpracování textu. Jsou to má slova,“ dodal.

A co na to Luboš Grošek?

Psal jste bakalářskou práci na Masarykově univerzitě v Brně na téma historie dálkové plavání?
Já už teď nevím. Co se děje?

Máme informaci, že jste tu bakalářskou práci okopíroval. Je to možné?
Ne. Nejsem si toho vůbec vědom. Sice jsem psal dálkové plavání, ale vlastními slovy. Vůbec nic nevím. Nic jsem nekopíroval.

Stojíte si za tím, že práce je vaše?
A mám říct ne? Já jsem nekopíroval, použil jsem nějaké materiály od Neterdy.

Takže o průšvihu s okopírovanou bakalářskou prací nic nevíte?
Co se děje? Vůbec nic nevím. Co se stalo za průšvih? Nebyl jsem teď ve škole. Mám spoustu pracovních povinností.

Na podvod přišel známý

Děkan fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně Michal Charvát slíbil, že ustaví odbornou a kárnou komisi, která případ posoudí. O možném trestu pro studenta však nechtěl hovořit. Až prý se s věcí řádně seznámí. „Naše univerzita má jako první v republice počítačový systém, který je schopen vyhledat shodné pasáže v různých textech. Je však nemožné toto srovnání provést tam, kde chybí přístup k textu. Právě Karlova univerzita práce svých studentů v elektronické podobě nezveřejňuje,“ vysvětlil děkan Michal Charvát.

Na podvod tak přišel až náhodou známý trenéra Neterdy, který text objevil na internetu mezi pracemi brněnských studentů.

Podle našich informací mu však hrozí vyloučení z fakulty kvůli tomu, že se nedostavil k závěrečným zkouškám.

Kuriozní je, že přestože jedinou námahou studenta bylo práci okopírovat a vytisknout, nedržel se stanoveného harmonogramu a nekomunikoval se svým vedoucím práce, což se promítlo v závěrečném hodnocení vedoucího práce.

„Spolupráce s ním byla trochu problematická, V průběhu psaní práce se mnou nekomunikoval, nevěděl jsem jak daleko s prací je. Práci obhájil úspěšně v květnu letošního roku, ale neudělal státnice, takže titul doposud nemá. Titul mu tedy vzít nemůžeme. Má ale složené trenérské zkoušky druhého stupně, které si dělal v rámci studia, je tedy možné že odebrání této licence může být jedním z trestů. Ustanovili jsme tříčlennou komisi, která nejprve prozkoumá shodnost obou prací, pak bude případ řešit kárná komise, která rozhodne o trestu. Nevím o tom, že by se v historii fakulty takový případ stal,“ řekl vedoucí práce Miloš Lukášek.

„Počítačový systém, který má schopnost vyhledat stejné pasáže začal před dvěma lety fungovat jen pro MUNI, od letošního léta spolupracuje i s dalšími univerzitami, proto shodnost prací z léta nemohl odhalit. Podobné případy plagiátorství jsme objevili u některých starších prací studentů, je ale těžké tyto lidi zpětně kontaktovat a nějak trestat. Současná legislativa neumožňuje studentům titul odebrat, maximálním trestem je vyloučení ze školy. Myslím si, že ale největším trestem, je pro studenta poškození jeho jména. Podvod se s ním ponese i v budoucím zaměstnání," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Jiří Sejkora, Lenka Čermáková

Autor:

8.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na kolo jen s přilbou
15

Malí cyklisté si zopakovali základy bezpečné jízdy na kole

Ilustrační foto.

Muž se popálil, když mu začala hořet propan butanová lahev

Betlém nabízí pohled do života řemeslníků

Hlinsko – V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku teď můžete až do 5. listopadu navštívit další zajímavou výstavu z cyklu Střípky z historie s podtitulem Na cukr, na kafe.

Příspěvkem do sbírky pomůžete lidem v krizových situacích

Chrudim – Poslední týden v září můžete potkat v ulicích Chrudimi dobrovolníky v oranžových tričkách. Jsou to studenti SOU a SOŠ obchodu a služeb Chrudim, kteří pomáhají Centru J. J. Pestalozziho při sbírce Knoflíkový týden.

Alex Hurskyj, sportovec tělem i duší

Třemošnice, Smrkův Týnec – Alex Hurskyj je 19letý mladík, který se narodil na Ukrajině. Před deseti lety se přestěhoval do České republiky, konkrétně do Smrkova Týnce. V současné době studuje na SOŠ a SOU technickém v Třemošnici poslední ročník maturitního oboru Operátor dřevařské a nábytkářské výroby.

Futsalisté vyhráli v Brně

Chrudim - První liga futsalu pokračovala pro Era-Pack pondělním utkáním v Brně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení