VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zubatá řádí na dvoře chovatele s pikslou jedu v pařátech

Kutřín - Rudolf Nešetřil z Kutřína se považuje za zkušeného chovatele slepic, kachen, koz a jiné domácí havěti. Nejde mu proto vůbec na rozum, proč nachází čas od času své opeřené a osrstěné svěřence mrtvé. Podle něj je kdosi zřejmě tráví.

9.10.2013
SDÍLEJ:

Rudolf Nešetřil z Kutřína prozatím chov domácího zvířectva nevzdává, dvorkem se mu prohání i hejno kachen.Foto: DENÍK/Marek Nečina

„Táhne se to už léta. V prvním případě vlastně ani nešlo o otravu. Kdosi mi tehdy někam schoval kachnu na tak dlouhou dobu, až téměř uhynula hladem a žízní," vybavuje si chovatel, podle něhož se úhyny začaly množit až v posledních třech letech.

Jed prý byl v trávě

„Každý rok jsem přišel vždy o jednu kozu. Mívám je uvázané na řetězu a jak jsem zjistil, tráva v jejich dosahu byla postříkaná jakýmsi jedovatým přípravkem," tvrdí Rudolf Nešetřil.

Chovatel ale přišel rovněž o malé kůzlátko, které ještě vůbec nevyšlo na pastvu. „Kdosi mu asi v chlévě vstříkl jed přímo do tlamy," přemítá muž.

Slepice už nenesou

Úplná pohroma nastala podle chovatele letos. „První byla otrávena opět koza, která nakonec po měsíci uhynula. Pak kačer, ten uhynul po týdnu. A poté přišly na řadu slepice. Čtyři přestaly úplně žrát a do týdne po otravě také uhynuly. Ostatní to sice přežily, ale přestaly nést vejce," stěžuje si muž, jenž mrtvá zvířata postupně ukázal několika veterinářům. Ti mu prý většinou potvrdili, že za úhyny stojí jed.

Jak už to někdy v podobných případech bývá, i chovatel z Kutřína přiznává, že nemá právě nejlepší vztahy s jednou rodinou v sousedství. Mezi čtyřma očima tak záhy připouští, že z většiny otrav viní právě je.

„Ale víte jak to je… Žádné pořádné důkazy v ruce nemám, tak nebudu nikoho veřejně jmenovat. Jen bych si přál, aby to všechno konečně už přestalo. Je to příšerný pocit beznaděje, když vám v náručí mečí umírající kůzle. Už nechci pohřbívat stále další a další kusy," říká chovatel, který se dál stará o zbývající zvířata. Kvůli vyšetření posledních úhynů se již ale obrátil na policii.

Policisté v akci

Výsledek šetření dosud není znám. „Mohu potvrdit, že na nás obrátil muž s případem čtyř uhynulých kusů kura domácího, jednoho kačera a jedné kozy," sdělil chrudimský policejní mluvčí Jiří Tesař. „Jde stále o živý případ, jehož vyšetřování probíhá. Pachatel je zatím neznámý," dodává policejní mluvčí.

Vyšetřování zřejmě nepomůže skutečnost, že u pitvaných zvířat nebyly provedeny chemické ani biologické rozbory tkání.

„Udělány byly jen pitvy, podrobnější rozbory bych musel opět zaplatit. Jenže on takový rozbor tkání z jednoho kusu drůbeže přijde na patnáct set korun, takže například u slepic několikanásobně převyšuje hodnotu uhynulého ptáka," konstatuje chovatel Rudolf Nešetřil.

Otravy lze poznat

Zkušený veterinární lékař Ivan Jeník nicméně Chrudimskému deníku potvrdil, že leccos mohly naznačit už jen uvedené pitvy. „V případech, kdy byly použity běžně dostupné jedy a přípravky, určené například na hubení hlodavců, bývají u mrtvých zvířat patrné některé typické příznaky. Už při zevním pohledu jsou taková těla anemická. To znamená, že například sliznice a tkáně oční spojivky, v dutině tlamní nebo u ptáků v zobáku mají vlivem otravy bělavou barvu. V tělní dutině ptáků a v břišní dutině savců lze obvykle pozorovat zvýšenou krvácivost," připomíná veterinář.

Autor: Marek Nečina

9.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies