VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výměna průkazů? Není nač čekat!

Pardubice - Do konce letošního roku si musejí řidiči vyměnit průkazy vydané v období mezi 1. lednem 1994 až 31. prosincem 2000. Celá akce však probíhá pomaleji, než by měla a hrozí, že se vše nestihne.

21.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Vraný

Lhůta pro vydání průkazu je do dvaceti dní od podání žádosti a státní tiskárna cenin zvládne za měsíc vyrobit v průměru 100 000 nových průkazů. Na začátku tohoto měsíce jich bylo třeba vyměnit ještě 774 110.

Řidičské průkazy lze měnit na Magistrátu města Pardubic a městských úřadech v Holicích a Přelouči.

Pomáhají esemesky

Nejvíce průkazů ještě čeká na výměnu v Pardubicích, na začátku tohoto měsíce jich bylo 9948 z celkového počtu 23 407.

„V současné době si chodí vyměňovat průkazy minimum řidičů,“ řekl Jiří Řádek, vedoucí oddělení dopravně správních agend Magistrátu města Pardubic.

„Podle zkušeností z poslední etapy výměny řidičských průkazů v současné době žádná zvláštní opatření nechystáme.“

Žadatelé o výměnu mají možnost si termín výměny objednat pomocí SMS na telefonním čísle 736 466 446, případně na internetu. Přesný návod každý najde na webových stránkách pardubického magistrátu.

Petr Vitman, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu (MěÚ) Holice, Deník informoval: „Evidujeme 2012 řidičských průkazů, které podléhají povinné výměně, zatím jsme jich vyměnili 1064. Zbývá jich tedy 948 a nepředpokládám, že by u nás vznikla nějaká krizová situace, chodí pět řidičů denně.“

Předejděte stresu

V Přelouči na začátku května zbývaly k výměně necelé tři tisícovky průkazů.

„V současnosti v našich úředních dnech přijímáme v průměru asi pětadvacet žádostí o výměnu,“ svěřil se Luděk Novák, vedoucí odboru vnitřních věcí Městského úřadu Přelouč, a doplnil: „Mimo úřední hodiny lze o výměnu požádat po předchozí domluvě na telefonním čísle 466 768 516. V případě potřeby počítáme s tím, že rozšíříme úřední hodiny, zároveň posílíme počet pracovníků u přepážky. Všem řidičům bych však radil, aby výměnu neodkládali a vyhnuli se tak zbytečnému stresu v závěru roku.“

Výměna průkazů? Není…

K výměně dokladů opravňujících k řízení motorových vozidel zájemci potřebují vyplněnou žádost (je možné vyplnit přímo na přepážce), stávající řidičský průkaz, fotografii a občanský průkaz. Lidé starší šedesáti let pak nesmějí zapomenout také na posudek od svého lékaře.
„Mnozí spoléhají na to, že je pracovníci odboru dopravy na místě vyfotí, ale opak je pravdou – fotografii si žadatel musí přinést s sebou,“ zdůraznila Nataša Hradní z oddělení vnějších vztahů pardubického magistrátu.

V oběhu jsou čtyři typy průkazů, tři z nich se však musí vyměnit. Do konce letošního roku jde o dvě série vydané v období od roku 1993 do roku 2000 a do 31. 12. 2013 pak průkaz vydaný v období od 1. 1. 2001 do 30. 4. 2004.
Od roku 2014 už všichni řidiči budou mít jeden typ řidičského průkazu.

Úřední hodiny pro výměnu ŘP

Holice
PO 8 – 12 a 13 – 17
ST 8 – 12 a 13 - 17
PA 8 - 12

Pardubice
PO a ST 8 – 17
ÚT, ČT a PÁ 8 – 13.30

Přelouč
PO 8 – 11.30 a 12.30 – 17
ST 8 – 11.30 a 12.30 – 17
21.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Slatiňanech se překvapení nekonalo.
18

Ve Slatiňanech se překvapení nekonalo, v poháru postupuje MFK Chrudim

DUŠAN POLHOŠ (4,2 kg a 53 cm) je od 19.7. od 10:54 po tříleté Karolínce a dvouletém Gejzovi dalším štěstím Julie a Gejzy z Heřmanova Městce.
15

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 22. července

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Prosetín - Fotbalový klub Sokola Prosetín bude v nadcházející sezóně zaslouženě reprezentovat Chrudimsko v kraji. Trenér Vít už ví, že jeho tým čeká těžká sezóna.

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Chrudim - Téměř sedmiletá Verunka už toho za svůj krátký život zažila opravdu hodně. A bohužel ji čeká další změna. 

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení