VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„A uživí ho to?" ptali se rodiče na přehlídce škol nejčastěji

Chrudim - /VIDEO/ Letáčky, hostesky, prezentace a velké reklamní plakáty zaplňují v úterý od rána velký sál Muzea v Chrudimi. Pořád se zde Přehlídka středních škol, kterou organizuje Úřad práce ČR ve spolupráci s Chrudimskou besedou.

23.10.2013
SDÍLEJ:

Přehlídku středních škol organizuje Úřad práce ČR ve spolupráci s Chrudimskou besedou.Foto: DENÍK/Lukáš Vaníček

Oproti minulým ročníkům se letos přehlídka vměstnala pouze do jednoho dne. „Je to pokus, protože většinou byl druhý den ze strany návštěvníků slabý. Vystavovatelé říkali, že je takováto propagace stojí tisíce korun, protože podobných přehlídek absolvují v září tři až čtyři," vysvětluje důvod zkrácení Marcela Vychodilová z chrudimského úřadu práce. „Co jsem mohla pozorovat, návštěvnost je vyšší a je tu živo," dodává posléze.

A má pravdu. Velkým sálem proudí desítky školáků, které letos čeká nelehký úkol výběru střední školy a budoucího směřování své kariéry. Pendlují mezi jednotlivými stanovišti a v rukou se jim množí letáčky a informační brožury, které jim podávají buď učitelé či žáci konkrétních škol.

Celý kraj najednou

Podle Gabriely Beranové z Chrudimské besedy se přehlídky letos zúčastnilo rovných padesát škol z celého kraje. Přítomny jsou nejenom místní střední školy, ale do velkého sálu muzea dorazili zástupci i z Hradce Králové, Chotěboře nebo Havlíčkova Brodu.

„Zrovna tito žáci," ukazuje Martina Langová ze Střední školy aplikované kybernetiky z Hradce Králové „Jsou z Chrudimi, ale studují u nás žáci z celého republiky. Zájem mají jak o umělecký, tak technický obor. Zájemci se tu zastavují, ale přijde mi, že nejsou rozhodnutí, a tak je zvu na den otevřených dveří," doplňuje Martina Langová.

Každá z přítomných škol zvolila jinou cestu, jak přilákat pozornost korzujících návštěvníků. Počítačové prezentace nechybí u žádného stolu, studenti Základní a Střední školy Bohemia míchají nápoje a zástupci Střední školy automobilní Holice si s sebou přivezli i trenažér řízení auta, jehož sedadlo nezůstává nikdy volné.

„Máme tady robota, který je ukázkou takzvaného mechatronického zařízení, což v sobě spojuje prvky elektronické a mechanické a váže se k našemu studijnímu oboru mechatronik. Prohlédnout si lze i řadu kovodělných výrobků, které korespondují s nabídkou učňovských oborů," popisuje část široké nabídky Petr Melichar ze Střední průmyslové školy Chrudim.

Starostliví rodiče

Mezi návštěvníky je vidět celou řadu rodičů, kteří své potomky doprovází. V mnoha případech se však vyptávají spíše dospělí, než jejich potomci.

„Je hodně znát, že rodiče nyní více řeší uplatnění svých děti po středních školách. Ptají se třeba na umělecké obory a jak na tom děti budou po absolvování takovéto školy. Pořád dokola opakujeme, že potřebujeme především kluky s láskou k technice, matematice a fyzice," doplňuje Marcela Vychodilová z chrudimského úřadu práce.

„Líbilo se mi tady, ale ještě nemám nic vybraného. Zajímá mě kadeřnice anebo cukrářka," dodává Kateřina Severínová z Hlinska.

LUKÁŠ VANÍČEK

Autor: Redakce

23.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti v trávníku na chrudimském sídlišti U Stadionu

Trávu odvážejte pryč, žádají lidé ze sídliště

Merida Cyklo Maštale 2016

Cyklo Maštale se kvapem blíží

Na mladé zdravotníky čekaly zlomeniny i střepy trčící z rukou

Chrudim – „Kájo, dejchej! Dejchej!" zoufalé volá dívka a rukou se natahuje po bezvládném těle ležícím na zemi vedle rybníčku v chrudimském Městském parku. I tak vypadá jedno ze stanovišť oblastního kola soutěž mladých zdravotníků, které se včera v Chrudimi uskutečnilo.

Děti hrály pohádku, aby pomohly jiným dětem

Chrudim – Rok příprav, zkoušení a výrobě kostýmů a kulis věnovali žáci a učitelé ze Speciální základní školy Chrudim, aby spolu nastudovali Duhovu pohádku, kterou včera a dnes hrají v Divadle Karla Pippicha. Součástí hry je i prodejní výstava prací dětí ze speciální školy.

Baletky zazářily v pražském Salesiánském divadle

Chrudim - V Salesiánském divadle v Praze se v uplynulých dnech uskutečnila celostátní soutěž tanečních škol. V kategorii klasický tanec si na ní vytančili stříbrnou příčku Josef Pavliš a Veronika Vodičková z tanečního oddělení ZUŠ Chrudim.

Mydlářovský dům zažije osvícení

Chrudim – Muzeum loutkářských kultur zve na páteční, slavnostní otevření nového prostoru určeného návštěvníkům. Po rozsáhlé rekonstrukci vzniklo na terasách za Mydlářovským domem výjimečné místo k odpočinku i setkávání s atmosférou italského Toskánska, odkud kdysi Matěj Mydlář čerpal inspiraci pro renesanční přestavbu svého domu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies