V královéhradecké fakultní nemocnici ve středu zemřel čtyřiašedesátiletý muž s leukémií, žijící na Chrudimsku. Stal se tak první obětí viru Pandemic H1N1 z Pardubického kraje.

„Pacient se doma léčil antibiotiky, měl teploty. Během pondělí se mu však udělalo špatně, těžce dýchal. U nás jsme mu zjistili oboustranný zápal plic. Bohužel ani ne po čtyřiadvaceti hodinách v nemocnici zemřel. Zároveň mu byla prokázána nákaza prasečí chřipkou,“ říká Zdeněk Tušl, náměstek ředitele královéhradecké fakultní nemocnice.

Také jičínská nemocnice už má jasno. Třicetiletý muž, který zde zemřel v pondělí na jednotce intenzivní péče, byl nakažený prasečí chřipkou.

Příčinou úmrtí bylo srdeční selhání při oboustranném zápalu plic. Výsledky testů u dalších hospitalizovaných pacientů, jejichž počet se navýšil na čtyři, u nichž je rovněž podezření na napadení virem H1N1, zatím nejsou známy. Další nemocný, u něhož už byla nákaza prokázána, byl přeložen do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Ve východních čechách už 142 případů prasečí chřipky

Za poslední týden včetně minulého víkendu ve východních Čechách přibylo 41 nových případů prasečí chřipky. Od dubna, kdy se poprvé objevila, jich hygienici evidují již 142.

Panika z téměř třetinového nárůstu ale podle hygieniků není na místě. Nebezpečí hrozí především pacientům, u nichž je nákaza kombinována s dalším závažným onemocněním. Podle odhadů navíc kmenem H1N1 onemocněla většina ze všech nakažených chřipkou. Většinou má ale lehký průběh jako sezonní chřipka a lidé ji tak na sobě nepoznají.

„Evidujeme již jen komplikované případy, u nichž byl virus H1N1 potvrzen laboratorními rozbory,“ upozornil ředitel hradecké krajské hygienické stanice Ivan Kučera.

Například v pardubické nemocnici nyní leží čtyři pacienti s prasečí chřipkou, další čtyři čekají na laboratorní výsledky. „Naopak další dva byli včera propuštěni do domácího léčení,“ uvedla mluvčí nemocnice Alice Štrajtová Štefková.

Nezlepšila se ani ochota vytipovaných zdravotníků nechat se očkovat proti prasečí chřipce. Poslední údaje hovoří jen zhruba o třetinové úspěšnosti. V orlickoústecké nemocnici tak už byli proočkováni i lékaři, pro které původně vakcína nebyla určena a začíná se s očkováním rizikových pacientů.

Větší starosti dělá epidemie chřipek obecně

Větší hlavu hygienikům dělá zvyšující se výskyt obecně chřipkových a respiračních onemocnění. V Královéhradeckém kraji už dokonce platí stav epidemie. Ten bývá vyhlašován při 2000 případech na 100 tisíc obyvatel; kraj má nyní nemocnost těsně pod touto hranicí.

Nejohroženější skupinou jsou nadále děti do pěti let, například na Jičínsku ale ulehl i každý třináctý školák. Školy se kvůli epidemii zavíraly hlavně na Rychnovsku – a to hned osm. Třeba z uzavřené základní školy v Opočně je marodná třetina žáků.

V celém Královéhradeckém kraji je nyní zavřeno třináct, převážně základních škol. Část z nich však chce od pondělí znovu učit. Nadále jsou zakázány i návštěvy ve většině východočeských nemocnic.

„Nárůst nemocnosti je mírný. Očekáváme však, že bude ještě stoupat,“ dodal ředitel pardubické krajské hygienické stanice Antonín Vykydal.