VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Javorné Krásnému nedáme, rozhodli Brádelští

Horní Bradlo – Do třetice a zdejší starosta Karel Linhart doufá, že i naposledy. Zastupitelé Horního Bradla v úterý večer na svém mimořádně svolaném zasedání zrušili usnesení staré dva týdny, ve kterém souhlasili s odtržením osady Javorné a jejím připojením ke Krásnému.

10.2.2009
SDÍLEJ:

Osada JavornéFoto: Karel Dvořák

Titíž zastupitelé, kteří byli posledně pro odtržení Javorného, v úterý najednou byli proti. Tak rychle změnili názor.

Jednání se sice protáhlo na půldruhé hodiny, ale vymalováno bylo už po třech minutách, kdy dal starosta revokaci předcházejícího usnesení rychle odhlasovat. Diskutovalo se až potom. A debata byla tak horká, že asi dvacítka přítomných mohla i přes prostydlý sál zdejšího kina nechat kabáty v autech.

Obyvatelé Javorného tak jednotní, jako jsou nyní, ještě nikdy nebyli. Pod bližší Krásné vesnice patřila historicky, násilně přičleněná k Bradlu byla na konci 50. let. Poté, co místní začali být nespokojení s přístupem starosty Linharta, podepsali se dům do domě pod petici žádající přičlenění ke Krásnému a o změnu hranic obou obcí požádali obě zastupitelstva. Krásenští přechod schválili, Brádelští o tomtéž hlasovali natřikrát. Trpělivost usedlíkům v Javorném přetekla po vykácení vzrostlých bříz na návsi, nesplněných slibech týkajících se odvodnění či kvůli těžbě v javorenských lesích bez nároku na vrácení části peněz zpět do osady.

„Bylo by to nesprávné a protiprávní,“ označil přání Javorenských starosta. Odpovědí mu byla bouře nevole a chvílemi i smích nad Linhartovými argumenty a jeho úsporným způsobem vedení schůze. Javorenští v obecenstvu jednoznačně převažovali, o ně se jednalo. Osada je to tak malá, že přijeli téměř všichni.

Javorenští hájili své právo na sebeurčení a Linhart měl v palbě kritiky těžkou pozici. Nechtěl se zapsat do paměti Horního Bradla jako starosta, za něhož se obec rozpadla. „Protože nechci,“ zněla například celá jeho odpověď na otázku, proč nedá ještě jednou hlasovat i o zrušení prosincového usnesení zastupitelstva, které o záležitosti jednalo poprvé.

Nespokojenost dali Javorenští najevo už s podobou zápisu z předcházejícího zastupitelstva. Padlo obvinění, že byl dodatečně sepsán úplně jinak, než jak bylo usnesení ve skutečnosti schváleno. Zatímco v zápise se píše o „přechodu občanů osady Javorné k obci Krásné“, podle Javorenských se hlasovalo o něčem úplně jiném: o změně hranic Krásného a Bradla. Formulací zveřejněnou v zápise by totiž Krásné získalo obyvatele, ale obecní majetek by zůstal Bradlu.

Na jednom se však shodli všichni. V celém sporu nejde o nic jiného, než o peníze. „Nechci ochuzovat své nástupce o obecní majetek,“ připustil starosta. „Takže jsme rukojmími obecního majetku,“ kontrovala mladá žena v sále. „Když je to stoprocentní vůle Javorňáků, odtrhnout se, proč to nevezmete na vědomí?“ přidal se další. V emocemi nabitém sále chvílemi nebylo slyšet vlastního slova.

Nejvíc Linhart Javorňáky popudil, když ve snaze o smír slíbil, že se „třeba za rok nebo za dva k problému znovu vrátíme.“ Odpovědí mu byla opravdová palba. „To snad nemyslíš vážně, Karle! Děláš z nás Javorňáků blbce. Tebe nezajímají lidé, ale majetek,“ spustil Ladislav Kučera, neoficiální mluvčí tamních usedlíků.

Ale v hádkách o to, že by Bradlo přišlo s obyvateli i o obecní majetek, došlo i na tvrdší slova. Starosta Krásného Jaroslav Kučera sám sebe v nadsázce označil za „hajzla“, když daroval Hornímu Bradlu před lety část obecního majetku jen proto, že historicky Bradlu patřil. Podle svých slov to udělal z morálních důvodů, nemusel tak činit, a vlastní obec tím ochudil . „A dnes je morálka kde? Zlatí komunisté,“ dodal, opět v nadsázce.

Zatímco starosta Linhart celou hodinu a půl odrážel útoky vestoje, ostatní zastupitelé téměř celou dobu promlčeli. Jedinou rebelkou, která si často brala slovo a opírala se do starosty, byla zastupitelka Věra Kloučková. Jak by také ne. Je přece z Javorného.

Autor: Kamil Dubský

10.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hokejbalový Jokerit si vybojoval pátý duel!

GIOM 1.
AUTOMIX.CZ
31

Garáž 10 motoristů: Tahle parta stavěla fascinující auta, socialismu navzdory

Brontosauři obsadili Lichnici

Lichnice - V pátek započalo Hnutí Brontosaurus svou pomoc pro Lichnici.

Divadlo zaplní stovka baletek

Chrudim - Na letošní závěrečné představení tanečního oddělení ZUŠ Chrudim nastudovali žáci pohádku Princezna se zlatou hvězdou na čele. Na jevišti Divadla Karla Pippicha vystoupí 94 baletek a tři tanečníci.

Chrudim přidává peníze na opravu kostelní střechy

Chrudim – Podle Jaroslava Moučky, chrudimského zastupitele za KSČM, vynakládá samotná římskokatolická církev na opravy chrudimského kostela Nanebevzetí Panny Marie tak málo peněz, že si nezaslouží další finanční podporu města.

Zloděj materiál na fasádu prostě ukradl

Heřmanův Městec – Policisté pátrají po zloději, který se v průběhu uplynulého víkendu vloupal do společného sklepa bytového domu v Heřmanově Městci. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies