„V evidenci se ovšem nemusí objevit všichni, třeba slabý alergik ani nemusí alergologa navštěvovat. Ve skutečnosti může být u nás alergiků mnohem více,“ shodují se lékaři. Studie Státního zdravotního ústavu ČR prokázala, že alergii má každé třetí dítě do čtrnácti let.

Lidé v Česku nejčastěji trpí kožními alergiemi, alergickou rýmou a průduškovým astmatem. S alergií se člověk nemusí narodit. Naopak statistické údaje z posledních let hovoří o tom, že řada lidí se potká se svojí alergií až ve vyšším věku. Alergie mohou být lehkého charakteru, ale těžkým alergikům mohou zdravotní potíže velmi zkomplikovat život. Ti, kteří jsou na něco silně alergičtí, musejí často podřizovat svému handicapu svůj životní rytmus: denní režim, vycházky, stravu apod.

#nahled|https://g.denik.cz/63/36/info_alergie_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/63/36/info_alergie.jpg|Alergie: pylová sezona v Česku už začala.#

Alergie je považována za fyzickou nemoc, ale nemusí tomu tak být vždycky na sto procent.

„Zajímavé je, že alergie funguje i psychicky. Když ukážete člověku, který má v letním období alergii na růže, fotku růže v zimě, začne kýchat a nemoc se u něj okamžitě projeví,“ uvedl lékař Zdeněk Mareš.

Jaro neprožívají všichni lidé s euforií probuzeného zimního spáče. Kvetoucí stromy, trávy a květiny je velice dráždí.

Čtyřiadvacetiletý Slávek Dvořák z malé vesničky u Chrudimě se snad nejvíc obává řepky olejky. „Projít kolem pole s řepkou znamená obrovské utrpení. V tu chvíli začnu kýchat, teče mi z nosu, hůře se mi dýchá. Tato polní rostlina mi nedělá dobře a opravdu si mnohdy přeji, aby ji zemědělci přestali pěstovat,“ říká mladý muž.

Zřejmě by měl vyhledat pomoc alergologa, protože jednorázově podané medikamenty od obvodního lékaře se mohou časem ukázat jako nedostačující.

Obtíže s alergií lze mírnit i alternativní léčbou, v tomto směru zaznamenává poměrně dobré výsledky homeopatie.

Pylová předpověď pro Českou republiku

V uplynulém týdnu pokračovala na celém území České republiky pylová sezona břízy, která v nižších polohách dosáhla ve druhé polovině pracovního týdne výrazného maxima, na vrcholu byla také sezona jasanu.


V nižších polohách jsou v plném květu málo alergizující ovocné stromy. Objevila se první pylová zrna buku a dubu. Z dalších alergenů byla poměrně hojná pylová zrna vrby, javoru, jilmu, ve středních polohách také topolu.

Výhled

Pro následující dny bude jasně nejagresivnějším vzdušným alergenem pyl břízy, jeho množství s ohledem na deštivé počasí již ale asi v nižších polohách nedosáhne úrovně z minulého týdne.

Vysokých koncentrací bude stále dosahovat také pyl jasanu a habru. Postupně bude přibývat pylu buku, hlavní sezona dubu a platanu začne až ke konci dubna. Ovocné stromy téměř nealergizují. Koncentrace pylových alergenů v ovzduší bude výrazně závislá na dalším vývoji počasí, při oteplení se množství pylu vždy výrazně zvýší, v deštivých dnech se naopak výrazně sníží.

Zdroj: www.alergie.cz

(ron)