VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Americká studentka: české děti jsou nabité energií

Havlíčkobrodsko /FOTOGALERIE/ – „It is very hard,“ praví posmutněle malý chlapec, kterému ostatní říkají Honzík, svému kolegovi, americkému studentovi a ukazuje mu, jak se mu nedaří z keramické hlíny vymodelovat nos.

19.1.2010
SDÍLEJ:

Američtí studenti v Horní Krupé.Foto: DENÍK/Jaromír Kulhánek

„Yes, it is,“ odpoví mu se smíchem Američan a předvede svůj baňatý výtvor.

Horní Krupou se v těchto dnech nese česko–anglická konverzace. Zhruba na dva týdny sem totiž již potřetí zavítali američtí studenti navštěvující Taylor university v USA, aby podpořili výuku anglického jazyka na základních školách v Dolní Krupé, Rozsochatci a Skuhrově.

Součástí programu jsou i nejrůznější odpolední akce, při nichž mají děti nejrůznějšího věku možnost své americké kamarády lépe poznat. A jednou z nich je i keramická dílna, kde se všichni snaží z hlíny vytvořit obličej. Při práci opadávají veškeré zábrany, děti se anglicky mluvit nestydí.

„Angličtinu se učím, chodím do druhé třídy a když potřebuju, myslím, že se bez problémů domluvím,“ usmívá se rozpačitě copatá sedmiletá Esterka Neumannová z Horní Krupé.

Američani přijeli v rámci praxe

„Děti hodně komunikovaly, když jsme byli ve školní jídelně, nemyslím si, že by se nějak výrazně styděly. Základní fráze ovládají bez problémů,“ informuje s úsměvem otec celé akce a místní kazatel Roman Neumann.

„I can´t do it,“ rozčiluje se Honzík, jehož obličejík vypadá trochu jako z fantastického filmu. „Yes, you can, it is very nice, don´t worry,“ odpoví mu s úsměvem americký student a předvede mu, jak nos udělat a vytvarovat. Teď už je Honzík jakž takž spokojený.

Tři studenti ze země pruhů a hvězd navštívili naši zemi v rámci praxe, kterou musí ve své škole absolvovat.

Letos do Horní Krupé společně se svou učitelkou přijely dvě dívky a jeden mladík. A je vidět, že je práce s dětmi opravdu baví. „Look, you must do that like this,“ ukazuje správný postup své malé sousedce jednadvacetiletá Keri. „Yes, ale mně to nejde,“ stěžuje si napůl anglicky a napůl česky holčička. Keri ale neztrácí trpělivost a nakonec se vše podaří tak, jak má.

„Oh, jak se řekne děkuju?“ ptá se holčička. „Thank you, ne?“ napoví jí ostatní. „Thank you,“ poděkuje se zářícíma očima milé Američance.

„Ještě moc anglicky neumím, tady jsem první rok a ve škole se zatím taky učím jenom rok, takže když něco potřebuju, radši se zeptám někoho zkušenějšího,“ vysvětluje devítiletý Vítek Pavlas z Horní Krupé. Na otázku, zda jej angličtina baví, ale pokyvuje hlavou, že ji má rád.

Američany by od českých studentů nikdo nerozeznal, dokud by nepromluvili. Prozradí je neutuchající úsměv a dobrá nálada. Humor je neopouští téměř v žádných chvílích. „Moc se mi tu líbí,“ vyjadřuje svůj názor, jak jinak než s úsměvem, Keri Harbold.

„Nikdy jsem nebyla nikde jinde než ve Spojených státech a Česko je nádherné. Máte tu i skvělé děti, protože ony se chtějí učit. Čiší z nich strašně pozitivní energie a učí se hrozně rychle,“ nešetří obdivem Keri. Američtí studenti budou v Horní Krupé do 22. ledna, pak se vrací zpět do USA.

Autor: Andrea Bartůňková

19.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Už se moštuje.

Už se moštuje

Při rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha.

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Houbařka přinesla desítky hřibů

Chrudim – Ve třech taškách Chrudimačky Věry Pitrové byste po jejím čtvrtečním výletu do lesa napočítali na šedesát dubových hřibů, třicet hřibů kovářů, ale také množství bedel, kozáků, klouzků a lišek.

Vesna couvá. Chce jednat o platech

Východní Čechy - Mzdy na hranici bídy možná skončí. Firma otočila a chce jednat o kolektivní smlouvě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení