VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HLASUJTE V ANKETĚ: Šli byste bydlet do Hlinska?

Hlinsko - Práce a bydlení. To jsou léky pro vymírající Hlinsko. Počet obyvatel města se opět snížil. K letošnímu prvnímu lednu mělo Hlinsko celkem 10 208 obyvatel. Za posledních dvacet let tak z města odešlo už více než 700 obyvatel. To je téměř stejný počet lidí, kolik má například sousední Holetín. Naštěstí přicházejí nejen bytoví developeři s nabídkou výstavby, zájem projevil i řetězec Tesco.

13.3.2009 10
SDÍLEJ:

PRÁCE A BYDLENÍ. To jsou léky pro vymírající město Hlinsko Foto: DENÍK/archiv

Hlinsko – Počet obyvatel města se opět snížil. K 1.1.2009 mělo město celkem 10 208 obyvatel. Za posledních 20 let tak z města odešlo už více než 700 obyvatel. To je téměř stejný počet lidí, kolik má například sousední Holetín. Od konce 2. světové války město takovýto pokles nezažilo.

Až do sametové revoluce totiž město neustále rostlo, a to téměř na 1,5 násobek. Negativní trend nastal až v poslední dekádě 20. století. Od roku 1994 již Hlineckých neustále ubývá.

Výjimkou byl rok 2007, když se už už zdálo, že se trend obrátí. Přibylo téměř 30 obyvatel.Zklamáním pak byl rok loňský, kdy úbytek dále zesílil. Jaký je lék? Dostatek práce a dostupné bydlení.

Zvrátí trend investoři?

Během poslední doby projevili o Hlinsko značný zájem soukromí investoři. Plánuje se výstavba mnoha nových bytů ve vícero lokalitách. V místní části Srní rozjíždí stavbu rodinných domků hlinecká společnost Kappa Invest, na Dvořákově nábřeží chce budovat pražský Sit Art, u Prokopova rybníčku a ve Wilsonově ulici pak pardubický Adam První.

VÝVOJ POČTU OBYVATEL HLINSKA. To jsou léky pro vymírající město Hlinsko

VÝVOJ POČTU OBYVATEL HLINSKA.  To jsou léky pro vymírající město Hlinsko

Na hlineckém sídlišti by měl vyrůst nový bytový dům od brněnského EZE a v údolí Drachtinky pak dašlí od hlinecké Prestezy. Při realizaci všech jejich záměrů by tak ve městě přibylo téměř 200 nových bytů. A to je podstatný impusl pro zvrácení negativního trendu vymírání města. Nemyslíte?

ŠLI BYSTE DO HLINSKA BYDLET? HLASUJTE V ANKETĚ!

Nejen bytoví developeři však mají o město zájem. Plánuje se výstavba čtvrtého supermaketu. Zájem projevilo Tesco. Hlinecká obchodní zóna v Poličské ulici se tak dále rozroste.

Otázkou však zůstává, nakolik se ve smělých plánech investorů a v zájmu o nové bydlení projeví současná ekonomická krize. Doufejme, že minimálně.

Průmysl?

Co zbývá? Výše uvedené by mělo být impulsem pro zastupitele města. Nabídnout další parcely pro výstavbu domů za přijatelné ceny a stejnětak usilovně lákat investory do průmyslové zóny.

#nahled|http://g.denik.cz/34/78/graf_od_1870_denik-hp_top.jpg|http://g.denik.cz/34/78/graf_od_1870.jpg|PRÁCE A BYDLENÍ. To jsou léky pro vymírající město Hlinsko #
#nahled|http://g.denik.cz/34/78/graf_od_1990_denik-hp_top.jpg|http://g.denik.cz/34/78/graf_od_1990.jpg|PRÁCE A BYDLENÍ. To jsou léky pro vymírající město Hlinsko #

Kolik významných podniků vzniklo v Hlinsku v nedávné době? Když odmyslíme technické štěpění bývalého gigantu Elektro Pragy na Backer, Etu, Plastkov apod., tak prakticky žádný. Proto by i značnou pozornost zasloužilo právě přilákání nových průmyslových investic. Inspirací může být nedaleký Ždírec.
Přejme zastupitelům i všem spoluobčanům, ať se vše zdaří!

Martin Pavliš, Holetín

Šli byste do Hlinska bydlet?

Bydlím tady a nic moc

10 %

Bydlím tady a je to nejkrásnější místo na světě

3 %

Hlinsko? Kde to je!?

2 %

Kdybych musel(a), zvykl(a) bych si

9 %

Není to špatné místo k životu

34 %

Ne přímo do Hlinska, ale někam do okolních vesnic

5 %

Nikdy!

37 %

Hlasovalo: 128

Anketa byla ukončena

13.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Už se moštuje.

Už se moštuje

Při rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha.

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Houbařka přinesla desítky hřibů

Chrudim – Ve třech taškách Chrudimačky Věry Pitrové byste po jejím čtvrtečním výletu do lesa napočítali na šedesát dubových hřibů, třicet hřibů kovářů, ale také množství bedel, kozáků, klouzků a lišek.

Vesna couvá. Chce jednat o platech

Východní Čechy - Mzdy na hranici bídy možná skončí. Firma otočila a chce jednat o kolektivní smlouvě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení