VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Balda“ získal nejvyšší skautské ocenění

Skuteč – Součástí nedělní slavnostní bohoslužby vedené otcem biskupem Josefem Kajnkem bylo dekorování šestaosmdesátiletého Ladislava Bartůňka ze Žďárce u Skutče Řádem stříbrného vlka, nejvyšším skautským vyznamenáním. 

28.8.2017
SDÍLEJ:

Dekorování šestaosmdesátiletého Ladislava Bartůňka ze Žďárce u Skutče Řádem stříbrného vlka.Foto: archiv

O životě Baldy, což je Bartůňkova přezdívka, pohovořil jeden z nositelů Řádu stříbrného vlka Miloš Blažek, zvaný Merkur. Zmínil strastiplná padesátá léta minulého století, kdy byl Balda v komunisty zinscenovaném monstrprocesu odsouzen k šesti letům žaláře, z nichž velkou část strávil na uranových dolech.

Řád Stříbrného vlka je nejvyšším skautským Řádem Junáka – svazu skautů a skautek ČR, udělovaným jeho
členům – mužům. 
Řád Stříbrného vlka se uděluje doživotně. Počet žijících nositelů může být nejvýše dvanáct, a to v celé České republice.

Podle senátu Státního soudu ve Skutči jeho vlastizrada spočívala v založení ilegální skautské skupiny a šíření protikomunistických letáků. Miloš Blažek zdůraznil obrovský přínos Ladislava Bartůňka celorepublikovému skautingu. „Bez bratrů, jako je Balda, by dnes již skaut nebyl“, uzavřel. 

Skautingu se Ladislav Bartůněk věnoval po většinu života, léta totality nevyjímaje. „V roce 1968 byl po letech na chvíli znovu obnoven Junák. Ve Skutči jsme se dali opět dohromady. V létě 1968 proběhly poprvé po dvaceti letech skautské tábory. Rozsáhlejší rozvoj skautingu však zastavilo přepadení Československa armádami Varšavské smlouvy 21. srpna. My jsme se ale i po roce 1970, kdy byla ústřední činnost Junáka protiprávně ukončena, scházeli dvakrát ročně na Javorku, to je malá vesnička poblíž Jimramova. Komunisti o nás sice věděli, ale to už nebyla padesátá léta! Byla jiná doba a oni nás tiše tolerovali,“ vzpomíná Ladislav Bartůněk. (ron), s přispěním Karla Čáslavského

Autor: Redakce

28.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zdravotníci podají trestní oznámení

Racing Team Avia Future pod záštitou CROSS CLUBU PŘELOUČ se jako už jediná česká posádka zúčastňuje mistrovství Evropy v Truck Trialu.
11

Drobná blondýnka naviguje avii přes extrémní překážky

Služebna v chrudimské Revoluční ulici ožívá především v noci

Chrudim – Dveře služebny chrudimské městské policie v Revoluční ulici zůstávají zpravidla přes den zavřené. Strážníci služebnu využívají jako své zázemí hlavně v noci. Podle některých Chrudimáků to ale nestačí, okolní oblast by si podle nich zasloužila pečlivější dohled. Třeba kvůli neukázněným řidičům.

Muž měl onanovat na dětském hřišti

Chrudim – Na konci minulého týdne oznámila na linku 156 mladá žena, že její malý syn přiběhl domů s tím, že na hřišti v Koželužské ulici stojí muž, který se obnažuje a onanuje. Oznamovatelka strážníkům zároveň uvedla popis tohoto člověka, který měla k dispozici od svého syna a dodala, že dotyčný následně odešel směrem k Širokým schodům.

Poutník Standa pomáhá Vilémkovi

Mladoňovice, Mýtka – Sobotní nevlídný upršený den opravdu nelákal k procházkám, ale pokud někdo vystrčil nos z teplého domova, mohl na silničkách našeho regionu potkat mladého sympaťáka, který rázuje stále vpřed bez ohledu na počasí. Poutník Standa, jak jsme si ho pokřtili, má ale dobrý důvod.

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení