VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Betonová jáma na cvičišti tentokrát nováčky nepohltila

Chrudim, Vyškov – V pondělí začalo další výběrové řízení uchazečů do 43. výsadkového praporu Chrudim.

20.4.2016
SDÍLEJ:

Chrudimští výsadkáři uchazeče ve výběrovém řízení důkladně prověřují. Foto: Jakub Školník

Během úvodního nástupu bylo možné napočítat 46 adeptů, které nejprve čeká atletické přezkoušení – kliky, sed-lehy, přítahy a běh na 12 minut.

Z tělocvičny zamířili uchazeči ven, neboť den zdaleka neskončil a následuje překážková dráha NATO. Někteří zvládli překážky bez zaváhání svižným tempem, část však musela těžší úseky i několikrát opakovat.

„Prakticky bez výjimek se vypadává na dvou překážkách – irské lavici a tzv. 'koncentrátoru' – betonové díře, kde se nám čas od času koncentrují uchazeči. K překvapení všech instruktorů nám nikdo na překážkovce nevypadl," poznamenává velitel výběrového řízení major Ivo Zelinka.

Výběrové řízení poté pokračovalo vyplňováním psychotestů, které zjišťují typologickou vhodnost pro službu u výsadkového vojska.

Týmová práce

Pondělní skončilo poslední disciplínou. Tou je tříkilometrový běh se zbraní ve dvojici, tedy první skupinový úkol. „Je to takový závdavek na další den, kde jsou všechny disciplíny skupinové. K výsadkářům nehledáme supermany, ale lidi, kteří budou schopni podávat dlouhodobě nadprůměrné výkony v týmu. Sólisté patří do Národního divadla, ne k výsadkářům," dodává major Zelinka.

Včera ráno začal hromadným startem pětikilometrový běh s kládou, který prověřuje nejen fyzickou odolnost, ale také schopnost týmové spolupráce. Kolem každého družstva kroužili dva instruktoři, kteří nejen sledují výkony, ale i udělují tresty za nedodržení pravidel – vzdálení se od klády, upuštění zbraně atp. V neposlední řadě vtipně komentují dění okolo sebe: „Vy čekáte Vánoce? Že na té kládě visíte jako ozdoba!"

Výsadková překážková dráha, která následovala po doběhnutí do cíle, si vybrala svou daň. Na start "královské" disciplíny, tedy zrychleného přesunu na 10 km se zbraní a 15 kg těžkým batohem postoupilo 41 uchazečů.

"Byť disciplína začíná hromadným startem, tak již po pár minutách se startovní pole týmů roztrhá. Ať již je to cílená taktika, úroveň fyzické zdatnosti, dobře/špatně sbalené batohy, nebo motivace. Pár lidí, kteří jsou již nalomení z předchozích zkoušek, vypadává již po pár kilometrech. Pak nám následují ti, co prostě nemají dost natrénováno a mají strach, že kvůli nim družstvo nestihne časový limit. A v poslední třetině nám odpadávají ti, kterým prostě dojde motivace. Jsme na to již zvyklí, za posledním družstvem jede sanitka a sbírá odpadlíky," dodává Major Zelinka. Do večerních disciplín postoupilo jen 31 adeptů. 

Autor: Lukáš Vaníček

20.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies