VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez objednání ve čtvrtek na úřad nechoďte

Chrudim - V přízemí budovy městského úřadu v chrudimské Pardubické ulici je stále živo. „Potřebujeme si s manželem zařídit nové občanské průkazy. Předem jsme se neobjednávali a na internet jsme se nedívali. My to s ním ani neumíme. Byla jsem se tu jen předtím zeptat a dnes jsem už přijela rovnou s manželem," vysvětluje seniorka Květuše Žírová ze Skály u Chrasti, která čekala v úterý dopoledne přede dveřmi oddělení dokladů a evidence obyvatel chrudimského městského úřadu.

15.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Lidí, přicházejících na úřad bez předchozí znalosti úředních hodin, zřejmě vždy bude dost. Počínaje zítřkem jich ale odtud víc odejde s nepořízenou. Bez předchozího objednání na internetu totiž nadále nebudou pokaždé ve čtvrtek odbavováni.

„Na oddělení dokladů a evidence obyvatel Městského úřadu Chrudim, které zajišťuje vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů, musíme z organizačních důvodů přistoupit k úpravě příjmu klientů. Každý čtvrtek budou na úseku občanských průkazů a cestovních dokladů obsluhováni jen ti klienti, kteří se předem objednají přes webové stránky města. Neobjednané ve čtvrtek oddělení nepřijme," potvrzuje mluvčí radnice Sylva Drašnarová. „Počet možných objednání bude v tento den oproti ostatním dnům mírně navýšen. Ohlašovna evidence obyvatel zůstane otevřena všem klientům každý den," upřesnila ještě mluvčí.

Redukci volných úředních hodin město zdůvodňuje nárůstem žádostí spojených s výkonem agendy mimo kancelář. Ta je způsobena povinností zajišťovat vydávání občanských průkazů také imobilním či těžce zdravotně postiženým klientům či lidem upoutaným na domácí nebo například na nemocniční lůžko.

Oddělení není schopno tyto potřeby v běžném provozu kapacitně pokrýt a klienti čekají na své doklady neúměrně dlouho. Proto od 16. dubna 2015 bude každý čtvrtek část pracovnic oddělení pravidelně vyjíždět za imobilními klienty do domácností, domovů důchodců, nemocnic, do hospice atd. Ostatní pracovnice mezitím zvládnou obsloužit pouze předem objednané klienty.

Služba tzv. off-line procesů občanských průkazů tedy náboru žádosti o občanský průkaz a jeho vydání mimo pracoviště je podle města časově i organizačně náročná, správní obvod chrudimského úřadu je opravdu veliký a počet zdravotnických a sociálních zařízení vysoký. „Žádáme rodiny klientů, kteří sice trpí nějakými pohybovými potížemi, ale jsou bez zdravotní újmy schopni se na úřad dostavit, aby jim s cestou pomohly a klienty k nám přivezly. Pokud pracovnice oddělení zjistí, že v chodbě čeká osoba se zdravotním znevýhodněním, zajistí jí odbavení, které ji bude co nejméně zatěžovat," ujišťuje vedoucí správního odboru Eva Doležalová. Úřad v Chrudimi je pro tyto a obdobné jiné účely ostatně plně vybaven dvěma bezbariérovými vchody. Pracoviště, kde jsou pořizovány žádosti o doklady, je rovněž vybaveno speciální bezbariérovou a dostatečně prostornou fotokabinou.

Město prostřednictvím své mluvčí Sylvy Drašnarové ještě jednou upozorňuje, že každoroční sezóna žádostí o doklady právě začíná a že popisovaná změna platí skutečně již od tohoto čtvrtka. 

Autor: Marek Nečina

15.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies