Silný zápach shnilého masa kolem muže nevěstil nic dobrého. Když ve svitu baterky vyhrnul nohavici, podezření se potvrdilo. Noha, pod kterou se za několik hodin vytvořila kaluž zapáchající tekutiny, byla prolezlá červy.

Muže v takovém stavu nebylo možno jen tak ponechat na místě. Nezbylo než přivolat záchranku. Její posádka však stála před dalším problémem. Jak muže s končetinou, ze které odpadávali červi, naložit do vozidla tak, aby nedošlo k jeho znečištění. Ke slovu proto přišly igelitové pytle, které zdravotníci navlékli muži na nohu.

“Takovýto člověk skutečně představuje pro záchranáře problém,“ potvrdil Otomar Kušička, vedoucí lékař Záchranné služby Pardubického kraje.
„Sanitka je určena k přepravě nemocných a zraněných a musí proto být sterilním prostředím. Naložit do vozidla člověka znečištěného, opilého nebo takovýmto způsobem zanedbaného, znamená tuto sanitku kompletně vyčistit a vydezinfikovat a tím ji na několik hodin vyřadit ze služby. Což je zvláště v nočních hodinách velký problém,“ vysvětluje Kušička.

Jeho slova potvrzuje i fakt, že jen co lékaři muže odvezli k ošetření do pardubické nemocnice, přivolali strážníci na místo, kde bezdomovec několik hodin seděl, i pracovníky Služeb města Pardubic, aby místo vyčistili.

„Nejhorší na tom je, že toto není první případ, který takto řešíme,“ uvedl jeden ze zasahujících strážníků.

„Před nedávnem jsme u Tesca řešili takřka podobný případ muže, ze kterého odpadávali červi doslova po desítkách. Nejhorší na tom je, že tito lidé už nemají ani zájem se sebou něco dělat a odmítají i lékařské ošetření,“ uvedl strážník.

Hnijící muž nedávno odešel z vysokomýtské léčebny dlouhodobě nemocných s nedoléčeným zánětem. Důvod? Potřeboval se nutně napít alkoholu…

Co se "špinavými pacienty?"

Problém, na který strážníci městské policie i záchranka naráží takřka každý den, má v mnoha případech společného jmenovatele. Špínu.
Stejně jako v případě bezdomovce s nohou plnou červů jsou záchranáři postaveni před dilema i v případě opilců či zanedbaných tuláků.
Sanitka po jejich převozu totiž musí projít důkladnou očistou, aby případná infekce neohrozila další pacienty.

Řešení by mohl přinést nový zákon o ochraně obyvatelstva před tabákovými produkty a alkoholismem, který právě prochází druhým čtením v parlamentu. Tento zákon mimo jiné ukládá obcím starost například o podnapilé osoby.

„Doposud je situace taková, že městská policie nemůže převážet osoby třeba na záchytku. Tyto pravomoce má pouze státní policie nebo záchranná služba. Městská policie tyto pravomoce ztratila před šesti lety. Tehdy jsme právě takovéto případy obstarávali s pomocí vysloužilých sanitek,“ říká Petr Kvaš, ředitel Městské policie Parduice.

Strážníci jsou, zdá se, jediní, kdo podobnou nevábnou službu může provozovat.

Státní policie nevlastní potřebná vozidla a tyto povinnosti se snaží co nejvíce převádět na města a obce.
Záchranka zase nemá dostatek personálu, jenž by se mohl věnovat výhradně takto problémovým lidem, kteří jsou navíc často podnapilí a nebezpeční.

„V případě, že zákon projde parlamentem, jsme připraveni a ochotni opět tuto službu provozovat. Proběhla už i jednání se záchrankou, která by nám k tomuto účelu přenechala jeden ze starších vozů. Je třeba však dohodnout financování tohoto projektu mezim krajským úřadem a městem,“ dodává ředitel městské policie.