VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Biojarmark zabavil děti a potěšil 
dospělé labužníky

Chrudim – Resselovo náměstí včera patřilo biopotravinám a zdravé výživě. Uskutečnil se zde třináctý ročník Biojarmarku, který pořádá chrudimská pobočka Ekocentra Paleta. Náměstí tak navštívili stovky lidí všech věkových kategorií.

11.9.2013
SDÍLEJ:

Biojarmark v ChrudimiFoto: Marek Nečina

Dopoledne svítí slunce a jen silný vítr, který občas pohne neukotveným stánkem, ruší jinak příjemné počasí. Na pultech lidé okukují a ochutnávají kozí sýry, zeleninu, ovoce, pečivo, uzeninu i koření. Nechybí ani káva, čaj a kakao.

Zavedení prodejci

„Někteří prodejci jsou tradiční, zvláště zelináři. Potýkáme se ale s problémem, že producenti biopotravin už mají svoji klientelu, a pokud jsou z větší dálky, už pro ně nemá smysl do Chrudimi jezdit," říká pořadatelka Biojarmarku Alena Vařejková z Ekocentra Paleta.

„V prvních ročnících byl zájem o biopotraviny, protože je lidé moc neznali a prodejci chtěli vystavovat. Po těch letech se to změnilo a máme problém je sem dostat," doplňuje Alena Vařejková.
„Letos jsme se hodně zaměřili na náš region, téměř všichni prodejci jsou z Pardubického kraje. Výjimkou je divadlo Damúza, které přijelo z Prahy," doplňuje Alena Vařejková.
Dopoledne patří především dětem. Na jevišti se hraje pohádka a ze všech stran na náměstí míří výpravy ze škol i školek. Program jarmarku není jen o biopotravinách a zdravé výživě, ale zájemci si mohou vyzkoušet celou řadu úkolů, která jim připomínají stará řemesla.

Razítko žene vpřed

Organizátoři používají rafinovaný trik, aby malé účastníky pobídli k návštěvě všech stanovišť. Každé dítě fasuje kartičku a doslova obíhá celý jarmark, aby už už mělo hotovo a mohlo získat drobnou odměnu.
V dětských rukou se tak ocitá například násada cepu, kterým se snaží vymlátit z obilných klasů trochu zrní. Tlukot dřeva o dlažbu doplňuje zvukový kolorit akce. „Nevím, jestli se to takhle dělá i normálně, ale myslím si, že ne," říká osmiletá Kristýna Štorková. „Líbí se mi tady, je to dobrý," dodává žákyně. Největší nával je patrně před ručním mlýnkem na obilí a před ochutnávkou bio a nebio potravin.

Poznej řemeslo

„Děti se tu celkově seznamují se starými řemesly. Mám tu kartičky, kde jsou povolání – třebas ras a podobně. Dětem pak dám kartičku s popisem činnosti a ony ji musí přiřadit. Je to pro ně dost těžké, ale s nápovědou to zatím zvládli všichni," popisuje další úkol Jana Hančová z Ekocentra Paleta.

Chrudimský Biojarmark si pochvalují vystavovatelé i návštěvníci. „Dneska je obrovský zájem i oproti jiným rokům. Lidé na trzích nakupují méně, proto mě to tak překvapilo," říká pěstitelka biozeleniny Jitka Píchová.
„Slyšela jsem, že jsou biopotraviny drahé, ale jsem překvapená, že to tak není. Jsou tu docela přiměřené ceny. Zkoušeli jsme ochutnávat a je to moc dobré, možná na těch biopotravinách něco bude," přiznává čtrnáctiletá Nikola Školníková.
Mezi pochoutkami, které se na pultech stánků objevují, je i kozí zmrzlina. Nemine pět minut, aby někdo u lednice nestál a nezajímal se o ni.

„Už jsem se setkala i s otázkou, jestli jsou v tom chlupy, protože si dotyčný myslel, že se to dělá z celé kozy," vysvětluje Iveta Kopajová z kozí farmy z Prosetína.
„Je to ale z kozího mléka a stabilizátor je na bázi mořských řas, žádná chemie. Myslím si, že se kozí mléko vrací na trh. I když je dražší, má své příznivce a není jich málo," dodává Iveta Kopajová, které jinak připadá, že chuť lidí nakupovat přesto spíše klesá.
Na rozzářených dětských tvářích ale bylo znát, jak se jim letošní Biojarmark líbí.

Autor: Aleš Vaníček

11.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z vyšehradské umělé trávy veze Chrudim tři body.

Z vyšehradské umělky přijela Chrudim s plným počtem bodů

Z prodejní výstavy konané v rámci Babího léta na Železných horách.

Autokemp lákal návštěvníky

Už se moštuje

Krouna – Začala sezóna moštování. Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Krouně nabídla první letošní moštování v pátek 22. září.

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Rosice – Dnes od 9 hodin se v areálu rosické tržnice koná Rosická brázda.

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení