VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Biojarmark zabavil děti a potěšil 
dospělé labužníky

Chrudim – Resselovo náměstí včera patřilo biopotravinám a zdravé výživě. Uskutečnil se zde třináctý ročník Biojarmarku, který pořádá chrudimská pobočka Ekocentra Paleta. Náměstí tak navštívili stovky lidí všech věkových kategorií.

11.9.2013
SDÍLEJ:

Biojarmark v ChrudimiFoto: Marek Nečina

Dopoledne svítí slunce a jen silný vítr, který občas pohne neukotveným stánkem, ruší jinak příjemné počasí. Na pultech lidé okukují a ochutnávají kozí sýry, zeleninu, ovoce, pečivo, uzeninu i koření. Nechybí ani káva, čaj a kakao.

Zavedení prodejci

„Někteří prodejci jsou tradiční, zvláště zelináři. Potýkáme se ale s problémem, že producenti biopotravin už mají svoji klientelu, a pokud jsou z větší dálky, už pro ně nemá smysl do Chrudimi jezdit," říká pořadatelka Biojarmarku Alena Vařejková z Ekocentra Paleta.

„V prvních ročnících byl zájem o biopotraviny, protože je lidé moc neznali a prodejci chtěli vystavovat. Po těch letech se to změnilo a máme problém je sem dostat," doplňuje Alena Vařejková.
„Letos jsme se hodně zaměřili na náš region, téměř všichni prodejci jsou z Pardubického kraje. Výjimkou je divadlo Damúza, které přijelo z Prahy," doplňuje Alena Vařejková.
Dopoledne patří především dětem. Na jevišti se hraje pohádka a ze všech stran na náměstí míří výpravy ze škol i školek. Program jarmarku není jen o biopotravinách a zdravé výživě, ale zájemci si mohou vyzkoušet celou řadu úkolů, která jim připomínají stará řemesla.

Razítko žene vpřed

Organizátoři používají rafinovaný trik, aby malé účastníky pobídli k návštěvě všech stanovišť. Každé dítě fasuje kartičku a doslova obíhá celý jarmark, aby už už mělo hotovo a mohlo získat drobnou odměnu.
V dětských rukou se tak ocitá například násada cepu, kterým se snaží vymlátit z obilných klasů trochu zrní. Tlukot dřeva o dlažbu doplňuje zvukový kolorit akce. „Nevím, jestli se to takhle dělá i normálně, ale myslím si, že ne," říká osmiletá Kristýna Štorková. „Líbí se mi tady, je to dobrý," dodává žákyně. Největší nával je patrně před ručním mlýnkem na obilí a před ochutnávkou bio a nebio potravin.

Poznej řemeslo

„Děti se tu celkově seznamují se starými řemesly. Mám tu kartičky, kde jsou povolání – třebas ras a podobně. Dětem pak dám kartičku s popisem činnosti a ony ji musí přiřadit. Je to pro ně dost těžké, ale s nápovědou to zatím zvládli všichni," popisuje další úkol Jana Hančová z Ekocentra Paleta.

Chrudimský Biojarmark si pochvalují vystavovatelé i návštěvníci. „Dneska je obrovský zájem i oproti jiným rokům. Lidé na trzích nakupují méně, proto mě to tak překvapilo," říká pěstitelka biozeleniny Jitka Píchová.
„Slyšela jsem, že jsou biopotraviny drahé, ale jsem překvapená, že to tak není. Jsou tu docela přiměřené ceny. Zkoušeli jsme ochutnávat a je to moc dobré, možná na těch biopotravinách něco bude," přiznává čtrnáctiletá Nikola Školníková.
Mezi pochoutkami, které se na pultech stánků objevují, je i kozí zmrzlina. Nemine pět minut, aby někdo u lednice nestál a nezajímal se o ni.

„Už jsem se setkala i s otázkou, jestli jsou v tom chlupy, protože si dotyčný myslel, že se to dělá z celé kozy," vysvětluje Iveta Kopajová z kozí farmy z Prosetína.
„Je to ale z kozího mléka a stabilizátor je na bázi mořských řas, žádná chemie. Myslím si, že se kozí mléko vrací na trh. I když je dražší, má své příznivce a není jich málo," dodává Iveta Kopajová, které jinak připadá, že chuť lidí nakupovat přesto spíše klesá.
Na rozzářených dětských tvářích ale bylo znát, jak se jim letošní Biojarmark líbí.

Autor: Aleš Vaníček

11.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Miřeticích se připojí na novou kanalizaci

Turistická vizitka židovského hřbitova v Luži.

Židovské památky lákají, Luže k nim vydala turistické vizitky

Díra v nádrži nevznikla sama od sebe

Chrudim – V pondělí krátce před osmou hodinou obdržela městská policie telefonické oznámení od občana, který na Tyršově náměstí zaregistroval unikající palivo ze zaparkovaného vozidla. 

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Dvanáctsettrojka se přestěhovala ze zahrady rovnou do muzea

Kočí – Ke každému exponátu, který stojí v Hasičském muzeu Kočí, se pojí zajímavý příběh a nejinak je tomu i u nejnovějšího přírůstku. Takzvanou dvanáctsettrojku neboli oficiálně DA 12 – Škodu 1203 do expozice zdarma daroval Milan Nepovím z Morašic. 

„Opatrně!“ varují piráty silnic

Pardubický kraj - Kraj spustil kampaň „Řiďte tak, aby nikdo nikomu nechyběl“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení