VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Biojarmark zabavil děti a potěšil 
dospělé labužníky

Chrudim – Resselovo náměstí včera patřilo biopotravinám a zdravé výživě. Uskutečnil se zde třináctý ročník Biojarmarku, který pořádá chrudimská pobočka Ekocentra Paleta. Náměstí tak navštívili stovky lidí všech věkových kategorií.

11.9.2013
SDÍLEJ:

Biojarmark v ChrudimiFoto: Marek Nečina

Dopoledne svítí slunce a jen silný vítr, který občas pohne neukotveným stánkem, ruší jinak příjemné počasí. Na pultech lidé okukují a ochutnávají kozí sýry, zeleninu, ovoce, pečivo, uzeninu i koření. Nechybí ani káva, čaj a kakao.

Zavedení prodejci

„Někteří prodejci jsou tradiční, zvláště zelináři. Potýkáme se ale s problémem, že producenti biopotravin už mají svoji klientelu, a pokud jsou z větší dálky, už pro ně nemá smysl do Chrudimi jezdit," říká pořadatelka Biojarmarku Alena Vařejková z Ekocentra Paleta.

„V prvních ročnících byl zájem o biopotraviny, protože je lidé moc neznali a prodejci chtěli vystavovat. Po těch letech se to změnilo a máme problém je sem dostat," doplňuje Alena Vařejková.
„Letos jsme se hodně zaměřili na náš region, téměř všichni prodejci jsou z Pardubického kraje. Výjimkou je divadlo Damúza, které přijelo z Prahy," doplňuje Alena Vařejková.
Dopoledne patří především dětem. Na jevišti se hraje pohádka a ze všech stran na náměstí míří výpravy ze škol i školek. Program jarmarku není jen o biopotravinách a zdravé výživě, ale zájemci si mohou vyzkoušet celou řadu úkolů, která jim připomínají stará řemesla.

Razítko žene vpřed

Organizátoři používají rafinovaný trik, aby malé účastníky pobídli k návštěvě všech stanovišť. Každé dítě fasuje kartičku a doslova obíhá celý jarmark, aby už už mělo hotovo a mohlo získat drobnou odměnu.
V dětských rukou se tak ocitá například násada cepu, kterým se snaží vymlátit z obilných klasů trochu zrní. Tlukot dřeva o dlažbu doplňuje zvukový kolorit akce. „Nevím, jestli se to takhle dělá i normálně, ale myslím si, že ne," říká osmiletá Kristýna Štorková. „Líbí se mi tady, je to dobrý," dodává žákyně. Největší nával je patrně před ručním mlýnkem na obilí a před ochutnávkou bio a nebio potravin.

Poznej řemeslo

„Děti se tu celkově seznamují se starými řemesly. Mám tu kartičky, kde jsou povolání – třebas ras a podobně. Dětem pak dám kartičku s popisem činnosti a ony ji musí přiřadit. Je to pro ně dost těžké, ale s nápovědou to zatím zvládli všichni," popisuje další úkol Jana Hančová z Ekocentra Paleta.

Chrudimský Biojarmark si pochvalují vystavovatelé i návštěvníci. „Dneska je obrovský zájem i oproti jiným rokům. Lidé na trzích nakupují méně, proto mě to tak překvapilo," říká pěstitelka biozeleniny Jitka Píchová.
„Slyšela jsem, že jsou biopotraviny drahé, ale jsem překvapená, že to tak není. Jsou tu docela přiměřené ceny. Zkoušeli jsme ochutnávat a je to moc dobré, možná na těch biopotravinách něco bude," přiznává čtrnáctiletá Nikola Školníková.
Mezi pochoutkami, které se na pultech stánků objevují, je i kozí zmrzlina. Nemine pět minut, aby někdo u lednice nestál a nezajímal se o ni.

„Už jsem se setkala i s otázkou, jestli jsou v tom chlupy, protože si dotyčný myslel, že se to dělá z celé kozy," vysvětluje Iveta Kopajová z kozí farmy z Prosetína.
„Je to ale z kozího mléka a stabilizátor je na bázi mořských řas, žádná chemie. Myslím si, že se kozí mléko vrací na trh. I když je dražší, má své příznivce a není jich málo," dodává Iveta Kopajová, které jinak připadá, že chuť lidí nakupovat přesto spíše klesá.
Na rozzářených dětských tvářích ale bylo znát, jak se jim letošní Biojarmark líbí.

Autor: Aleš Vaníček

11.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Pietní akt v památníku v Ležákách

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Stále není pozdě sehnat letní tábor

Chrudim – Spolek Klíček a Klíčenky Chrudim nabízejí volná místa v rekreačním zařízení Krasnice u Přelouče. Tábor se koná ve dnech 15. až 29. července. Jeho tématem je: „Praotec Čech by zíral".

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies