VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bruncvík znovu pohlédne na návštěvníky ze stěn sokolovny

Proseč - K prosečské sokolovně už vybraná stavební firma začíná navážet materiál, aby se po skončení plesové sezóny mohla pustit do plánované rekonstrukce budovy. Uvnitř sálu zatím pracovali restaurátoři, kteří na základě vzpomínek pamětníků hledali malby na zdech.

18.2.2015
SDÍLEJ:

Proseč hodlá zrekonstruovat fresky v sokolovně.Foto: archiv města Proseč

Průzkum byl úspěšný. Pomocí několika sond do omítky se podařilo v sále odkrýt původní malby, které pochází z první poloviny dvacátého století. Bohužel, naprosto nešetrná výmalba a rekonstrukce v 60. letech staré obrazy takřka zničila.

Pomoc obyvatel

Vedení prosečské radnice by však rádo původní zdobení zachovalo a znovu obnovilo. Což nebude jednoduché, protože zatím nejsou k dispozici fotografie původního stavu sokolovny a jediným zdrojem informací jsou zatím vzpomínky pamětníků a několik restaurátorských sond, které malby potvrdilo. „Žádná dokumentace se nedochovala, ani já nepamatuji, co tam bylo," potvrzuje jednatelka TJ Sokol Proseč Šárka Zahradníková.

Prosečský starosta Jan Macháček se tak obrací nejenom na místní obyvatele, aby zapátrali v rodinných archivech. „Každá fotografie z původního interiéru sokolovny pro nás bude cenná. Za pomoc předem děkujeme. Včera jsme dostali tip na několik fotografií, zatím jsme je však neviděli" uvádí Jan Macháček.

Současný stav maleb je velmi žalostný. Při poslední rekonstrukci sokolovny v roce 1968 totiž zedníci vysekali díry pro elektroinstalaci a topení, aniž by nějak původní fresky nějak zachovali. Naopak je přetřeli barvou.

Oprava bude

„Malby jsou osobitou ukázkou, jak tady tehdejší Sokolové žili, tak bychom byli rádi, kdyby se je podařilo zachovat," říká starosta Macháček navzdory tomu, že se náklady promítnou do výsledné ceny rekonstrukce.

„Oslovili jsme již dvě firmy, které se tím zabývají, aby nám provedly cenovou kalkulaci. Počítáme s tím, že se cena zvýší, ale bereme to jako krok správným směrem. Má smysl ty malby obnovit nebo znovu vytvořit," doplňuje Jan Macháček.

Vedení Proseče však bude stát před velkým rozhodnutím, zda dobové fresky zachová a pouze opraví v původní podobě, anebo nechá malíře, aby malby podle informací od pamětníků a z průzkumných sond vytvořili nové na zakonzervované omítce.

Opatrně do hloubky

Restaurátor Petr Rejman, který se podílel na prvních průzkumných sondách, se přiklání k druhé variantě. „Původní malba se dochovala jen ve fragmentech, takhle by se zachovala a estetický vjem diváka by byl lepší."

Průzkumné sondy zatím odhalily, že ze stěn sálu na návštěvníky shlížel rytíř Bruncvík. Kolem opony se linuly dekorativní motivy s andílky. Restaurátoři však musí postupovat s maximální opatrností.

Fresky totiž překrývají dvě vrstvy barvy. Ty restaurátoři seřezávají skalpelem, aby se dostali k freskám, které zamýšlejí odkrýt. „Když je na stěně štuk nebo více vrstev barvy, dá se použít i restaurátorské kladívko, ale v tomto případě jsme jej použít nemohli," poznamenává Petr Rejman. Je to mravenčí a pomalá práce. Odkrýt část fresek zabralo čtyři dny.

Autor: Lukáš Vaníček

18.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letní barokní scéna v Chrudimi
11

Barokní serenáty hrané nyní v Chrudimi mnoho uší neslyšelo

Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Řidič po srážce s kamionem utrpěl četná zranění

Hlinsko - „Byla to taková morda, že kusy aut lítaly kolem,“ popisují svědci čtvrteční srážku osobního auta s kamionem, ke které došlo krátce před půl sedmou ráno na silnici mezi Hlinskem a Chlumem. Těžce zraněného řidiče odvezla sanitka do nemocnice.

Automatika zalarmovala hasiče a poté vypustila pěnu

Třemošnice - Profesionální hasiče ze Seče a dobrovolné z Třemošnice, Prachovic a Seče vyburcoval ve středu ve 21.18 poplach. Mělo hořet v dílně podniku ve Skoranově. I když vše nasvědčovalo tomu, že by mohlo jít o veliký požár, nakonec se vůbec nehasilo.

Hokejistům se přiblížil boj o dobu ledovou

Chrudim – Strojník zimního stadiónu v Chrudimi Petr Kulhánek ve vodním mlžném oparu stříká na betonovou plochu jednu vrstvu vody za druhou. Připravuje tak základní ledovou vrstvu pro nástup rolby, která se už po zbytek sezóny v hale bude o kvalitu ledu v Chrudimi starat.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení