VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čarodějnice slet nikdy neměly, Keltové slavili jaro a plodnost

Nasavrky - Původ lidového zvyku, kterému dnes říkáme pálení čarodějnic, má prastaré kořeny, které sahají až do doby Keltů a mnohem dál. Tento svátek je obecně spojován s oslavami definitivního konce zimy a rozpuku jara a můžeme jej najít napříč všemi kulturami.

30.4.2013
SDÍLEJ:

Keltové.Foto: Jaromír Zajíček

Keltové tomuto květnovému svátku říkali Beltine a patřil mezi čtyři nejvýznamnější oslavy v roce.

Pohyblivý svátek

„Dnes se Beltine slaví v noci ze 30. dubna na 1. května. Vzhledem k tomu, že se jedná o svátek lunární, muselo se jeho datum dříve stanovovat jiným způsobem než podle dnešního kalendáře. Jako nejpravděpodobnější se jeví úplněk nebo nov ve znamení býka, tedy datum pohyblivé podobně jako naše Velikonoce," uvedla Blanka Zelená ze sdružení Boii.

Zima sice byla pryč, ale naši předkové stále neměli vyhráno. I v létě hrozila celá řada fatálních pohrom, a proto bylo třeba pomoci si magií a řadou důležitých obřadů.

„Nejdůležitějším krokem byla očista po zimě a zničení všeho zlého. K tomu sloužily posvátné ohně, které po západu slunce zapalovali druidové ve svatých hájích. Večer byly zhašeny ohně ve všech domácnostech a znovu se zažíhaly až od posvěcených uhlíků očistného ohně," vysvětluje Blanka Zelená.

Řada obřadů

Když byly takto magicky ochráněny domy, přišla řada na jejich obyvatele a domácí zvířectvo. I k jejich očištění sloužil oheň.

„Lidé přes oheň skákali, zvířata se přes něj prováděla nebo se okuřovala jeho dýmem. Aby se posílila magická moc ohně, házely se do něj oběti. Původně byly pravděpodobně lidské nebo zvířecí, později se tato část obřadu prováděla pouze symbolicky zástupnou obětí," doplnila Blanka Zelená.

Dalším důležitým aktem bylo povzbuzení plodivých sil bohyně Matky a vegetačních duchů, kteří se starali o budoucí úrodu. Jedním z rituálů, které vydržely až do dnešních dnů, bylo stavění májky.

„Nesmíme také opomenout tradiční pouštění hořících kol z kopce a vyhazování zapálených košťat symbolizujících sluneční sílu," dodává Blanka Zelená.

Během Beltinu se uzavírala také manželství na zkoušku. Zamilovaná dvojice si podala ruku skrz kamenný kruh a byli svoji až do dalšího svátku. Za rok se mohli rozhodnout, zda jim soužití vyhovuje, anebo se beztrestně mohli opět rozejít.

S příchodem křesťanství byly tyto reje a slavnosti pokládány za hříšné a vznikla pověra o čarodějnických sabatech, která se do dnešních dnů dochovala v lidovém „pálení čarodějnic".

Dnešní oslavy

Keltové slaví Beltine i v dnešních dnech. „Dne 30. dubna chceme lidem nabídnout možnost oslavit svátek netradičně a zároveň stylově přímo v centru Pardubic . Připravili jsme bohatý program, kterého se zúčastní i skuteční Keltové. Bude to oslava se vším všudy," prozradila Anna Frantalová z občanského sdružení Boii.

Připravena je živá hudba a stylové občerstvení. Pít se bude například klasický nápoj míchaný z piva a medoviny.

LUKÁŠ VANÍČEK

Autor: Redakce

30.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Svěchyňova ulice se na čas uzavře

Ilustrační foto.

V Miřeticích se připojí na novou kanalizaci

Židovské památky lákají, Luže k nim vydala turistické vizitky

Luže – Židovské památky začínají turisté vyhledávat stále častěji a nejinak je tomu i v Luži. Židovské osídlení v Luži je doloženo od druhé poloviny 16. století a podle dobových pramenů se na noc uzavíralo řetězy. 

Díra v nádrži nevznikla sama od sebe

Chrudim – V pondělí krátce před osmou hodinou obdržela městská policie telefonické oznámení od občana, který na Tyršově náměstí zaregistroval unikající palivo ze zaparkovaného vozidla. 

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Dvanáctsettrojka se přestěhovala ze zahrady rovnou do muzea

Kočí – Ke každému exponátu, který stojí v Hasičském muzeu Kočí, se pojí zajímavý příběh a nejinak je tomu i u nejnovějšího přírůstku. Takzvanou dvanáctsettrojku neboli oficiálně DA 12 – Škodu 1203 do expozice zdarma daroval Milan Nepovím z Morašic. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení