VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANKETA: Smuteční síň dělá městu ostudu. Čím?

Chrudim - „Budova smuteční síně je dožilá a dělá městu ostudu. Rekonstrukce je nutná,“ tvrdí starosta Chrudimě Jan Čechlovský. Hrubý finanční odhad této investice se pohybuje kolem pětadvaceti milionů korun.

26.4.2008
SDÍLEJ:

Na modelu starosta Chrudimě Jan Čechlovský ukazuje, jak se může smuteční síň změnitFoto: Karel Dvořák

Radní se se studií pražských architektů z ateliéru K2 důkladně seznámili při svém čtvrtečním zasedání. Uložili zároveň starostovi, aby uspořádal seminář s autory projektu pro zastupitele města v termínu do konce května.

V tuto chvíli jde podle starosty o úvahu, která se nemusí realizovat do konce současného volebního období. „Stav smuteční síně není katastrofální, ale musíme počítat s tím, že se tento dvacet let starý objekt opravit musí,“ řekl starosta. Autoři ve své studii respektují architektonický styl, ve kterém byla budova postavena. Některé její prvky ale vnímají jako nešťastné. Jde například o současnou čekárnu pro účastníky rozloučení, kteří se před otevřením obřadní síně tísní v úzké chodbičce.

Lidé si přejí opravit smuteční síň stojící vedle hřbitova U Kříže už dlouho. Objekt postavený v roce 1984 podle návrhu pardubického architekta Jana Třeštíka už má očividně doslouženo.

Návštěvníkům síně se nelíbí, že se musí tísnit v úzké chodbičce před obřadem těsně do té chvíle, než se otevřou dveře. Uvítali by rovněž, aby se změnil k lepšímu venkovní areál. „Podle návrhu architektů by přímo ze smuteční síně byl pohled na pietní parkovou úpravu, nikoliv na orající traktor. Rakev by tedy nezajížděla dozadu, jako nyní, ale na konci obřadu by se jakoby propadala dolů. To je, myslím, stejné jako v pardubickém krematoriu,“ říká starosta města Jan Čechlovský.

Co vadí na smuteční síni nejvíce vám? Hlasujte v naší anketě (vpravo), využijte diskuzi pod článkem.

Pražští architekti, kteří studii rekonstrukce smuteční síně vytvořili, sice zachovávají styl původního tvůrce, ale jsou ve svém podání návrhu poměrně razantní. „Čekárna bude větší a na jiném místě. Změní se i prostor pro pozůstalé, a to včetně sociálního zařízení bez bariér,“ dodává Čechlovský.

Důchodkyně Vlasta Zahrádková z Chrudimě míní, že si smuteční síň rekonstrukci zaslouží. „Určitě bych uvítala, kdyby tam byla i prodejna květin, vždyť to je běžné v jiných městech a u nás lidé nosí věnce a kytice až z města, a to je pěkný kus cesty,“ míní.

Výhled do parku a procházka mezi stromy by pro truchlící pozůstalé mohla znamenat hodně. Nyní postávají na betonu před objektem smuteční síně a mohou si leda prohlížet nedaleké zahrádky. "Změnou územního plánu by se dal prostor hřbitova ještě rozšířit, čímž by se mohlo vysadit i více zeleně. To je taková úvaha do budoucnosti, vždyť hrobových míst nemáme ve městě mnoho," poznamenal starosta města Jan Čechlovský.

Autor: Romana Netolická

Co na současné smuteční síni v Chrudimi vnímáte jako nejhorší?

Malou čekárnu pro hosty obřadu

50 %

Příjezd k objektu

38 %

Parkovou úpravu

13 %

Něco jiného

0 %

Nevím

0 %

Hlasovalo: 8

Anketa byla ukončena

Místo události:
26.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Muž marně hledal svého otce

Slatiňany – Obyvatelka Slatiňan se obrátila na chrudimskou městkou policii s tím, že za ní přišel cizí muž hledající svého otce. Měl bydlet ve Slatiňanech, ale dotyčný už nevěděl kde.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies