VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chodník bude hotový později. Město si chce počkat na dotaci

Hrochův Týnec, Slatiňany - Obyvateli Stíčan Petru Voženílkovi se nelíbí, že město Hrochův Týnec stále odsouvá opravu chodníku u frekventované silnice 2. třídy právě ve Stíčanech. Jeho kritiku projednali zastupitelé Hrochova Týnce, pod jehož správu Stíčany patří. A odmítli ji.

11.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Petr Voženílek se na samosprávu nedávno obrátil otevřeným dopisem. V něm radnici obviňuje z nečinnosti a z nezodpovědného čekání na možnou tragickou dopravní nehodu.

„Na mé dotazy jsem od vedení města dostával stále stejnou odpověď, že opravy budou probíhat postupně. Naději přinesl rok 2014, kdy vznikl projekt, 17. února 2014 bylo vypsáno výběrové řízení na zhotovitele a město disponovalo kladným vyjádřením dopravního inspektorátu. Možná byly na opravu i peníze. Prý se nepodařilo sehnat souhlas majitele pozemku o 35 metrech čtverečních. K zahájení prací opět nedošlo," rekapituluje mimo jiné dosavadní dění Petr Voženílek. Zároveň se diví tomu, že aktuální záměr radnice počítá s chodníkem až v roce 2016, přičemž mají být dříve připravovány o hodně dražší rekonstrukce jiných chodníků například v Nádražní nebo v Riegrově ulici.

Zastupitel Ladislav Šebek ovšem kritikovi odepsal, že kvůli potížím s výkupem části pozemku a také kvůli různým lhůtám by chodník ve Stíčanech stejně nešlo ještě letos stihnout v požadované kvalitě.

Otevřeným dopisem Petra Voženílka se poté 5. března zabývala veřejná schůze hrochovotýneckého zastupitelstva. Ta vzala ve svém usnesení dopis na vědomí a plně se pak ztotožnila s textem odpovědi formulované zastupitelem Ladislavem Šebkem.

Ve zmíněné odpovědi Ladislav Šebek uvádí i druhý argument, kvůli němuž je prý na místě ještě trocha nezbytné trpělivosti.

„Druhým podstatným argumentem pro posunutí stavby je reálná možnost získání finančních prostředků z dotačního titulu, který v případě úspěchu pokryje cca 80% veškerých nákladů stavby. I z tohoto důvodu, a to na můj návrh, proběhlo hlasování o přeložení plánované stavební akce z roku 2015 na rok 2016 (předpoklad březen duben 2016). Jsem si zcela jist, že ušetřené peníze budou ku prospěchu rozvoje města a místních částí," uvedl ve své odpovědi Ladislav Šebek. „Dále si dovoluji reagovat na Vaši stížnost ohledně příprav, a to jak stavebních, tak projektových, na rekonstrukci či výstavbu chodníků konkrétně v ul. Nádražní a Riegrově. Schválení vypsání výběrových řízení na vypracování projektové dokumentace na Vámi zmíněné akce a samozřejmě i akcí jiných (např. rekonstrukce kulturního domu) je nutným krokem pro zlepšení celkové situace v obci s návazností na získání dotačních titulů, které jsou pro takto finančně náročné projekty nutností. Bez projektové dokumentace se nedá stavět, žádat a nic naplánované zrealizovat. V současné době je na městském úřadu téměř nulová připravenost pro realizace stavebních prací všeho druhu, což je smutné dědictví z let minulých. Proto je zapotřebí s tím něco dělat a připravovat první kroky pro realizaci vybraných projektů," dodal mimo jiné Ladislav Šebek.

„Já sám bych to neřekl lépe," reagoval ještě na uvedená slova hrochovotýnecký starosta Petr Schejbal.

Chodníková trápení

„Chodníková" přestřelka z Hrochova Týnce není ojedinělá, o čemž vědí své i jiní starostové. „Lidé si obvykle myslí, že chodník před jejich domem je ten nejdůležitější," říká například slatiňanský starosta Ivan Jeník a vybavuje si třeba nedávnou stavbu chodníku do místní části Říště. „Také to nešlo hned a nezbylo, než vysvětlovat, co taková stavba obnáší a co vše jí musí předcházet. Výkupy pozemků, stavební povolení, zaměření pozemků, projektová dokumentace, všemožné povolenky od různých dotčených orgánů, to všechno se vleče a trvá podstatně déle, než potom samotná stavba," upozornil slatiňanský starosta.

Otevřený dopis Petra Voženílka si můžete přečíst ZDE (ve formátu PDF). 
Reakci radnice najdete ZDE (ve formátu PDF).

Autor: Marek Nečina

11.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Den zdraví v Bojanově byl skvělý

Bojanov – Když se v úterý rozezněl Bojanovem typický zvuk sanitního vozu, možná se i někdo lekl, pro koho ze sousedů jedou. Tentokrát si všichni mohli oddychnout, houkání bylo součástí projektu v Základní škole Bojanov.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Geopark Železné hory se nestane součástí UNESCO

Chrudimsko - Geopark spravují Vodní zdroje Chrudim, ředitele této společnosti Daniela Smutka jsme se proto v rozhovoru zeptali na důvody odmítnutí žádosti a jaké má plány do budoucna.

Studenti prošli Zeleným peklem se ctí

Chrudim – V rámci výuky přírodovědných a technických předmětů na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi se během pondělí uskutečnila soutěž pětičlenných týmů zvaná Zelené peklo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies