VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chřipka: Co o virech možná ještě nevíte

Východní Čechy - Nejúčinnější prevencí je očkování. Nejvhodnějším obdobím pro vakcinaci je podzim, ovšem ještě před vypuknutím chřipkové epidemie.

14.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

RIZIKOVÉ SKUPINY
• Dospělí nad 60 let
• Rizikové osoby s chronickým onemocněním (plicní, srdeční,
cévní, ledvinové onemocnění,
diabetes)
• Osoby se sníženou imunitou
• Těhotné ženy a malé děti
• Pacienti v zařízeních
dlouhodobé péče
• Pracovníci ve zdravotnictví
a sociálních ústavech

Jednoduchá slovníková definice chřipky říká, že chřipka je nakažlivé virové onemocnění, které postihuje převážně dýchací cesty. Podle zkušeností, které máme snad všichni, je to nemoc, která nás bez varování sklátí a alespoň týden nás trápí horečkou, bolestmi hlavy, svalů i kloubů. Jen v ČR chřipkou každý rok onemocní jeden a půl až dva miliony lidí a až tři tisíce z nich zemřou.

Chřipku znal už Hippokrates

První zmínky o onemocnění, které příznaky připomíná chřipku, najdeme již v Hippokratových spisech z 5. století př. n. l. Tehdy epidemie položila na lopatky celou athénskou armádu. Laboratorně se však virus chřipky podařilo identifikovat až ve 30. letech 20. století. V této době decimovaly lidstvo chřipkové epidemie, z nichž nejznámější španělská chřipka na přelomu let 1918 a 1919 měla na svědomí více životů než celá 1. světová válka.

V roce 1957 se pak rozšířila tzv. asijská chřipka a v roce 1968 hongkongská. Z poslední doby si pak pamatujeme paniku kolem epidemie chřipky ptačí a „prasečí“, neboli mexické.

Za všechno můžou viry

Chřipku způsobuje RNA virus z čeledě Orthomyxoviridae, který je v průměru 80 nm velký. Skládá se z jádra, obalů a několika typů bílkovin. Jeho povrch pokrývají drobné krupičkovité útvary, tvořené dvěma druhy antigenů, které viru pomáhají vniknout do nitra buňky. První z nich, hemaglutinin, zajistí přichycení viru na buňku, druhý, neuraminidáza, pak narušuje povrch buňky a usnadňuje viru cestu dovnitř buňky.

Chřipkové viry se dělí do tří skupin (A, B, C), které se dále dělí do několika kmenů. Kmeny se od sebe liší zejména vlastnostmi jednotlivých virů a jejich schopností vyvolat onemocnění. Nejčastějšími původci tradičních podzimních epidemií jsou viry ze skupiny A a B, viry skupiny C způsobují jen mírnější onemocnění a postihují pouze děti. V průběhu množení v napadených buňkách se antigeny virů mění a v důsledku těchto změn vznikají epidemie či dokonce pandemie chřipky.

Projevy nemoci

Virus proniká do těla nosohltanem a během dvou až tří dnů se projeví příznaky nemoci, horečka 38 - 40 °C, zimnice, bolesti hlavy, svalů a kloubů a celková slabost, která nemocného doslova položí.

Teprve později se přidává pálení v krku a kašel. Tím se chřipka zpravidla liší od běžného nachlazení, které se projevuje daleko mírněji. Onemocnění obvykle trvá 3 až 7 dní.

U starších oslabených nebo chronicky nemocných osob, které jsou nejvíce ohroženy, může chřipka vyvolat zápal plic, postižení srdečního svalu nebo nervové tkáně a u dětí zánět středního ucha.

Očkování proti chřipce

„Nejúčinnější prevencí chřipky je očkování, pro které nastává nejlepší doba právě na podzim, v období před propuknutím chřipkové epidemie. Již dva týdny po očkování začíná fungovat ochrana, která přetrvá 6 až 12 měsíců,“ radí MUDr. Tmějová z hradeckého Očkovacího centra. Výhodou očkovacích center je tzv. zdravá čekárna. Čekáte-li u svého lékaře, přijdete do styku z řadou nemocných lidí, mezi kterými se virus snadno šíří. V očkovacích centrech Avenier, která najdete již na 20 místech v České republice, se na rozdíl od čekáren u obvodního lékaře nepotkáte s nemocnými pacienty. Cena vakcíny je 280 Kč včetně aplikace.

Řada lidí má obavu nechat se naočkovat proti chřipce, protože slyšeli, že vakcína může chřipku vyvolat. Tento mýtus však není založen na pravdě, protože vakcíny proti chřipce obsahují části usmrceného neaktivního viru, který chřipku vyvolat nemůže. „Pověra zřejmě vznikla na základě náhody, kdy se čerstvě očkovaný jedinec těsně po nebo těsně před očkováním nakazil od jiného člověka, než začala vakcína účinkovat. Chřipku by tedy dostal stejně bez ohledu na očkování. Proto je důležitým faktorem včasnost očkování dostatečně před příchodem epidemie. Pokud by to však nebylo možné, je možné očkovat i v průběhu epidemie,“ radí MUDr. Marta Tmějová. Díky vakcinaci, i když pozdní, většinou nemoc probíhá mírněji. U citlivějších osob se ve velmi výjimečných případech může objevit zvýšená tělesná teplota, mírná bolest svalů a krátkodobá slabost, intenzita jejich projevu se však s klasickou chřipkou vůbec nedá porovnat.

Očkovací centrum společnosti Avenier, a.s., je se svými dvaadvaceti pobočkami největší sítí tohoto typu v České republice a jeho odborní lékaři ročně proočkují přes 70 tisíc klientů. Své služby nabízí také v Hradci Králové v budově Železniční polikliniky ve Veverkově ulici a v Pardubicích.

Zuzana Fuxová

14.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár chalupy v Bousově.
18

Hořela chalupa, hasiči uchránili majetek za milion

O pohár města Třemošnice.
18

V závodě o pohár Třemošnice zvítězil Petr Harnoš

Otevřená herna začíná už dnes

Chrudim – Dnes od tří hodin odpoledne se v audioučebně chrudimské Základní školy Dr. J. Malíka otevře pravidelná herna deskových a karetních her Hrajeme si s Chrudimkou, kterou pořádá spolek Altus. 

Chrudimští futsalisté porazili pražskou Slavii a třináctý titul mají na dosah

Chrudim - Jediné vítězství dělí futsalisty ERA-PACKu od dalšího ze série titulů mistra ligy. V nervydrásajícím utkání utkání porazila Chrudim před vlastními fanoušky pražskou Slavii o dvě branky, když se trefil nejprve lodivod domácích Lukáš Rešetár a posléze pečetil výhru těsně před koncem Matěj Slováček.

V Kameničkách budou během soboty kácet májku

Kameničky – Sbor dobrovolných hasičů Kameničky a několik místních nadšenců chystá na tuto sobotu v Kameničkách staročeskou slavnost Kácení máje. Pokoušejí se tak připomenout historický obyčej, kdy ověnčený strom představoval strážného ducha obce, symbol jara i lásky. Kácení máje se v Kameničkách konalo dosud pětkrát, poprvé přesně před třiceti lety.

Zachráněné děti se vyváděcí masky vůbec nebály

Chrudim – Ve čtvrtek před devátou hodinou dopolední hlásí učitelka Mateřské školy U Stadionu kouř v jedné třídě. A skutečně, hoří elektroinstalace výtahové šachty! Okamžitě je vyhlášen poplach a děti opouštějí budovu. Do minuty jsou slyšet hasičské sirény a za chvíli už rudobílá auta zastavují před školkou.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies