VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrudimáci vzpomínají: 'Bylo to padesát nezapomenutelných minut'

Chrudim - Pátek je třetí den národního smutku nad úmrtím bývalého prezidenta Václava Havla. Mnozí Chrudimáci si ponechají v srdci vzpomínku na charismatického muže, který zůstal sám sebou. Když v srpnu roku 1996 zavítal do Chrudimě, pobyl ve městě přesně padesát minut.

23.12.2011
SDÍLEJ:

Ivan Baborák vzpomíná na návštěvu Václava Havla v Chrudimi.Foto: DENÍK/ archiv

„Jsem v Chrudimi poprvé v životě a doufám, že ne naposled. Jak nyní cestuji po České republice a navštěvuji města, ve kterých jsem nebyl, říkám si, že vůbec nejsme malá země,” řekl Václav Havel, který měl záštitu nad celosvětovým kongresem sběratelů ex libris. Jeho průvodcem byl tehdejší starosta města Jiří Nový společně se členy městské rady. „Když slyšel, co jsme de facto s prázdnou kapsou pár let po osmdesátém devátém dokázali, řekl: líbí se mi to, pokračujte dál. Byl to normální, obyčejný člověk, velmi lidský. Dalo se s ním mluvit o všem, nikdy nenadřazoval svou osobu ani neprosazoval své názory,” vzpomíná na Václava Havla Jiří Nový.

Bývalá ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Milena Burdychová definuje setkání s prezidentem jako milé, ale krátké. „Vyhlížela jsem ho ze dveří. Ale protože byl malé postavy, viděla jsem jen blížící se skupinku lidí. Tam někde byl prezident,” usmívá se Milena Burdychová.

Ředitelka Kabinetu ex libris v Chrudimi Marie Sedmíková je zachycena na několika fotografiích s Václavem Havlem, který si tehdy důkladně prohlédl celosvětovou výstavu. „Budu na něj s úctou po celý život vzpomínat,” říká.

Výtvarník Ivan Baborák (na snímku vlevo) společně se svou ženou Janou stvořili dárek pro prezidenta - pětačtyřicet centimetrů vysokou loutku Kacafírka. „Předání fotil tehdy Vladimír Mostecký. Snímky jsem potom vložil do obálky, napsal adresu Můj pan prezident, Pražský hrad, a odeslal. Za týden přišly fotky zpět, podepsané. U toho byl malý lísteček od Václava Havla, na kterém bylo : Vaše loutka se mi opravdu moc líbí.. Fotku jsem zarámoval, ale bohužel lístek nemám, někam jsme ho založili. Možná někdy vypadne z nějaké knížky,” doufá Baborák.

Lidé se v kostelích modlí za Václava Havla, pohřeb uvidí pacienti nemocnice

Chrudimsko - Zádušní mše svatá za Václava Havla se v Chrudimi uskuteční dnes, a to od 18 hodin v chrámu Nanebevzetí Panny Marie na Resselově náměstí. Památku exprezidenta si včera připomněli lidé v Heřmanově Městci, kde se v kostele sv. Bartoloměje konalo rekviem. Bohoslužbu vedl bývalý heřmanoměstecký duchovní správce Hroznata Pavel Adamec.

Dnešní pohřeb Václava Havla mohou sledovat pacienti chrudimské nemocnice. Uvedl to včera místostarosta města Roman Málek. „Obrazovka bude k dispozici ve velké hale, která je s ohledem na kapacitu vyhovující,” řekl Málek. (red)

(ron, kd)

23.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
DUŠAN POLHOŠ (4,2 kg a 53 cm) je od 19.7. od 10:54 po tříleté Karolínce a dvouletém Gejzovi dalším štěstím Julie a Gejzy z Heřmanova Městce.
15

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 22. července

Trenér Marcel Vít.

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Chrudim - Téměř sedmiletá Verunka už toho za svůj krátký život zažila opravdu hodně. A bohužel ji čeká další změna. 

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Pitná voda má být dostupnější

Bojanov – Městys Bojanov v současné době administrativně finišuje s realizaci zdrojů pitné vody pro obce Kovářov a Hrbokov. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení