VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrudimská nemocnice o alergologii nepřijde

Chrudim -S nemocnicí spolupracuje odbornice na alergie Jiřina Chládková z Hradce Králové.

18.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Alergologickou ambulanci v chrudimské nemocnici čekají velké změny. K poslednímu červnu totiž z tohoto oddělení odešla lékařka Lenka Marhanová, která si ve městě otevřela svou soukromou alergologickou ambulanci pro děti.

„Chtěla jsem se osamostatnit a posunout se dál. Chci se pacientům věnovat v klidu a více,“ komentovala svůj krok Marhanová. Nevylučuje však možnost další spolupráce s nemocnicí. „Pokud bude pacient k hospitalizaci, samozřejmě ho tam pošlu,“ dodává Marhanová.

Spolupráci s doktorkou Marhanovou si přeje také primář dětského oddělení David Kasal. Ten si zároveň nemyslí, že by si nemocnice se soukromou lékařkou měla více konkurovat, počet alergiků se totiž neustále zvyšuje.

„Alergií je víc v nižších věkových skupinách. U miminek je větší výskyt potravinových alergií, například na kravské mléko,“ mluví o situaci primář Kasal. Podle něj je to kvůli stylu života, konzumací jídel s malým podílem vlákniny a probiotických složek, nebo kvůli nadměrnému používáním antibiotik. Přesné příčiny většího rozšíření alergií však nejsou zcela zjištěné.

Pro léčbu alergie je důležité, aby byla zahájena včas. „Souvisí to s vyzráváním imunitního systému. Některé alergie mohou u někoho zmizet s pubertou,“ podotýká Kasal. Mezi nejčastější případy patří pylové, potravinové, kontaktní alergie nebo astma bronchiale.

Příchod specialistky

I když oznámila doktorka Marhanová svůj záměr odejít, vedení dětského oddělení ani na okamžik neuvažovalo o uzavření alergologické ambulance a hned za ni začalo intenzivně hledat náhradu. „V současné době již můžeme potvrdit, že alergologická ambulance při dětském oddělení chrudimské nemocnice bude kontinuálně v činnosti a léčení alergiků pokračovat. Nezanikne ani detašované pracoviště v Hlinsku,“ doplňuje Kasal. „Získali jsme špičkovou odbornici Jiřinu Chládkovou z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Doktorka Chládková provádí výzkumné práce v oblasti diagnostiky astmatu, takže bude i naše oddělení spolupracovat na těchto vědeckých projektech,“ sdělil primář dětského oddělení, který má rovněž své ordinační hodiny v alergologické poradně. „Vzhledem k mé funkci a dalším povinnostem však ordinuji v omezeném časovém prostoru,“ vysvětluje Kasal.

Rozsah hodin fungování ambulance zůstane zachován, přestože bude lékařka Chládková zaměstnaná pouze na částečný úvazek. „Jak jsem již zjistil v hradecké fakultní nemocnici, tak za paní doktorkou se snaží dojíždět větší množství lidí,“ řekl primář Kasal. Podle něj však není možné, aby do chrudimské nemocnice dojížděli lidé z hradeckého regionu, pacienti z Pardubic jsou vítáni.

Alergologická poradna bude nadále přijímat nové pacienty, pokud to bude možné z kapacitních důvodů. I proto se od ledna letošního roku v chrudimské nemocnici využívá počítačový program organizující objednací hodiny. Díky němu by měli pacienti čekat na ošetření či kontrolu kratší dobu. Samozřejmě stále je nutné objednávat se dostatečně dopředu.

„Doktorka Chládková je uznávaná i mezi zdejšími obvodními lékaři. Jejím příchodem se zvýší kredit nejen alergologické ambulance, ale i celého dětského oddělení,“ domnívá se primář Kasal. Od příchodu lékařky Chládkové si také slibuje, že bude poradna využívat nejnovějších poznatků a nejmodernějších trendů z alergologie. Zároveň budou doktoři zaškolovat i nového kolegu, aby byla zachována kontinuita.

Nové vybavení

Díky příchodu lékařky Chládkové se zlepší přístrojové vybavení nemocniční alergologické poradny. Jedná se o přístroj monitorující vydechování oxidu dusíku. Lékařka pracující na výzkumných projektech má totiž přístup k různým grantům, na jejichž realizaci bude zařízení vázané. „Přístroj dokáže lépe a přesněji určit, jestli se jedná o astma, případně o jakou fázi. Také ověří, jestli dotyčný léčbu správně aplikuje,“ vysvětluje primář David Kasal.

Přístroj k určení diagnostiky nemají k dispozici všechny alergologické poradny, protože jeho pořízení je nákladné. Povinnou součástí poradny je podle norem spirometr, výsledky z něj však nedokážou jít do takových podrobností.

Princip fungování nového přístroje je však spirometru velice podobný. Pacient vydechuje do přístrojku, který pak zaznamenává množství oxidu dusíku. Zařízení pomáhá i v případě hraničících stavů, kdy údaje ze spirometru nevykazují problémy, ale pacient potíže má.

Josef Káles

18.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Železnohorský traktor 2017.
17

Traktoriáda se povedla na výbornou

Šofér chtěl přeparkovat a skončil zaklíněný v plotu

Heřmanův Městec – Heřmanoměstecké strážníky upozornil občan krátce před třiadvacátou hodinou na dopravní nehodu v ulici U Bažantnice, kde řidič citroenu nezvládl pravotočivou zatáčku a prorazil plot u tamního domova seniorů.

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 19. srpna

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vá i dnes přinášíme fotky miminek, která se v uplynulém týdnu narodila.

Lidé zachránili život tonoucí potápěčce

Hlinecko - Nebýt pohotovosti přítomných lidí, v lomu na Hlinecku by vyhasl lidský život. V sobotu krátce před dvanáctou se zde topila potápěčka středních let.

Jiří Kajínek nazul kopačky a hrál fotbal za rodné Prachovice

Třemošnice – Páteční přátelské utkání prachovických fotbalistů s třemošnickým týmem recesistů vzbudilo rozruch. Proč? V prachovickém dresu nastoupil na stadion asi nejznámější rodák této obce – Jiří Kajínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení