VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Chrudimští si připomněli Den válečných veteránů a uctili padlé

Chrudim - Na hřbitově U Kříže v Chrudimi se v úterý uskutečnil pietní akt u příležitosti Dne válečných veteránů. Letos se vzpomínka konala na nově zrekonstruovaném vojenském pohřebišti obětí první světové války.

13.11.2014
SDÍLEJ:

Na hřbitově U Kříže v Chrudimi se uskutečnil pietní akt u příležitosti Dne válečných veteránů. Foto: DENÍK/Lukáš Vaníček

Den veteránůDen válečných veteránů připadá na 11. listopadu, kdy roku 1918 byla v železničním vagónu u francouzského Compiegne podepsána dohoda o příměří na západní frontě. Zbraně utichly v 11 hodin. Symbolem tohoto dne se stal květ vlčího máku. Ten má svůj původ v básni Na polích flanderských, kterou napsal v roce 1915 kanadský chirurg John McCrae ošetřující vojáky zasažené bojovým plynem. Od roku 2001 je Den válečných veteránů připomínán i u nás.

Na cestičce mezi hroby vojáků stála čestná stráž tvořená příslušníky 43. výsadkového praporu Chrudim, kterým bok po boky stály se svícemi v rukou žákyně ze Střední školy zdravotnické a sociální Chrudim. Květiny a věnce přinesli ke kamennému kříži zástupci vedení města a zastupitelů v čele se starostou Petrem Řezníčkem, Klubu výsadkových veteránů Chrudim, Sokola a Českého svazu bojovníků za svobodu. Pietní akt začal v 11 hodin a 11 minut hymnickou písní Hej, Slované.

Poslední padlí

„Vzpomeňme dnes na všechny vojáky, kteří ve válečných hrůzách prožili své životy a s pokorou přijměme fakt, že žijeme v míru a relativním bezpečí," uvedl v projevu starosta Petr Řezníček a vzpomenul i na čtyři příslušníky 43. výsadkového praporu Chrudim, kteří padli 8. července v Afghánistánu.

Chrudimský farář Jiří Heblt požehnal nově upravené vojenské pohřebiště a poděkoval představitelům města za pomoc a dotaci při realizaci celého projektu. Pohřebiště vlastní Římskokatolická farnost arciděkanství Chrudim. S opravami pomocí grantů pomohla i Ministerstvo obrany ČR. Opravy stály téměř 1,4 milionů korun.

„Hřbitov je místo, které v sobě nese zvláštní nostalgii, kde prožíváme svůj smutek a bolest z rozloučení. Je to místo, které ukazuje bolest a tíži lidského údělu, ale může být i místo vděčnosti, naděje a víry, že lidský život je něco víc, než život stroje, který má svou životnost, a když se opotřebuje, dá se do starého železa," řekl Jiří Heblt.

Jiří Vaněček ze Státního okresního archivu Chrudim připomněl historii vojenského pohřebiště. „Osudy tohoto místa byly nenápadné. Byli zde pohřbívaní vojáci, kteří zemřeli v pozorovací stanici zřízené v Chrudimi v roce 1915. Umírali tu také nenápadně, ne na poli cti a slávy, ale tiše v nemocničním zařízení," dodal archivář Jiří Vaněček.

LUKÁŠ VANÍČEK

Autor: Redakce

13.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies