VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrudimští vzpomněli na Františka Machníka

Chrudim – V letošním roce uplynulo 130 let od narození významného československého politika, ministra národní obrany a mimo jiné také chrudimského učitele Františka Machníka.

21.11.2016
SDÍLEJ:

Vzpomínka na hřbitově sv. VáclavaFoto: Karel Dvořák

V sobotu se proto v Chrudimi na hřbitově U Václava uskutečnila vzpomínková akce a poté v Divadle Karla Pippicha byla vernisáží otevřená výstava věnovaná Machníkovu životu.

František Machník bezesporu patří k významným osobnostem československých dějin 20. století. Stal se vrcholovým politikem, poté byl historickými událostmi smeten a dokonce třikrát okusil vězení, aby dožíval v naprostém zapomenutí.

U příležitosti 130. výročí jeho narození vznikl projekt 2016 Rok Františka Machníka, který si dal za cíl připomenout jeho život nejen ve vrcholné politice, ale také i v jeho soukromí, což je důvod, proč ve foyeru Divadla Karla Pippicha vznikla krátká výstava, mapující jeho život. Jejím autorem je Lukáš Kopecký, dejme mu proto slovo:

Vernišáž výstavy v Divadle Karla Pippicha

Z UČITELE ŘEDITELEM

František Machník začal svoji pedagogickou kariéru právě v Chrudimi, kde od února do září roku 1911 vypomáhá na dívčím pedagogiu a od října následujícího roku učí na místním dívčím lyceu. Odtud po dvou letech odchází, aby učil na reálném gymnáziu.

V Chrudimi také 26. června 1916 pojal za manželku Antonii Nonnovou, dceru místního hodináře a zlatníka. O rok později se novomanželům narodil syn Jan. V létě 1919 se pak celá rodina stěhuje do Klatov.

Zde Machník pokračuje v učitelské kariéře a v roce 1925 se stává ředitelem Zemské střední hospodářské školy.

Z ŘEDITELE POSLANCEM

Kromě ředitelského postu se však v tomto roce František Machník stal také poslancem Národního shromáždění. Kromě klasické poslanecké činnosti byl Machník také členem branného, iniciativního, sociálně -politického a rozpočtového výboru.

Svůj poslanecký mandát obhájil i v následujících volbách v říjnu 1929 a stává se místopředsedou branného výboru sněmovny. Zde se pravděpodobně začínají rodit jeho základy pozdější ministerské činnosti. Byl zpravodajem o četných vojenských předlohách a především osnovy zákona o dvouleté prezenční službě v armádě. Dával také velký důraz na brannou výchovu ve školách.

Z POSLANCE MINISTREM

Portrét Františka Machníka

Po červnových volbách roku 1935 Machník nejen obhajuje svůj post, ale zároveň se stává ministrem národní obrany. Jeho mandát, ostatně jako všech jeho kolegů a kolegyní, zaniká krátce po vzniku Protektorátu Čechy a Morava.

Z hlediska vojenského byl Machník teoretikem, ale coby politik dokázal v maximální možné míře získat potřebné finanční prostředky na vyzbrojování, motorizaci a především stavbu opevnění. Co ovlivnit nemohl, byl nedostatek času.

Klíčovým byl pro něj rok 1936, kdy se mu podařilo prosadit Zákon na obranu státu, který pomáhal vytvořit v armádě podmínky pro efektivnější modernizaci a rozvoj. Zároveň se v tomto roce dostal do sporu před Společností národů se Sudetoněmeckou stranou ohledně takzvaného „Machníkova výnosu", což byla ministerská vyhláška omezující podíl německých firem na armádních zakázkách.

Z MINISTRA VĚZNĚM

Během okupace Československa se Machník vzhledem ke své minulosti do odboje nijak výrazně nezapojil. Přesto jej 12. července 1943 klatovské gestapo zatklo a o 11 dní později jej odvezlo do věznice na Pankráci v Praze. Odtud putoval do žalářů v Německu, Budyšíně a v Drážďanech. 26. února 1944 dostal trest smrti za „velezrádné nadržování nepříteli ve spojení s přípravou k velezradě".

Jeho manželka Antonie společně s německým advokátem Hansem Astfalckem sepsala žádost o milost a odvolávací soud změnil trest smrti na deset let káznice. Machníka zastihl konec války na konci dubna 1945 v koncentračním táboře Dachau.

Z VĚZNĚ VĚZNĚM

Na svobodě však Machník pobyl jen několik týdnů. Bezpečnostní složky ovládané v té době už KSČ začaly prošetřovat jeho chování v době okupace i žádost o milost sepsanou jeho manželkou. Ta obsahovala řadu lží a výmyslů, na jejichž základě mohla vypadat, jako kdyby Machník kolaboroval. Vyšetřování trvalo dalších 18 měsíců, případ se dostal i před Národní soud, který žalobu smetl ze stolu.

František Machník umírá v listopadu 1967 a jeho ostatky byly převezeny do Chrudimi, kde spočinuly v rodinné hrobce na hřbitově sv. Václava.

Autor: Lukáš Vaníček

21.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

NÁVRAT KE KOŘENŮM v trénování mláděže prožil letos po šestnácti letech Miroslav Teplý, aktuální trenér chrudimských dorostenců. Jak ale on sám říká: „Je to hlavně o psychologii.“

Mladší dorostenci si užili vítěznou derniéru, končí třetí

FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Chrudim – Městským parkem v Chrudimi se během včerejšího dopoledne mísí houkání sirén s dětským štěbetáním. Koná se tu devatenáctý ročník akce Bezpečné prázdniny, která má za úkol připomenout malým návštěvníkům, jak letní volno prožít bez úhony.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies