VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtějí stavět startovací byty a přestěhovat hasiče

Trhová Kamenice – Městys bude usilovat o získání dotace na zateplení mateřské školy, dětem má v budoucnu sloužit i nové hřiště za 400 tisíc korun.

4.2.2011
SDÍLEJ:

Z továrních komínů v Trhové Kamenici už se nekouří. Foto: Karel Dvořák

Když městys Trhová Kamenice před dvěma lety odkoupil budovu bývalé „Ozdoby“, ve které kdysi sídlila dílna na šití tašek, bylo zřejmé, že se na opuštěný dům Trhovokameničtí nebudou chtít jen tak dívat. Zeptali jsme se proto nové starostky městyse Ivy Dostálové, jak konkrétně pokročily představy o dalším využití dnes prozatím stále ještě opuštěného objektu.

„Na Ministerstvo pro místní rozvoj podáme do konce února žádost o poskytnutí dotace z programu Podpora výstavby podporovaných bytů na rok 2011. Pokud uspějeme, vzniknou v objektu takzvané vstupní byty. Objekt dostane další patro a novou střechu a uvnitř by bylo nově postaveno osm bytových jednotek. Čtyři z nich by pak sloužily sociálně slabším zájemcům o bydlení, další čtyři by podle našich představ měli obývat senioři. V přízemí objektu by měla být nově umístěna trhovokamenická požární zbrojnice, na jejímž stěhování již ostatně sami hasiči začali pracovat. Novou zbrojnici hasiči nutně potřebují – ta stávající, která stojí nedaleko, je totiž opravdu maličká a hasiči se v ní vlastně ani nemohou pořádně scházet. Za novou zbrojnicí chceme ještě přistavět pro hasiče garáž,“ uvádí trhovokamenická starostka Iva Dostálová.

Vymění i topení

Souhlas s podáním dotační žádosti vyslovili ve středu večer také trhovokameničtí zastupitelé, projekt již tedy skutečně začíná získávat konkrétní časové obrysy.

V Trhové Kamenici věří, že na zbudování bytů by mohli z dotace získat více než čtyři miliony korun. Další dotační peníze by prý mohly být přiznány i na zamýšlenou výměnu tepelného zdroje. „V budoucí hasičárně je již kotel plynový, ale v horním podlaží je starý litinový kotel na tuhá paliva. Tady se bude muset způsob vytápění změnit,“ vysvětluje starostka Dostálová.

Ta zároveň věří, že městys bude moci stavbu nakonec realizovat jen z dotací, tedy bez dalšího využití vlastních finančních prostředků.

A co děti?

V Trhové Kamenici teď budou usilovat také o získání dotace na mateřskou školu. „Na budově je zatím vyměněná polovina oken. Kromě dokončení výměny budeme chtít nyní objekt také zateplit,“ pokračuje starostka.

Výčet chystaných investic ale školkou nekončí, městys chce zbudovat třeba i dětské hřiště v sousedství domu s pečovatelskou službou. „Projekt počítá s rozpočtem asi 400 tisíc korun. Z celkové sumy bychom ale mohli odpočítat asi 30 tisíc na výkopové práce, ty si provedeme sami,“ uzavírá starostka Dostálová.

Autor: Marek Nečina

4.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky.
14

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky. Muž zřejmě vypaloval kabely

Názorná ukázka aplikace Záchranka na mobilním telefonu v praxi.
11

„Apka“ v akci. Pomohla při simulované nehodě

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Proseč – Záchranná stanice hendikepovaných zvířat Pasíčka má hodně příznivců. Lidé mají možnost si na dálku adoptovat ptáka nebo savce a podílet se na jeho stravě i léčbě. 

Pátrání po káněti má šťastný konec

Pardubický kraj– Několik dní trvalo pátrání po káněti, které uletělo po silném větru ze zámecké obory ve Žlebech. Pomocí sociální sítě po něm pátrali lidé z celého kraje, protože dravec dokáže běžně uletět i padesát kilometrů.

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení