VYBRAT REGION
Zavřít mapu

CYKLOTIP: Zkuste projížďku Železnými horami

Chrudim/Třemošnice - Je moc příjemné projíždět se po Železných horách, které mám velice ráda, píše Bikerka.

30.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

V úterý vyrážím s kamarádem na švih a naplánovala jsem cestu po malebných kopečcích mých Železných hor. Vcelku zatím nezáživná cesta z Chrudimi vede přes Vrcha na Heřmanův Městec, odbočka vlevo na Načešice. I přes silný boční vítr jedeme svižně, oba utahaní z předchozích vyjížděk, pojali jsme to relaxačně.

Po deseti kilometrech se mi vrací na své místo zlobivý bederní obratel a jedu už bez bolesti, Hřibové lesy kolem Načešic, klídek, nic neroste.

Nabíráme směr Licomělice, vyhlášenou hospůdku jsme ponechali bez povšimnutí a profrčeli na Hošťalovice do Březinky, kde je opuštěný uranový důl a kde započalo svou cestu přes Železné hory tornádo, které v roce 2008 zdevastovalo mé krásné lesy.

Vpravo rychlý pohled na letiště Nový Dvůr a šup dolů přes vesničku Bílý Kámen. Vskutku tam ještě je obrovský bílý balvan z křemene. Pověst praví, že na něm poobědval Jan Žižka, když táhl dobýt Lichnici.

V Podhořanech se už otevřel výhled na údolí Doubravy, Vrdy, Čáslav, město Jana Žižky, které mi svým zachovalým opevněním i atmosférou tak připomíná Chrudim.

Pozůstatky moře

Nedaleké Vinaře a Vinice, jak názvy vesniček napovídají, i nyní se zde pěstuje vinná réva. V třetihorách zde bylo moře. Při odbočce z čáslavské silnice na Lovčice vpravo je možné dojít do malého, romantického, chráněného lomu s jezírkem a zde jsou vidět ony vápenné usazeniny. V dětství jsem zde našla zkamenělé žraločí zuby. V Podhořanech jsme zakroužili serpentýnami a odbočili na Ronov nad Doubravou. A tady cestou při pohledech na svahy Železných hor pochopíte, proč je tak miloval Antonín Chittussi, ronovský rodák, slavný to krajinář, a proč je jimi tak uchvácen a okouzlen současný malíř Josef Minařík.

Stoupáme na Lipovec a Licoměřice, kde může turista navštívit pod úpatím hor památník fašisty umučených třiceti místních mužů. Kdyby vystoupal do lesů nad Lipovec, uviděl by pak torzo partyzánské zemljanky a pomník a také opuštěný uranový důl, Sjíždíme do Ronova nad Doubravou, romantického „Městečka na dlani“, kde se skoro zastavil čas. Na věži kostela jako bych viděla sedět herce Jindřicha Plachtu, těsně před pádem dolů ve stejnojmenném filmu. Nedaleký pohádkový zámek Žleby s oborou, s bílými jeleny a s dravci necháváme na jindy.

Kraj plný legend

Míříme stále vzhůru a do zad nám pomáhá už silný vítr. Kocháme se výhledem na zříceninu hradu Lichnice, projíždíme kolem muzea a vápenky v Závratci. Třemošnici, s romantickým Hedviččiným údolím, ze kterého je možné pěšky vystoupat až k Žižkovu dubu u Lichnice nebo na rezervaci Kaňkovy hory s původním bukovým porostem a s chráněným rostlinstvem a zvířenou, necháváme po pravé ruce a začínáme šplhat do krpálu a serpentin. Lehce zadýcháni projíždíme odbočkou na hrad, vzpomenu na krutou Miladu, která zde na kameni nechávala padat rytíře do rokle, až jeden převezl ji okováním koně diamanty, třikrát se na Dívčím skoku otočil a pak ji vstřelil šíp rovnou do srdce.

Pokračujeme na Starý Dvůr a zde funíme do kopce na Prachovice. Věnuji vzpomínku panu Pecháčkovi, připomenu si slavný slogan „Na náročné stavby cement z Práchovic“ a stoupáme dál směr Hrbokov. Vpravo nás hladí na duši úžasný pohled na cestu, po které jsme se drápali nahoru, Kaňkovy hory, Lichnici a průsmykem i na Čáslav, vpředu a v dáli a ještě výš na Seč.

Cesta domů

Pod Hrbokovem se naše cesty rozcházejí, kamarád sjíždí dolů na Heřmanův Městec a já stoupám dál na Hrbokov. V hospůdce jako z první republiky, ještě s litinovými kamny, je otevřeno, točí se zde výborně vychlazené pardubické pivo a turista může doplnit i zásoby potravin. Odbočuji vlevo a teď už samospádem přes Lipinu svištím dolů kolem Deblova vlevo a Smrkova Týnce vpravo na Rabštejnskou Lhotu, která je rájem sportovců a koupání chtivých, s cílem v Chrudimi. Krásné odpoledne, trocha nostalgie, šedesát kilometrů lehounce za dvě a půl hodinky, cesta bez nehody i defektu, co víc si přát. Celkem dnes najeto sedmaosmdesát kilometrů. Sportu zdar a cyklistice zvlášť.

Bikerka

30.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Nemocnice fungují i přes nedostatek lékařů a sester.

Nemocnice fungují i přes nedostatek lékařů a sester

Svěchyňova ulice se na čas uzavře

Chrudim – Z důvodu umístění jeřábu na komunikaci při instalaci antény na střechu domu čp. 250 v chrudimské ulici Svěchyňova bude během nadcházející soboty a neděle pro motoristy úplně uzavřená tamní silnice.

V Miřeticích se připojí na novou kanalizaci

Miřetice – „Musím jet pomalu, auto se na rozbité silnici kodrcá, ale to se dá vydržet. Nová kanalizace je důležitější, než trocha nepohodlí,“ konstatuje řidič Josef Bílý, když se vyhýbá náklaďáku stojícímu uprostřed silnice v Miřeticích. 

Židovské památky lákají, Luže k nim vydala turistické vizitky

Luže – Židovské památky začínají turisté vyhledávat stále častěji a nejinak je tomu i v Luži. Židovské osídlení v Luži je doloženo od druhé poloviny 16. století a podle dobových pramenů se na noc uzavíralo řetězy. 

Díra v nádrži nevznikla sama od sebe

Chrudim – V pondělí krátce před osmou hodinou obdržela městská policie telefonické oznámení od občana, který na Tyršově náměstí zaregistroval unikající palivo ze zaparkovaného vozidla. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení