Jaroslava Štrosová by měla podle vládou schválených smluv dostat výměnou jiný pozemek a doplatek podle znaleckého posudku v řádech desítek tisíc korun. Štrosovi se však nechtějí smířit s tím, že k nabízenému pozemku je omezený přístup.

„Očekáváme, že k pozemku bude zřízena přístupová cesta nebo že dostaneme příslib, že pozemek v nějakém časovém horizontu bude zpřístupněn. Přístupovou cestu jsme pak připraveni i odkoupit,“ řekl syn zúčastněné a zároveň její právní zástupce David Štros. Za nynější situace, bez přístupu k pozemku, nelze podle něj s dohodou souhlasit.

„Naším cílem je co nejrychlejší vyřešení celé záležitosti. Jsme připraveni dál jednat,“ řekl Štros.

„Znovu o něčem jiném vláda vyjednávat nebude,“ uvedl ovšem v prohlášení premiér Fischer. Spor o pozemky se táhne více než 16 let.

ZUZANA PLOCKOVÁ, ČTK

JAK TO VIDÍ Ivan Hoffman

Jak dopadne spor státu s farmářkou Havránkovou je ve hvězdách. Momentálně se zdá, že její pozemky, potřebné k dostavbě hradecké dálnice D11, stát vyvlastní. Ukázalo se totiž, že paní Havránková má sestru, která je spolumajitelkou nějakých 1500 metrů čtverečních a na této komplikaci se jednání zaseklo tentokrát. Proti vyvlastnění se farmářka a její sestra míní bránit u soudu. Příběh, který veřejnost s přestávkami sleduje šestnáct let, je plný zvratů a vyvolává silné emoce. Někomu se zdá absurdní, že stát nedokáže dostavět důležitou silnici. Jiní se pohoršují nad nároky farmářky Havránkové.

Emoce vyvolává představa, že si farmářka přijde na příliš moc peněz či půdy, ale také představa, že stát zabaví soukromý majetek. Argumentuje se pravda veřejným zájmem, ale veřejným zájmem argumentovali při znárodňování po roce 1948 i komunisté. Má stát postupovat pragmaticky a poslat na pozemky paní Havránkové buldozery? Anebo má stát garantovat princip nedotknutelnosti soukromého vlastnictví a pozemkům paní Havránkové se vyhnout, když je neumí koupit? Chceme silný stát, který prosadí svou, anebo vsadíme na principy, se kterými ani stát nehne?

Jde o víc, než o kus silnice. Pokud bude paní Havránkové ve veřejném zájmu vyvlastněn byť i jen jeden čtvereční metr, z láhve bude vypuštěn velice životaschopný džin. Záhy se dá čekat společenská poptávka po vyvlastnění kdečeho, co soukromý vlastník vlastně nepotřebuje a veřejnosti by se to mohlo hodit. Začne to půdou, ale pokračovat se může výrobními prostředky či bankovními konty. Ale nejhorší, co hrozí, je chaos: Když se současně privatizuje vyvlastněné a vyvlastňuje privatizované. Jak se to právě komu hodí.


Komentář si můžete poslechnout ZDE.