VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolumajitelka pozemku pod D11 souhlasí s výměnou

Hradec Králové - Spolumajitelka pozemku pod dálnicí D11 Jaroslava Štrosová souhlasí se směnou parcely, kterou spoluvlastní se svojí sestrou Ludmilou Havránkovou.

2.6.2010
SDÍLEJ:

Dálnice D11 - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Dne 30. května sdělila Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), že s návrhem směny pozemků souhlasí. Uvedl to v úterý server Ekonom.cz. Vláda přitom 24. května rozhodla, že pozemky Havránkové a Štrosové vyvlastní. Zdůvodnila to neuzavřením dohod se Štrosovou.

„Dne 30. května jsme Ředitelství silnic a dálnic ČR sdělili, že s návrhem směny pozemků souhlasíme,“ uvedla Štrosová společně se svým synem, pražským advokátem Davidem Štrosem. Hlavní část pozemků potřebných pro D11 vlastní Havránková.

Podle vládního zmocněnce pro výstavbu D11 Iva Tomana se bude ŘSD sdělením Štrosových zabývat. „Pokud je zde možnost na pozitivní posun a dohodu, je to vždy lepší než vyvlastnění. Dohoda je přitom možná kdykoliv v procesu vyvlastnění,“ řekl v úterý Toman. Nevyloučil, že nová vláda bude chtít problém řešit jinak.

Štrosovi se také podivují nad tím, jak byla celá věc dosud prezentována představiteli českého státu. Štrosová prý podle vládních činitelů za svůj pozemek vyžadovala násobně více než státem nabízených necelých 200 000 korun. Podle Štrosových ale není pravda, že by z jejich strany byly stavěny požadavky jdoucí nad rámec jejich práv a právních nároků.

„Teprve v neděli 16. května nám byl ve večerních hodinách e-mailem doručen návrh směnné smlouvy,“ uvedli Štrosovi. Zdůraznili, že šlo o smlouvu, která se týkala směny a ne prodeje pozemků. Advokát Štros, který je právním zástupcem své matky, také uvedl, že od 19. do 28. května byl na předem avizované zahraniční služební cestě. Na posouzení návrhu tak měl jen tři dny.

„Doufáme, že v právním státě je pochopitelné a srozumitelné, že rozhodnutí v takovéto věci není možné v tak krátké lhůtě učinit,“ uvedli Štrosovi. Velmi kriticky se matka a syn Štrosovi také vyjádřili k hlavnímu vládnímu vyjednavači Michalu Franklovi, v jeho případě hovoří o „mafiozních“ praktikách.
Havránková již dříve uvedla, že se případnému vyvlastnění bude bránit. „Tady vůbec nejde o dálnici, ale pozemky pro developery kolem ní,“ řekla Havránková dříve k vládnímu rozhodnutí.

Takzvaná kauza Havránková se vleče už 16 let. Dálnice proto zatím končí tři kilometry před Hradcem Králové. Dohoda státu s farmářkou měla spočívat v tom, že Havránková za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary. Dalších 130 hektarů státních pozemků měla dostat do pronájmu. Štrosová se sestrou spoluvlastní asi čtvrthektarový pozemek.

Vyvlastnit Havránkovou, či nikoliv?

Jaroslava Štrosová, sestra Ludmily Havránkové, souhlasila s navrhovanou směnou pozemků, potřebných pro dostavbu D11 do Hradce Králové. Kvůli jejímu údajnému nesouhlasu byla před týdnem původní dohoda vládou zamítnuta a farmářka Havránková měla být po 16 letech sporů vyvlastněna. Co si myslíte vy? Měla by příští vláda uzavřít s Havránkovu dohodu? Hlasujte zde.

Autor: ČTK

2.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zloděj ukradl z auta 133 tisíc korun

Ze soutěže v Litomyšli
15

V Litomyšli zvítězily šmorny z chrudimské školy

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Sociálním službám přebírají zaměstnance už i obchodní řetězce. Nabízí vyšší plat

Chrudim/Pardubice – Největším tématem sociálních služeb se v posledních měsících stalo zajištění personálu.

V Ležákách vystaví kosatce

Ležáky – V minigalerii památníku Ležáky bude v pátek otevřen 3. ročník výstavy kosatců, Květy pro Ležáky.

Trávu odvážejte pryč, žádají lidé ze sídliště

Chrudim – Obavy o vlastní zdraví přivedly počátkem tohoto týdne několik obyvatel chrudimského sídliště U Stadionu až na zasedání městského zastupitelstva. Zejména alergikům vadí, že město Chrudim nechává ležet trávu z posečených veřejných ploch přímo v pažitu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies