VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Roman Málek pobyl na mezinárodním kurzu pro mládež

Chrudim, Kassel - Místostarosta Roman Málek si vzal na radnici volno a odjel na zkušenou.

17.9.2011
SDÍLEJ:

Auta z 40. až 60. Let byla velmi zajímavá. Mnoho dědečků a babiček na této venkovní přehlídce nechyběla.Foto: Roman Málek

Pětice vybraných lidí z České republiky se v těchto dnech účastní mezinárodního kurzu „Německo a práce s mládeží“ v německém Kasselu. Mezi dalšími českými účastníky z Prahy a Vsetína je přítomen také projektový manažer chrudimského Občanského sdružení Altus Roman Málek, který zastává mimo jiné i funkci chrudimského místostarosty.

Výuka i exkurze

„Tato aktivita se ale mé práce na radnici netýká. Mám dovolenou a na část pobytu čerpám neplacené volno. Celou akci financuje německé Ministerstvo pro rodinu, seniory, ženy a mládež.,“ uvádí raději Málek, aby zamezil možným spekulacím o možném plýtvání městskými penězi.

„Se zdejším vzdělávacím programem jsem jinak velmi spokojený. Zatím nejvíc se mi líbila práce mládeže Červeného kříže, ale i boxcamp či sociální služba 'kasselský talíř'. Každý pracovní den dopoledne máme výuku němčiny a každé téměř každý druhé den odbornou exkurzi. Ty jsou pro mě velkým přínosem, protože práce s mládeží v Německu se týká hodně i sociální oblasti. Velmi zajímavé bylo pro mě poznání vzdělávacího systému ve školství a odborných praxí učňů, kdy mají například soustředěny praxe na jedno centrum uprostřed průmyslové zóny. Zde jsou pohromadě v jednom zařízení malíři, švadleny, truhláři či zedníci a řezníci,“ popisuje Málek německou realitu.

Češi se představují

Zajímavé prý ovšem nejsou pouze odborné programy, ale například i prezentace jednotlivých účastnických zemí. V rámci třicítky účastníků jsou zastoupeny Estonsko, Litva, Lotyško, Polsko, Rusko, Slovensko, Španělsko, Turecko, Ukrajina a Maďarsko. Země se po večerech představují a velmi originálně. Španělé prezentují svou vlast ochutnávkami specialit, česká skupina zase připravila scénu na téma romantické večeře v Praze s popisem českých specialit, ale také s představením českého hokeje a zdejších měst.

Celý tým také navštěvuje zajímavá místa. „Velmi vydařená mi přišla Muzejní noc, na kterou přišlo několik tisíc návštěvníků. Nechci opomenout ani podzimní výstavu, kde mě upoutala expozice biblické společnosti. Navíc jsem na tomto stánku po krátkém rozhovoru dostal i brožurku ve slovenštině,“ vzpomíná Málek.
Kromě zástupce Občanského sdružení Altus jsou na setkání přítomni i zástupci Junáka, AFS, Občanského sdružení Sarkander či Českého včelařského spolku.
Poděkování patří podle Málka všem organizátorům, pracovníkům Erupa Kolleg Kassel, ale i TANDEMu a České radě dětí a mládeže.

Během podzimu bude možné v sídle chrudimského Občanského sdružení Altus navštívit Málkovo povídání o zážitcích při studijním pobytu v Německu spojené s promítáním fotografií.

Autor: Marek Nečina

17.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tradiční sjezd Širokých schodů.
2

Cyklistický závod uzavře centrum Chrudimi

Jindřich Kučera (na snímku vpravo)

Jindřich Kučera: Kdo by nechtěl dostat šanci?

První kolo okresních soutěží a ještě ohlédnutí za krajskými třídami

Chrudimsko - O víkendu začaly fotbalové soutěže. Nabízíme zbývající výsledky III. a IV. třídy. Utkání se hrála 12. a 13. srpna.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Zlodějíček potřeboval natankovat, ale rum jej přijde draho

Chrudim – Krádež jediné lahve rumu může přivést nepoučitelného zlodějíčka až na tři roky do vězení. Jak včera uvedl policejní mluvčí Jiří Tesař, policisté od pondělí podezírají osmatřicetiletého muže z přečinu krádeže.

Skutečské muzeum ožije řemesly

Skuteč - Řemeslná sobota 19. srpna bude tradičně ve znamení zprovozněných pracovišť muzejních expozic. V ševcovské světničce se budou šít boty a to nejen za pomoci jehel a dratví, ale také na prvorepublikovém šicím stroji Adler.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení