Pětice vybraných lidí z České republiky se v těchto dnech účastní mezinárodního kurzu „Německo a práce s mládeží“ v německém Kasselu. Mezi dalšími českými účastníky z Prahy a Vsetína je přítomen také projektový manažer chrudimského Občanského sdružení Altus Roman Málek, který zastává mimo jiné i funkci chrudimského místostarosty.

Výuka i exkurze

„Tato aktivita se ale mé práce na radnici netýká. Mám dovolenou a na část pobytu čerpám neplacené volno. Celou akci financuje německé Ministerstvo pro rodinu, seniory, ženy a mládež.,“ uvádí raději Málek, aby zamezil možným spekulacím o možném plýtvání městskými penězi.

„Se zdejším vzdělávacím programem jsem jinak velmi spokojený. Zatím nejvíc se mi líbila práce mládeže Červeného kříže, ale i boxcamp či sociální služba 'kasselský talíř'. Každý pracovní den dopoledne máme výuku němčiny a každé téměř každý druhé den odbornou exkurzi. Ty jsou pro mě velkým přínosem, protože práce s mládeží v Německu se týká hodně i sociální oblasti. Velmi zajímavé bylo pro mě poznání vzdělávacího systému ve školství a odborných praxí učňů, kdy mají například soustředěny praxe na jedno centrum uprostřed průmyslové zóny. Zde jsou pohromadě v jednom zařízení malíři, švadleny, truhláři či zedníci a řezníci,“ popisuje Málek německou realitu.

Češi se představují

Zajímavé prý ovšem nejsou pouze odborné programy, ale například i prezentace jednotlivých účastnických zemí. V rámci třicítky účastníků jsou zastoupeny Estonsko, Litva, Lotyško, Polsko, Rusko, Slovensko, Španělsko, Turecko, Ukrajina a Maďarsko. Země se po večerech představují a velmi originálně. Španělé prezentují svou vlast ochutnávkami specialit, česká skupina zase připravila scénu na téma romantické večeře v Praze s popisem českých specialit, ale také s představením českého hokeje a zdejších měst.

Celý tým také navštěvuje zajímavá místa. „Velmi vydařená mi přišla Muzejní noc, na kterou přišlo několik tisíc návštěvníků. Nechci opomenout ani podzimní výstavu, kde mě upoutala expozice biblické společnosti. Navíc jsem na tomto stánku po krátkém rozhovoru dostal i brožurku ve slovenštině,“ vzpomíná Málek.
Kromě zástupce Občanského sdružení Altus jsou na setkání přítomni i zástupci Junáka, AFS, Občanského sdružení Sarkander či Českého včelařského spolku.
Poděkování patří podle Málka všem organizátorům, pracovníkům Erupa Kolleg Kassel, ale i TANDEMu a České radě dětí a mládeže.

Během podzimu bude možné v sídle chrudimského Občanského sdružení Altus navštívit Málkovo povídání o zážitcích při studijním pobytu v Německu spojené s promítáním fotografií.