VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do kanálů ani pod mosty sčítací komisaři nepůjdou

Chrudimsko /INSTRUKTÁŽNÍ VIDEA/ - Odpovědnost za své úspěšné sečtení nesou i lidé, kteří nemají trvalé přístřeší

11.3.2011 1
SDÍLEJ:

NENECHTE SE NAPÁLIT. Sčítacího komisaře poznáte podle brašny, musí se také legitimovat občanským průkazem, průkaz sčítacího komisaře musí mít viditelně umístěný. Foto: ČSÚ

Sčítání lidu, domů a bytů má statistikům alespoň přibližně odhalit i to, kolik lidí v zemi nemá vlastní střechu nad hlavou. Takoví lidé jsou přitom často hlášeni na adresách městských a obecních úřadů.

Jednoduchá situace nastává v případě těch, kteří, ač hlášeni „na radnici“, žijí například v nájemním bytě nebo v domku u známých. „Ti se prostě sečtou v místě, kde se budou v rozhodný okamžik zdržovat. Město se o sčítání takových lidí žádným způsobem nezajímá ani nestará,“ uvádí Eva Doležalová, vedoucí správního odboru MěÚ v Chrudimi.

„Radnice jen musí podle zákona zveřejnit informace ke sčítání na své úřední desce. Informace jsou ale i na webu města Chrudim. Navíc tam veřejnost najde i samostatný článek ke sčítání lidu,“ doplňuje Doležalová.

Jak ale sečíst opravdové bezdomovce? Vždyť někteří z nich živoří a přespávají třeba v odpadních rourách, kanalizačních šachtách nebo v zešeřelých sklepních výklencích.

Odpovědi se zhostila Martina Myšková z pracoviště Českého statistického úřadu v Pardubicích: „Sčítací komisaři mají za úkol provést ověření v podstatě všech budov, kde by někdo mohl přebývat. Tedy i různých nouzových přístřešků ve sklepeních domů nebo v technických prostorách u výtahových šachet. Nemůžeme ale po komisařích chtít, aby obcházeli všechna podobná místa v terénu, kde by zrovna někdo mohl přespávat,“ přiznává úřednice Myšková.

„U takových lidí se sčítání zajišťuje přes azylové domy, jejichž zaměstnanci s námi spolupracují,“ pokračuje Myšková. Úřednice ale zároveň připomíná, že hlavní díl odpovědnosti za úspěšné sečtení nesou sami občané. A to bez ohledu na to, zda mají či nemají přístřeší. I pro bezdomovce tak platí, že pokud budou sčítání ignorovat, hrozí jim až desetitisícová pokuta.

Statistici sami prý nedisponují procentními odhady, kolik lidí se jim nakonec podaří do sčítání zahrnout. „O tom budeme moci hovořit až na základě předběžných výsledků, které budou nejspíš známy až někdy na konci letošního roku,“ uzavírá Martina Myšková.

Autor: Marek Nečina

11.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Letní barokní scéna v Chrudimi
11

Barokní serenáty hrané nyní v Chrudimi mnoho uší neslyšelo

Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Řidič po srážce s kamionem utrpěl četná zranění

Hlinsko - „Byla to taková morda, že kusy aut lítaly kolem,“ popisují svědci čtvrteční srážku osobního auta s kamionem, ke které došlo krátce před půl sedmou ráno na silnici mezi Hlinskem a Chlumem. Těžce zraněného řidiče odvezla sanitka do nemocnice.

Automatika zalarmovala hasiče a poté vypustila pěnu

Třemošnice - Profesionální hasiče ze Seče a dobrovolné z Třemošnice, Prachovic a Seče vyburcoval ve středu ve 21.18 poplach. Mělo hořet v dílně podniku ve Skoranově. I když vše nasvědčovalo tomu, že by mohlo jít o veliký požár, nakonec se vůbec nehasilo.

Hokejistům se přiblížil boj o dobu ledovou

Chrudim – Strojník zimního stadiónu v Chrudimi Petr Kulhánek ve vodním mlžném oparu stříká na betonovou plochu jednu vrstvu vody za druhou. Připravuje tak základní ledovou vrstvu pro nástup rolby, která se už po zbytek sezóny v hale bude o kvalitu ledu v Chrudimi starat.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení