VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolníci nasavrckým plazům postavili nová útočiště

Nasavrky – Skupina mladých dobrovolníků se zapojila poblíž Nasavrk do výstavby plazníků – suchých kamenných zídek, sloužících jako stanoviště převážně ještěrkám a hadům. Akce proběhla v rámci rozsáhlejšího projektu, který se tentokrát zaměřil na pomoc přírodě Železných hor.

25.4.2012
SDÍLEJ:

Dobrovolníci si na Nasavrcku užili hezkého počasí a práce šla od ruky. Foto: archiv organizace

Místní lidé mohli o uplynulém víkendu na ulicích potkat početnou skupinu mladých lidí, oblečených do montérek, vybavených rýči a motykami, kteří vyráželi do předem vybrané lokality za městem, aby svou prací pomohli tamním živočichům.

Těžká žula

Primárním úkolem skupiny nadšenců bylo přenesení stavebního materiálu – žulových kamenů různých velikostí a tvarů – z přítmí lesa o několik metrů do popředí a následné vybudování suchých kamenných zídek.

„Plazníky jsou zhruba po pás vysoké, metr široké zídky, které slouží plazům jako úkryt nebo prostor pro slunění. Konkrétně v této lokalitě budou využívány zejména užovkami hladkými," popsal výsledné stavby a jejich funkci zástupce vedoucího Správy CHKO Železné hory a krajského střediska Pardubice Josef Rusňák.

Skrýše v zídkách

Parta dobrovolníků také vylepšovala své kamenné výtvory přidáváním trávy, listí, větviček nebo hlíny do některých spár mezi kameny. „Tímto vzniknou v zídkách skrýše a prostory vhodné pro hnízdění plazů, vysvětlila praktikovaný postup Jana Truncová, jedna z účastnic projektu.
Budování plazníků probíhalo za příznivého počasí a dobré nálady všech přítomných, což výrazně přispělo k výslednému úspěchu.

„Jsem rád, že jsem se s tak šikovným týmem zúčastnil akce, jež pomůže zvýšit biodiverzitu české přírody," svěřil se spoluorganizátor projektu Aleš Rudl.

V průběhu víkendu vyrostlo v Železných horách bezmála 20 nových suchých kamenných zídek díky práci dobrovolníků v rámci projektu „S odpadky zatočíme, nálety vyrubáme". „Takovéto akce jsem se nezůčastnila poprvé a ani naposled, protože si myslím, že má smysl a naše příroda takovouto pomoc potřebuje a ocení," uvedla Anna Tvrdíková s odkazem na předchozí obdobný projekt „Pomoc s péčí ve vybraných CHKO", na který letošní projekt úspěšně navázal.

Tři akce

Projekt je koncipován jako soubor tří dobrovolnických akcí ve tří různých CHKO doprovázený přednáškami o ochraně přírody pro studenty. Byl podpořen z programu Think Big.

Lucie Nevrklová

Autor: Redakce

25.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z prodejní výstavy konané v rámci Babího léta na Železných horách.

Autokemp lákal návštěvníky

Už se moštuje.

Už se moštuje

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Rosice – Dnes od 9 hodin se v areálu rosické tržnice koná Rosická brázda.

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Houbařka přinesla desítky hřibů

Chrudim – Ve třech taškách Chrudimačky Věry Pitrové byste po jejím čtvrtečním výletu do lesa napočítali na šedesát dubových hřibů, třicet hřibů kovářů, ale také množství bedel, kozáků, klouzků a lišek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení