VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neziskovkám a dobrovolníkům pomáhají i firmy

Hlinsko, Pardubický kraj - Neziskový sektor má v tomto roce nakročeno k mnohem větší spolupráci na úrovni občanské společnosti a podnikatelské sféry.

13.11.2011
SDÍLEJ:

Z vyhodnocení soutěže Po stopách dobrovolníka.Foto: archiv Konep

V rámci Evropského roku dobrovolnictví 2011, který si klade za cíl propojit příznivé dopady dobrovolnictví v rámci společnosti spolu s uvědoměním si důležitosti této sféry lidského jednání, pořádá Koalice nevládek Pardubicka za podpory Pardubického kraje několik osvětových akcí směrem k veřejnosti.

Rok dobrovolníků

„Evropský rok dobrovolnictví k podobným věcem vybízí. Například jednou z mnoha akcí je projekt, v němž se děti ze základních škol účastnily soutěže Po stopách dobrovolníka, v které projevovaly svoji představu o dobrovolnictví. 4. listopadu došlo k vyhodnocení celé soutěže a nejlepší práce byly vystaveny v informačním středisku Europe Direct,“ doplňuje k jedné z akcí radní Pardubického kraje za neziskový sektor Pavel Šotola.

Zvýšit povědomí o dobrovolnictví se snaží Pardubický kraj a Koalice nevládek také vůči podnikatelům, jež mají ve společnosti nezastupitelnou úlohu a někteří z nich už slyší na pojem jako je společensky odpovědná firma. V několika městech Pardubického kraje, také i v Hlinsku, proběhl seminář pro neziskové organizace a širokou veřejnost, na kterém byla představena inovativní forma spolupráce mezi neziskovými organizacemi a podnikateli.

Firmy mají zájem

„Nejzajímavější na celé akci je tzv. pilotní burza filantropie, kde neziskovky představují své projekty komisi složené z donátorů, kterým celou věc prezentují tak, aby je získaly na svoji stranu,“ přibližuje novou formu prezentace neziskovek Pavel Šotola.

V komisi vždy kromě zástupců samosprávy dané obce a kraje jsou podnikatelé, kteří společně posuzují, zda předložený projekt je smysluplný a efektivní. „Podnikatelé měli jedinečnou možnost se seznámit, jak neziskový sektor funguje a velmi často ocenili práci, kterou za poměrně malé finanční prostředky neziskovky vytváří.

Na všech seminářích bylo patrné, že je projekty zajímají. Máme pěkný příklad z Centra pro rodinu Kujebáček z Vysokého Mýta, kde předsedkyně sdružení žádala cvičně o peníze na vybavení centra. Prezentace této neziskovky oslovila vysokomýtské Iveco, které pomůže celou věc zafinancovat,“ dodal k akci Šotola. Firmy pak následně i s neziskovou organizací spolupracují a hledají možnosti dalšího shledávání.

Hlas dobrovolníkovi

Pardubický kraj a Konep v současné době připravují ocenění dobrovolníků. Své nominace může každý zaslat do 15. listopadu a veškeré informace včetně nominačních listů jsou zveřejněny na www.nevladky.cz. Ocenění je rozděleno do třech samostatných kategorií - dobrovolník, nestátní nezisková organizace a společensky odpovědná firma.

13.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vejvanovičtí oslavili jubileum své obce.
20

Vejvanovičtí oslavili jubileum obce

Ilustrační foto.

Žárlivec rozšlapal dívce mobil

Kajínek už se krátce objevil i v rodných Prachovicích

Chrudim - V sobotu okolo čtvrté odpoledne se nejznámější český vězeň Jiří Kajínek na čtvrt hodiny objevil u své dlouholeté kamarádky v rodných Prachovicích. Během setkání mu Marta Látalová poděkovala, že se u ní zastavil a krátce spolu pohovořili. 

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 27. května

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Chrudimáků. Každý týden náš fotograf navštěvuje porodnici a fotí nově narozená miminka.

Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi

Chrudim - Sobotní okresní soutěže mladých hasičů hry "plamen 2017" se v Chrudimi účastnilo bezmála 500 děti, které už teď vědí, ze pomáhat druhým je přirozené. 

Pacientům pomáhá se cvičením robot. Chybí mu ale jméno

Luže – V Hamzově léčebně na Košumberku již delší čas pomáhá zejména malým pacientům při cvičení robot nebo vláček. Tyto zdánlivé hračky jsou však prošpikované senzory a malými motorky, takže s nimi může dítě manipulovat na dálku pouze pohybem končetin. Například rychlost plastového vlaku reguluje pomocí paže. Malý pacient se většinou zabere do hry a ani si neuvědomuje, že zároveň vykonává taková cvičení, která mu pomáhají s rehabilitací.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies