VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doktor Leoš Středa odpovídá: Kryolipolýza pouze odstraňuje tukové boule

Chrudimsko /PTEJTE SE ODBORNÍKA/ - Máte řadu nezodpovězených otázek týkajících se (zdravé) výživy, hubnutí a podobně? Zeptejte se…

11.4.2012
SDÍLEJ:

Leoš Středa.Foto: DENÍK/archiv

Jaký je váš názor na liposukci zmražením tukových buněk? Je na to teď hodně reklam a já jsem objevila zajímavou nabídku na jednom slevomatu. Tak bych to ráda vyzkoušela, ale přiznám se, že mám trochu strach. Nemůže mít to mražení tuku nějaké vedlejší účinky? 
Jana P., Králíky

P.S. Láká mě na tom hlavně to, že je to natrvalo bez jo-jo efektu.

Že se vám od Králického Sněžníku chce do mrazu? Díval jsem se na internet a pořád tam máte pod nulou. Žerty stranou a k vašemu dotazu.
Už jsem se kdysi vloni k tomuto problému vyjadřoval. Kryolipolýza je teď doopravdy moderní technikou při hubnutí. Je ale úplný nesmysl, že by neměla způsobovat jo jo efekt, právě naopak. Všechny techniky, které nemění životní styl a zvyklosti, jsou ze své podstaty vždy jen dočasné. Zhubnete, ale díky návykům se za pár týdnů dostanete na svou původní hmotnost. Kryolipolýza využívá poznatku, že tukové buňky jsou na chlad citlivější než buňky jiné. Pokud tedy cíleně ochladíme podkožní tuk, způsobí to narušení obalu tukových buněk a tím jejich poškození. Protože se používá mráz -10°C, je nutno chránit kůži, aby se cíleně působilo až na podkožní tuk. Takovou ochranu zajišťují speciální membrány. Aby se snížilo riziko postižení vnitřních orgánů, nasávají se faldíky do mrazové hlavice. Slyšel jsem různé průpovídky, že i ono nasátí má redukční efekt, aby se tukové buňky rozbily, a tak bylo hubnutí ještě účinnější. Ve skutečnosti jde o ochranu vnitřností.
Vlastní aplikace trvá hodinu, je maličko nepříjemná. Po jejím skončení se zmražený tuk masíruje. Asi týden po zákroku přetrvávají nepříjemné pocity. Takové cukání v ošetřené oblasti, pocit pálení kůže. Tuk je postupně fagocytován a měl by nastat jeho úbytek. Díval jsem se na internetové diskuse klientek, které zákrok absolvovaly, a většina z nich píše o zklamání. Myslím si, že je to hlavně proto, že mylně od techniky očekávají hubnutí. K tomu však kryolipolýza neslouží. Ta má za cíl jen odstranění tukových boulí (tzv. lipomatóz).
Zda se výsledky dostaví či ne, to opravdu závisí na mnoha faktorech. Každý máme jiný metabolismus a každý zkrátka odbouráváme tuk jinak rychle. Na kryolipolýze mě zaráží spíš to, že jde o zákrok, který se objevil až v roce 2009, a jeho teoretické základy jsou jen o rok starší. Za tak krátkou dobu nikdo nedovede posoudit rizika, která mohou nastat. Podchlazení může vyvolat např. poškození periferních nervů, které se projeví až s odstupem.

Vaše dotazy pro dr. Středu posílejte na adresu redakce nebo e-mailujte přímo na dr.streda@gmail.com.  

Autor: Redakce

11.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Pátrání po káněti má šťastný konec

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Nehoda u Běstviny si vyžádala dvě zraněné osoby

Běstvina – U nehody, která se stala v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne na silnici nedaleko Běstviny zasahovali profesionální hasiči ze Seče. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení