VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S dostavbou hospicu pomohli i lidé ze Svitavska

Svitavsko/Chrudim - Obce ze svitavského okresu uvolnily sta tisíce korun na dostavbu hospice v Chrudimi. Litomyšlští, svitavští a moravskotřebovští zastupitelé schválili částku sto tisíc korun.

1.9.2009 1
SDÍLEJ:

Stavba chrudimského hospice pro Pardubický kraj byla zkolaudována 21. května. Její otevření je plánováno na říjen 2009.Foto: Vladimír Mostecký

V Chrudimi se staví jediný hospic v Pardubickém kraji. Pomáhají také obce ze svitavského okresu. Moravská Třebová poskytla sto tisíc korun. Borová u Poličky dvacet tisíc. Přispívají i další města a vesnice a drobní sponzoři. Díky nim se může objekt otevřít již 30. září.

Podpora z obcí

Stát slíbil dvacet milionů korun, ale nakonec je chrudimskému občanskému sdružení Smíření nedal. Stavba ale nebude zakonzervována a slavnostně se otevře 30. září. „Pardubický kraj uvolní dvacet čtyři milionů korun. Vzal tak na sebe závazek ministerstva a ještě připlácí na rozjezd provozu hospice,“ uvedl radní Pardubického kraje Miloslav Macela. Vyhlášení charitativní sbírky mezi 451 obcemi v kraji vzbudilo značný ohlas. V současné době jsou vybrány dva miliony korun.

Částku sto tisíc korun uvolnili na hospic mimo jiné zastupitelé v Litomyšli. Stejný podíl schválili rovněž v Moravské Třebové na svém posledním jednání. „Vzhledem k velikosti našeho města a dopadu finanční krize na jeho rozpočet se vedení města domnívá, že poskytnutá částka je adekvátní. Jsem rád, že příspěvek sto tisíc korun byl téměř jednohlasně odsouhlasen,“ prohlásil starosta Josef Ošťádal. Chrudim je poměrně daleko od Moravské Třebové, ale obě města jsou součástí Pardubického kraje, pro jehož obyvatele má zařízení sloužit.

Poslední týdny

Starosta Moravské Třebové Josef Ošťádal navštívil v pátek chrudimský hospic. Společně s Lenkou Sedlákovou z odboru sociálních věcí a zdravotnictví městského úřadu si prohlédli budovu a seznámili se s budoucím posláním zařízení. „Po návštěvě jsem pevně přesvědčen, že finanční příspěvek ve výši sto tisíc korun, který jsme odsouhlasili na jednání zastupitelstva, bude účelně využitý. Hospic je moderní zařízení pro pacienty, kteří nemohou strávit poslední týdny života doma. Zde jim poskytnou veškerou péči a zachovají jejich důstojnost,“ sdělil Josef Ošťádal.

V hospicu bude k dispozici dvacet sedm pokojů, z toho dvacet tři jednolůžkových s přistýlkou a dva dvoulůžkové pokoje. Mimo standardní nemocniční oddělení se v hospici nachází rozlučkový komplex a meditační místnost, prostorné atrium, ambulantní komplex jako zázemí pro terénní hospicovou péči. Součástí objektu je pět samostatných bytových jednotek a čtyři pokoje s příslušenstvím pro návštěvy nemocných. Hospic má vlastní prádelnu, půjčovnu pomůcek, kantýnu a zázemí pro výuku a ubytování stážistů a dobrovolníků.

Hospic Chrudim se stane informačním a postupně organizačním centrem pro poskytování domácí hospicové péče regionu. Zavede telefonickou 24hodinovou „linku první pomoci“ pro rodiny umírajících. Povede databázi všech institucí poskytujících domácí ošetřovatelskou péči a všech půjčoven pomůcek. Bude mít i vlastní půjčovnu zvláště specializované zdravotnické techniky. První pacienti nastoupí do chrudimského zařízení v říjnu.

Autor: Iveta Nádvorníková

1.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Prostor před chrudimským nádražím.

Klesající zadluženost dává projektům šanci

Ilustrační foto

A teď na nebezpečné území Vyšehradu

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ dr. Peška Chrudim

Chrudimsko - Ve středu 20. září přinese Chrudimský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Chrudim - Chybějící obchvaty, dálnice a rozbité okresky. To je podle exkluzivního předvolebního průzkumu pro Deník největší problém kraje. Můžou s ním ale poslanci něco udělat?

Vodní záchranáři hledají posily

Chrudimsko – Vodní záchranáři hledají nové členy do týmu. Přihlásit se mohou muži i ženy, chlapci i dívky, a to do tří kategorií podle věku – od 10 do 15 let, od 15 to 17 let a od sedmnácti let výše.

Pamětní deska v Chrudimi připomene „pétépáky“

Chrudim – Tento pátek o půl jedenácté bude ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici slavnostně odhalena pamětní deska na připomínku nedobrovolné služby příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu. O umístění desky požádal okresní klub PTP-VTNP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení