VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firma se brání: Vrba na frak nedostala, jsme odborníci!

Chrudim - Názorová pře vypukla po zveřejnění článku „Vrba dostala pořádně na frak“, jehož autor Josef Čáslavka kritizuje ořezání stromu stojícího u Hotelové školy Bohemia. Společnost Okrasné zahrady arboristika se proti nařčení z neodbornosti důrazně ohradila v dopise zaslaném naší redakci.

7.5.2009
SDÍLEJ:

Strom stojící před Hotelovou školou Bohemia v Chrudimi je předmětem názorové pře. Foto: Okrasné zahrady arboristika, s.r.o.

Vrba podle slov jednatele firmy Martina Šofra nemůže být stará 200 let, jak Josef Čáslavka uvádí. Měla být podle svědectví občanů vysazena v době výstavby okolních činžáků, tedy asi před 50 lety.

„Při volbě řezu této vrby se řešily dvě priority: zachování stromu a jeho provozní bezpečnost. Na konec byl proveden redukční řez, na daném taxonu naprosto ve vhodnou dobu. Hloubku řezu vedli naši pracovníci tak, aby koruna stromu byla stabilizována proti vylomení napadených větví. Aby z pahýlů vyrazil sekundární obrost a vytvořil korunu typickou pro vrbu náhrobní.

Z technologického hlediska jde o zcela správný zákrok. Je ovšem otázkou, zda je vitalita stromu taková, aby za několik let opět neohrožoval své okolí. Momentálně je jeho stav stabilizován, ale je třeba jej sledovat, v nejhorším případně pokácet a nahradit jiným stromem,“ uvedl jednatel Martin Šofr ve své reakci na článek.

Vrba dostala pořádně na frak

Roku 1888 byl založen Spolek na okrasu města Chrudimě. Vzápětí dle plánů vrchního pražského zahradníka Thomayera rozšířil a provedl výsadbu městského parku. Následně realizoval menší parčík v okolí dnešní hotelové školy Bohemia. Z něj pak výletní cestu mezi hřbitovy, přes tehdy neexistující současné letiště na Podhůru.

Byla celá lemovaná javory a kamennými lavičkami. Z celého okrasného parku se dochovaly do dnešního století dvě mohutné smuteční vrby. Jedna stojí v sousedství zmíněné školy. Druhá, o 30 metrů dál směrem k nádraží, byla skácena asi před sedmi lety. Místo ní byla po dvou letech vysazena lípa, která dodnes živoří.

Na vrbu u hotelové školy se vrhli před pár týdny dřevorubci. Místo detailnějšího řezu se patrně drželi zásadou: „čím blíže ke kmeni a do tlustých větví, tím méně bude práce“. Nad „fasádou“, kterou ji vystřihli, musí žasnout dendrologové. A za vyrobené „věšáky“ by dostali za uši i učni v zahradnictví.

Na všem mne nejvíce překvapuje, že žádná z řezných ran, které byly vedeny do tlustých větví, nebyla ošetřena konzervační barvou. Dřevorubcům nevadilo ani několik dřevokazných chorošů, které u ponechali bez povšimnutí na stromě. Hlavně že dostali řádně zaplaceno za práci ve výškách od patřičného odboru městského úřadu Chrudim.

Reakce na článek v Chrudimském deníku

Vážený pane Čáslavko,

článek, který vyšel 14. dubna v Chrudimském deníku, pod názvem „Vrba dostala pořádně na frak.“ Je sice hezké, že si všímáte svého okolí, ale o daném tématu toho evidentně mnoho nevíte. Arboristika – péče o dřeviny.

Naše firma Okrasné zahrady arboristika s.r.o. byla městským úřadem v Chrudimi pověřena odborným ošetřením několika vrb včetně té, kterou ve Vašem článku zmiňujete a která roste u hotelové školy. Vrba se z dendrologického hlediska řadí mezi tzv. rychle rostoucí a krátkověké dřeviny. Podle Vás je tato vrba dvousetletá. Podle místních obyvatel byla vysazena přibližně při stavbě přilehlých činžáků, což je zhruba padesát let. Odpovídá tomu i velikost a stav dřeviny.

Obecně při volbě řezu, kterým se dřevina ošetří, je třeba zvážit mnoho faktorů. Největší vliv má zdravotní stav daného jedince a jeho polohu v terénu. Před provedením řezu této vrby bylo shledáno, že jde o jedince, který se díky stresovým faktorům nachází v období tzv. senescence- postupného odumírání, obvykle provázeného průnikem dřevokazných hub. Vrba by se svým stavem dala zařadit mezi tzv. veterány (viz. J.Kolařík, Péče o dřeviny rostoucí mimo les II., 2005). Dále se při volbě řezu této vrby se řešilo hned několik priorit. Za prvé zachování stromu a za druhé provozní bezpečnost stromu. Na konec byl proveden redukční řez, na daném taxonu naprosto ve vhodnou dobu, navíc hloubka řezu byla vedena našimi „dřevorubci“ tak, aby koruna stromu byla stabilizována proti vylomení napadených větví a aby z pahýlů vyrazil sekundární obrost a vytvořil korunu typickou pro vrbu náhrobní (Salix X sepulcralis). Z technologického hlediska zcela správný zákrok. Je ovšem otázkou zda je vitalita stromu taková, aby za několik let opět neohrožoval své okolí. Momentálně je jeho stav stabilizován, ale je třeba jej sledovat, v nejhorším případně pokácet a nahradit jiným stromem.

Pracovníci Okrasné zahrady arboristika s.r.o. působí více než deset let v oboru arboristika (ošetřování stromů). Máme za sebou stovky ošetřených stromů včetně městského parku v Chrudimi, který prošel nedávno zásadní rekonstrukcí. Jsme vysoce kvalifikovaní odborníci v oboru se zkušenostmi i ze zahraničí. Jsme držiteli celosvětově uznávaného certifikátu ETW- European tree Worker, členové ISA- International Society of Arboriculture, SZKT a neustále se vzděláváme a spolupracujeme se špičkovými odborníky.

Městský úřad v Chrudimi, jako jeden z mála, se o zeleň města příkladně stará.

S pozdravem
Bc. Roman Hanuš (arborista, ETW)
Okrasné zahrady arboristika, s.r.o.

Autor: Romana Netolická

7.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Budování kamenné zídky u Pařížova.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Požár pole
3

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Nehoda u Běstviny si vyžádala dvě zraněné osoby

Běstvina – U nehody, která se stala v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne na silnici nedaleko Běstviny zasahovali profesionální hasiči ze Seče. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Petardy dopadaly na dětské hřiště

Chrudim – Městští strážníci vyrazili do Revoluční ulice, kde měl podle oznámení muž házet z okna petardy přímo na dětské hřiště. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení