VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Žáci obnovují vichřicí poničenou alej

Chrast - Psal se 25. červen 2008, když do Chrasti dorazila vichřice Emma. Zasáhla téměř celé město, ale nejvíc to odnesla lipová alej, kde vyvrátila spoustu stromů. V pondělí tohoto týdne bylo za účasti žáků z chrastecké základní školy vysazeno v aleji 133 lip velkolistých, z toho 17 stromů pomáhali vysadit žáci od 1. do 9. tříd.

24.10.2012
SDÍLEJ:

Chrastečtí školáci pomáhali s vysazením lip velkolistých do vichřicí poničené aleje. Celkem bylo vysazeno 133 stromů.Foto: Anežka Doležalová, Klára Dvořáková

Žáci chodili stromy sázet v hodinových intervalech po čtyřech třídách a každá třída pomáhala vysadit jeden strom, který si vzala pod patronát. Dozvěděli jsme se, že jsme vysazovali lípu velkolistou ve věku 10 let, která vyrůstala ve školce poblíž Mělníku.

Ve výšce jednoho metru měla mít 12 - 14 cm v obvodu kmínku. Kořeny má strom obalen jutovým obalem a pletivem, které se během dvou let rozloží v zemi. Celý bal jsme zasypali ornicí s kondicionérem v prášku. Zalili jsme sto litry vody a znovu zasypali ornicí až po kořenový krček. Ani níž ani výš. Vložili jsme do ornice několik hnojicích tablet, které se budou po dva roky postupně rozpouštět.

Nakonec se lípa zasype mulčovací kůrou, která hospodaří s vodou a udržuje kyprou zem. Okolo kmene lípy přiděláme bambusový obal, který chrání kmen před zajíci a zimním sluníčkem, aby kmen nepopraskal.

Přiděláme kůly, aby strom rostl rovně a držel. No není to nádherné napravit to, co vichřice před čtyřmi lety způsobila?

Anežka Doležalová, Klára Dvořáková

Autor: Redakce

24.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Chance futsal liga - 1. finále play off: FK ERA-PACK Chrudim - SK Slavia Praha.

Chrudimští futsalisté porazili pražskou Slavii a třináctý titul mají na dosah

Kácení máje v Kameničkách.

V Kameničkách budou během soboty kácet májku

Zachráněné děti se vyváděcí masky vůbec nebály

Chrudim – Ve čtvrtek před devátou hodinou dopolední hlásí učitelka Mateřské školy U Stadionu kouř v jedné třídě. A skutečně, hoří elektroinstalace výtahové šachty! Okamžitě je vyhlášen poplach a děti opouštějí budovu. Do minuty jsou slyšet hasičské sirény a za chvíli už rudobílá auta zastavují před školkou.

Vejvanovičtí pořádají v sobotu oslavu výročí

Vejvanovice – Obyvatelé Vejvanovic si příští sobotu připomenou 850 let od první písemné zmínky. Oslavy budou velké.

Běžci zmizeli, tráva v Chrasti zarůstá plevelem

Chrast - Běžecká dráha na stadionu v Chrasti zarůstá plevelem, ale město ji rekonstruovat nebude. Běžců, kteří by využívali, se totiž momentálně nedostává.

Soutěž prověřila právní znalosti školáků

Chrudim – Velký sál Muzea hostil účastníky krajského kola 14. ročníku vědomostní soutěže Právo pro každý den, kterou pořádalo město Chrudim. Přijelo 14 soutěžních týmů z 8. až 9. tříd základních škol a víceletých gymnázií z celého Pardubického kraje.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies