VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Velká voda opět zahrozila na východě Čech

Východní Čechy – V Pardubickém kraji řeky zahrozily třetím povodňovým stupněm, to nejhorší je ale už za námi.

4.6.2010
SDÍLEJ:

Rozvodněná Novohradka zaplavila silnici.Foto: Karel Dvořák

Před třemi týdny se povodňový mrak zastavil nad Krkonošemi, tentokát ale už východní Čechy zasáhl.

Rozlily se hlavně řeky přitékající z Vysočiny, postižené jsou vesnice na Svitavsku v okolí Třebovky a Loučné, na Chrudimsku na Novohradce.
Krušnou noc zažili obyvatelé Vranové Lhoty na řece Třebůvce. Obec tam v úterý večer nechala poté, co byly zaplaveny první tři domy, odstřelit hráz řeky. Propustí se voda valila do polí za vesnicí a hladina během chvíle klesla o deset centimetrů.

V Jevíčku byl zatopen vstup k rampám ve firmě, v Bystré hasiči čerpali vodu ze zatopené cesty a uvolňovali kanalizaci pod vozovkou. Na jiných místech připravovali pytle s pískem, odčerpávali vodu ze sklepů nebo zajišťovali sesouvající se kameny ze skály.

Kritická situace byla i v Cerekvici nad Loučnou. Řeka tam stejně jako při jarních povodních v roce 2006 vytopila mateřskou školu a lidé měli v mžiku sklepy plné bahna. Hladina tu stoupla za čtyřiadvacet hodin o více než jeden metr.

„Škody zatím nejsou velké, čerpáme vodu z mateřské školy, kterou povodně často ohrožují. Jinak voda je ve sklepech asi dvou nebo tří rodinných domů,“ řekl ČTK starosta Milan Šalda.

Třetí stupeň povodňové aktivity zaznamenala také Novohradka, která se pravidelně rozlévá v Úhřeticích na Chrudimsku, a také Chrudimka pod soutokem s Novohradkou. Druhé a první stupně byly vyhlášeny na Doubravě či Orlici.

V Úhřeticích se voda valila přes silnice, zaplavena jsou všechna pole od Hrochova Týnce až k Pardubicím.

Nejhorší ale mají východní Čechy za sebou. Horní toky kulminovaly včera, na Labi by se vzedmutí hladiny mělo projevit nanejvýš prvním povodňovým stupněm. „Výjimkou je jen Loučná, ta teče pomalu a může kulminovat až v sobotu,“ řekl dispečer královéhradeckého Povodí Labe.

Řek v Královéhradeckém kraji se vytrvalý déšť téměř nedotkl.

4.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Den zdraví v Bojanově byl skvělý

Bojanov – Když se v úterý rozezněl Bojanovem typický zvuk sanitního vozu, možná se i někdo lekl, pro koho ze sousedů jedou. Tentokrát si všichni mohli oddychnout, houkání bylo součástí projektu v Základní škole Bojanov.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Geopark Železné hory se nestane součástí UNESCO

Chrudimsko - Geopark spravují Vodní zdroje Chrudim, ředitele této společnosti Daniela Smutka jsme se proto v rozhovoru zeptali na důvody odmítnutí žádosti a jaké má plány do budoucna.

Studenti prošli Zeleným peklem se ctí

Chrudim – V rámci výuky přírodovědných a technických předmětů na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi se během pondělí uskutečnila soutěž pětičlenných týmů zvaná Zelené peklo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies