VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fraňková za VV: Jsem více než překvapená!

Pardubice - Preferenčí hlasy voličů pořádně zamíchaly kartami sněmovních voleb.

31.5.2010
SDÍLEJ:

Štěpánka FraňkováFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„S výsledky voleb do Poslanecké sněmovny jsem spokojená. Jsem ráda, že občané dali najevo, jakým směrem chtějí, aby se naše republika vydala,“ konstatovala jediná poslankyně Věcí veřejných za Pardubický kraj, současná náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková. „Volby sice oficiálně vyhrála sociální demokracie, ale podle mého názoru je skutečným vítězem voleb pravice,“ sdělila nová poslankyně, pro níž je její osobní výsledek „více než překvapením“. „Opravdu jsem to nečekala. Voličům jsem velice vděčná,“ konstatovala Štěpánka Fraňková. „Přestože byla vždy mou prioritou komunální politika, mandát přijmu a uvidíme, jak to dopadne na podzim,“ narážela na komunální volby, kde měla být jedničkou kandidátky Sdružení pro Pardubice. „To, jak bude vypadat kandidátka, nebude záviset čistě jen na mém rozhodnutí. Vždyť ze Sdružení pro Pardubice uspěl i Jiří Skalický, který získal poslanecký mandát za TOP 09,“ podotkla Štěpánka Fraňková. Jedna z variant je podle jejích slov ta, že by se lídrem Sdružení pro Pardubice do komunálních voleb stal Miroslav Petráň. Toho nyní současná náměstkyně primátora přeskočila na kandidátce Věcí veřejných díky preferenčním hlasům. „Preferenční hlasy byly jednoznačně fenoménem těchto voleb. Lidé napříč politickými stranami jasně ukázali, jak by si představovali mít složenou kandidátku,“ dodala Štěpánka Fraňková.

Všechno zlé je pro něco dobré, říká pardubický lídr ČSSD do komunálních voleb Jindřich Tauber

„Výsledek parlamentních voleb není z pohledu sociální demokracie zrovna ideální. Takovou odchylku od průzkumů veřejného mínění nečekal zřejmě nikdo. Ztratily však obě velké strany – nejen ČSSD, ale především ODS,“ řekl lídr pardubické sociálnědemokra­tické kandidátky do podzimních komunálních voleb Jindřich Tauber. „Na druhou stranu všechno zlé je pro něco dobré. Myslím, že si vedení ČSSD správně uvědomilo, že ne všechny kroky, které v poslední době učinilo, byly úplně ideální,“ prohlásil Jindřich Tauber. „Přiznám se, že ani já jsem nebyl zastáncem obří mediální kampaně. Je vidět, že ani voliči na ni nezareagovali příliš pozitivně,“ poznamenal. „U letošních sněmovních voleb bylo zjevné, že si lidé přáli změnu napříč politickými stranami. Patrné to bylo zejména z preferenčních hlasů, které velmi výrazně promluvily do boje o poslanecká křesla,“ sdělil šéf Zastupitelského klubu ČSSD na pardubické radnici. „Asi málokdo čekal, že by se do parlamentu kromě Miroslava Váni nedostal žádný z lídrů politických stran, ať už to byl Daniel Petruška z ODS, Pavel Severa z TOP 09, Václav Snopek z KSČM či Miroslav Petráň za Věci veřejné. Jenže voliči v Pardubickém kraji se prostě rozhodli, že to vezmou pěkně z gruntu,“ pokračoval Jindřich Tauber. „Určitě se příliš nepředpokládalo, že se do Sněmovny dostane Jiří Skalický za TOP 09 či Štěpánka Fraňková za Věci veřejné. Kdyby současná náměstkyně pardubického primátora nepřijala poslanecký mandát, udělala by podle mého názoru velkou chybu. A kdyby na podzim usilovala o primátorský post, vysvětlovala by to voličům zřejmě jen velmi těžko. Osobně jsem nikdy nebyl příznivcem toho, aby politici kandidovali na vícero funkcí a přiznám se, že v případě Štěpánky Fraňkové by mě dost překvapilo, kdyby se tak rozhodla,“ uzavřel šéf Zastupitelského klubu ČSSD.

„Snad bude nevídaný vítr ve Sněmovně ku prospěchu,“ doufá nový poslanec za TOP 09 Jiří Skalický

„Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny pro mě byly do určité míry překvapením. Rozdíl v počtu hlasů pravice a levice je výraznější, než jsem čekal. Velkým fenoménem těchto voleb se staly preferenční hlasy, které v Poslanecké sněmovně způsobily vítr dříve nevídaný. Doufám, že to bude ku prospěchu věci,“ konstatoval sněmovní novic za TOP 09, primář Pardubické krajské nemocnice a městský radní Jiří Skalický, který se svého poslaneckého mandátu rozhodně nehodlá vzdávat. „To mohu vyloučit. A žádný takový tlak ani na mě nebyl nikým vyvíjen,“ sdělil Jiří Skalický.

„Nepovažoval jsem za příliš pravdědpodobné, že bych se do Poslanecké sněmovny dostal. O to víc mě však těší, že jsem v Pardubickém kraji získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů (5598) a také to, že TOP 09 v okrese Pardubice obdržela 17,4% hlasů, což je ještě lepší výsledek, než jaký strana dosáhla v celé republice. Ten činil 16,7%,“ uvedl Jiří Skalický, který si dával větší naděje na úspěch spíše při podzimních komunálních volbách, kde byl na předním místě kandidátky Sdružení pro Pardubice. „Vzhledem k tomu, že ve volbách do Poslanecké sněmovny uspěla za Věci veřejné i lídryně kandidátky Sdružení pro Pardubice Štěpánka Fraňková, tak se nám trochu rozhodila celá taktika do komunálních voleb. Budeme se muset brzy sejít a prodiskutovat další postup. Z dnešního pohledu mám v podstatě dvě možnosti. Buď nebudu do komunálních voleb kandidovat vůbec, nebo se budu ucházet jen o post městského zastupitele, ale nikoliv už radního,“ konstatoval nový poslanec, který by si dokázal představit, že by lídrem Sdružení pro Pardubice do komunálních voleb mohl být Miroslav Petráň. „Varianta, o které se začalo spekulovat, že by za Sdružení pro Pardubice kandidoval na pozici lídra současný primátor Jaroslav Deml, pokud vím, dodnes nebyla na stole. Ale nic není nemožné,“ uzavřel Jiří Skalický.

Výsledky voleb v jednotlivých regionech Pardubicka

Volební výsledky jednotlivých regionů Pardubicka

Autor: Tomáš Dvořák

31.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pietní památník Ležáky.

V Ležákách vystaví kosatce

Děti v trávníku na chrudimském sídlišti U Stadionu

Trávu odvážejte pryč, žádají lidé ze sídliště

Cyklo Maštale se kvapem blíží

Proseč – Už jen týden zbývá do ukončení přihlášek na velký cyklistický závod napříč malebnou krajinou Přírodní rezervace Maštale nazvaný Merida Cyklo Maštale 2017. Přihlásit se je možné elektronicky na adrese: www.cyklomastale.cz do středy 31. května.

Na mladé zdravotníky čekaly zlomeniny i střepy trčící z rukou

Chrudim – „Kájo, dejchej! Dejchej!" zoufalé volá dívka a rukou se natahuje po bezvládném těle ležícím na zemi vedle rybníčku v chrudimském Městském parku. I tak vypadá jedno ze stanovišť oblastního kola soutěž mladých zdravotníků, které se včera v Chrudimi uskutečnilo.

Děti hrály pohádku, aby pomohly jiným dětem

Chrudim – Rok příprav, zkoušení a výrobě kostýmů a kulis věnovali žáci a učitelé ze Speciální základní školy Chrudim, aby spolu nastudovali Duhovu pohádku, kterou včera a dnes hrají v Divadle Karla Pippicha. Součástí hry je i prodejní výstava prací dětí ze speciální školy.

Baletky zazářily v pražském Salesiánském divadle

Chrudim - V Salesiánském divadle v Praze se v uplynulých dnech uskutečnila celostátní soutěž tanečních škol. V kategorii klasický tanec si na ní vytančili stříbrnou příčku Josef Pavliš a Veronika Vodičková z tanečního oddělení ZUŠ Chrudim.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies