VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hamerská voda není znečištěna

Hlinsko – Absorbovatelné organicky vázané halogeny neohrožují kvalitu, tvrdí první výsledky studie Akademie věd ČR.

31.3.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Spekulace o znečištění Hamerské přehrady látkami AOX, absorbovatelnými organicky vázanými halogeny, se nepotvrdily. Látky neohrožují kvalitu surové vody určené pro výrobu vody pitné. To jsou první výsledky zkoumání, které provádí Akademie věd ČR.

Dobrá zpráva

Pro hlinecké odběratele je to dobrá zpráva. Ministerstvo zemědělství totiž podmiňovalo poskytnutí dotace na rekonstrukci úpravny vody v Hamrech vyjasněním původu látek AOX.

Krajský úřad Pardubického kraje se proto rozhodl zadat posouzení celého problému Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Učinil tak proto, že se jedná o velice specializovanou problematiku. „První výsledky studie byly prezentovány začátkem tohoto roku s jasným konstatováním: látky AOX, které se ve vodě objevují, jsou pouze přírodního původu, podlimitní a neohrožují kvalitu surové vody pro výrobu vody pitné,“ informuje hlinecký místostarosta Pavel Šotola.

Výsledek byl spolu s vyjádřením Krajské hygienické stanice Pardubického kraje postoupen ministerstvu zemědělství jako podklad pro rozhodování o přidělení dotace na rekonstrukci úpravny vody Hamry. Žádost o dotaci už podala akciová společnost VAK Chrudim.

Povodí nádrže je asi 56 km² a je tvořeno ze sedmdesáti procent lesy a pouze z patnácti procent zemědělskou půdou, ve které jsou převážně louky. Při posuzování bylo využito několika odběrných míst, která dlouhodobě monitoruje Povodí Labe a to jak přímo ve vodní nádrži, tak i na přítocích.

Autor: Romana Netolická

31.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Děti v trávníku na chrudimském sídlišti U Stadionu

Trávu odvážejte pryč, žádají lidé ze sídliště

Merida Cyklo Maštale 2016

Cyklo Maštale se kvapem blíží

Na mladé zdravotníky čekaly zlomeniny i střepy trčící z rukou

Chrudim – „Kájo, dejchej! Dejchej!" zoufalé volá dívka a rukou se natahuje po bezvládném těle ležícím na zemi vedle rybníčku v chrudimském Městském parku. I tak vypadá jedno ze stanovišť oblastního kola soutěž mladých zdravotníků, které se včera v Chrudimi uskutečnilo.

Děti hrály pohádku, aby pomohly jiným dětem

Chrudim – Rok příprav, zkoušení a výrobě kostýmů a kulis věnovali žáci a učitelé ze Speciální základní školy Chrudim, aby spolu nastudovali Duhovu pohádku, kterou včera a dnes hrají v Divadle Karla Pippicha. Součástí hry je i prodejní výstava prací dětí ze speciální školy.

Baletky zazářily v pražském Salesiánském divadle

Chrudim - V Salesiánském divadle v Praze se v uplynulých dnech uskutečnila celostátní soutěž tanečních škol. V kategorii klasický tanec si na ní vytančili stříbrnou příčku Josef Pavliš a Veronika Vodičková z tanečního oddělení ZUŠ Chrudim.

Mydlářovský dům zažije osvícení

Chrudim – Muzeum loutkářských kultur zve na páteční, slavnostní otevření nového prostoru určeného návštěvníkům. Po rozsáhlé rekonstrukci vzniklo na terasách za Mydlářovským domem výjimečné místo k odpočinku i setkávání s atmosférou italského Toskánska, odkud kdysi Matěj Mydlář čerpal inspiraci pro renesanční přestavbu svého domu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies