VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hamerská voda není znečištěna

Hlinsko – Absorbovatelné organicky vázané halogeny neohrožují kvalitu, tvrdí první výsledky studie Akademie věd ČR.

31.3.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Spekulace o znečištění Hamerské přehrady látkami AOX, absorbovatelnými organicky vázanými halogeny, se nepotvrdily. Látky neohrožují kvalitu surové vody určené pro výrobu vody pitné. To jsou první výsledky zkoumání, které provádí Akademie věd ČR.

Dobrá zpráva

Pro hlinecké odběratele je to dobrá zpráva. Ministerstvo zemědělství totiž podmiňovalo poskytnutí dotace na rekonstrukci úpravny vody v Hamrech vyjasněním původu látek AOX.

Krajský úřad Pardubického kraje se proto rozhodl zadat posouzení celého problému Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Učinil tak proto, že se jedná o velice specializovanou problematiku. „První výsledky studie byly prezentovány začátkem tohoto roku s jasným konstatováním: látky AOX, které se ve vodě objevují, jsou pouze přírodního původu, podlimitní a neohrožují kvalitu surové vody pro výrobu vody pitné,“ informuje hlinecký místostarosta Pavel Šotola.

Výsledek byl spolu s vyjádřením Krajské hygienické stanice Pardubického kraje postoupen ministerstvu zemědělství jako podklad pro rozhodování o přidělení dotace na rekonstrukci úpravny vody Hamry. Žádost o dotaci už podala akciová společnost VAK Chrudim.

Povodí nádrže je asi 56 km² a je tvořeno ze sedmdesáti procent lesy a pouze z patnácti procent zemědělskou půdou, ve které jsou převážně louky. Při posuzování bylo využito několika odběrných míst, která dlouhodobě monitoruje Povodí Labe a to jak přímo ve vodní nádrži, tak i na přítocích.

Autor: Romana Netolická

31.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Pátrání po káněti má šťastný konec.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Pátrání po káněti má šťastný konec

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Nehoda u Běstviny si vyžádala dvě zraněné osoby

Běstvina – U nehody, která se stala v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne na silnici nedaleko Běstviny zasahovali profesionální hasiči ze Seče. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení