VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hamzova odborná léčebna bude zítra dějištěm malého hudebního festivalu

Luže, Košumberk – Hudba je významnou součástí lidského bytí. Je vůbec nejstarší formou dorozumívání. I když každé období lidských dějin staví hudbu do jiného světla, zůstává pravdou, že hudba je řečí citu.

13.9.2016
SDÍLEJ:

Park a arboretum u Hamzovy léčebny pro děti a dospělé v Luži-Košumberku.Foto: archiv Hamzovy léčebny

A jak říká Jiří Mahen: „Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce." A právě malý hudební festival Mezi stromy, který se uskuteční zítra odpoledne v Hamzově odborné léčebně pro děti a dospělé v Luži – Košumberku tomu bude důkazem.

Ať již zpěvem či hrou na nejprimitivnější nástroje je hudba schopna vyjádřit duševní rozpoložení člověka. Mnohdy dokáže říct i to, na co slova nestačí. A tak se letos se poprvé představí pacientům a návštěvníkům Hamzovy léčebny dva specifické hudební soubory. Specifické tím, že ve své hudební produkci spojili žánrové prvky s muzikoterapeutickými.

HUDBA JE VŠEMOCNÁ

Žampašští Barbušáci, kteří úspěšně navázali na letitou historii hudebních a pěveckých kroužků, které vždy neodmyslitelně patřily k zájmovým aktivitám Domova pod hradem Žampach, ve své činnosti využívají muzikoterapeutické prvky, jako jsou bubínky nebo Orffeovy nástroje, spolu s rytmickým cítěním členů souboru. Význam hudby pro rozvoj člověka s mentálním postižením je neocenitelný, hudba zasahuje celou psychiku jedince, intenzivně rozvíjí zejména smyslové vnímání, estetické cítění, pohybovou činnost. Vede k soustředění pozornosti, rozvíjí paměť a fantazii.

Barbušáci jsou otevřeni i spolupráci s jinými soubory, a proto jsme oslovili další vynikající hudební soubor Mlima Jua, působící při škole Svítání již deset let, a spojili jejich vystoupení v jeden výjimečný celek.

Zmíněný muzikoterapeutický sbor Mlima Jua má asi 15 členů a hraje především improvizace na lidové písně a etnickou hudbu. Sbor vede Zdeněk Melichar spolu s Martinou Mikyskovou a Františkem Pavlíkem. V současné době je Mlima Jua často doprovázena absolventy školy, především vynikajícím hráčem na klavír a klarinet Pavlem Diblíkem, bubeníky Markem Stýblem a Davidem Faltýnkem nebo showmanem Honzou Antochem.

NEBÝT ZAVŘENÝ DOMA

Všechny aktivity, které se lidé s mentálním postižením věnují, mají svůj význam. Napomáhají jim k tomu, aby svůj volný čas mohli prožít, ne jen přežít, navíc různé aktivity napomáhají i jejich osobnímu rozvoji. Je velmi důležité, aby člověk s mentálním postižením nezůstával zavřený doma a volný čas trávit smysluplným způsobem, třeba i ve speciálních zařízeních.

Obě zmíněná zařízení – Domov pod hradem Žampach i Základní a Praktická škola Svítání z Pardubic nabízí svým klientům mnoho aktivit, setkávání, prožitků, pomocí kterých jim pomáhá dosáhnout vnitřního uvolnění, podporujících citový vývoj, rozvoj motorických schopnosti. Rozvíjející se řečové schopnosti zušlechťují osobnost a lépe napomáhají schopnosti vnímat umění, vedoucí k seberealizaci klienta, napomáhá k tomu, že si člověk daleko lépe uvědomí sebe sama.

Jana Zavřelová

Autor: Redakce

13.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
NÁVRAT KE KOŘENŮM v trénování mláděže prožil letos po šestnácti letech Miroslav Teplý, aktuální trenér chrudimských dorostenců. Jak ale on sám říká: „Je to hlavně o psychologii.“

Mladší dorostenci si užili vítěznou derniéru, končí třetí

FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Chrudim – Městským parkem v Chrudimi se během včerejšího dopoledne mísí houkání sirén s dětským štěbetáním. Koná se tu devatenáctý ročník akce Bezpečné prázdniny, která má za úkol připomenout malým návštěvníkům, jak letní volno prožít bez úhony.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies