VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči skončili 
v Pekle

Hlinsko – Včera pět minut před devátou ráno zazněl v zábavním podniku Peklo Čertovina u Hlinska poplach. Varovný signál vyslalo čidlo oxidu uhelnatého, pročež museli návštěvníci i zaměstnanci budovu opustit. Teprve venku se zjistilo, že čtyři lidé schází a jsou stále uvěznění uvnitř.

2.11.2016
SDÍLEJ:

Cvičení hasičů v PekleFoto: HZS Pardubického kraje

Tak začalo další cvičení hasičů, při kterém trénovali především záchranu osob ve členitém, podzemním terénu. Budova Pekla je na to přímo ideální, neboť se skládá z celkem sedmi pater a klesá do hloubky dvanáct metrů.

1. STUPEŇ POPLACHU

Jak uvádí mluvčí hasičů Vendula Horáková, pracovníci recepce událost ohlásili na linku 150, Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje vyhlásilo 1. stupeň požárního poplachu a na místo byli povoláni profesionální hasiči z Hlinska a Chrudimi a dobrovolné jednotky z Krouny a Hlinska.

Velitel zásahu rychle zjistil, co se děje, a začal dávat rozkazy: „Ihned byla vytvořena průzkumná skupina hasičů, která v dýchacích přístrojích a vybavena přístrojem GAS-alert mikroklip pro měření množství nebezpečných látek, prověřila prohlídkový okruh," popisuje první okamžiky zásahu Vendula Horáková.

ŠŤASTNĚ NALEZENÍ

Jakmile k Peklu přispěchali další hasiči, ihned zformovali další průzkumné skupiny a vyrazili do podzemí. Podařilo se najít dva ztracence, kteří byli schopní chůze. Hasiči jim na tvář přitiskli takzvanou vyváděcí masku, se kterými opustili volnočasové centrum. Zbylí dva návštěvníci však na tom byli zle.

Bezvládná těla museli hasiči naložit na nosítka a vynést je na denní světlo do bezpečí. „Hasiči v průběhu cvičení prováděli měření přístrojem a zjišťovali nebezpečné koncentrace CO a CO2," doplňuje mluvčí hasičů.

Cvičení hasičů v Pekle

Pohyb objektu, jakým je Peklo Čertovina je, vyžaduje pozornost. „Jsou umístěny vystavované předměty, podlahy a stěny nemají hladké povrchy. Stavební konstrukce jsou tvořeny dřevěnými nosníky a sloupy, kamenným zdivem a klenbami," popisuje úskalí, se kterými se zasahující hasiči museli potýkat, Vendula Horáková. Zábavní podnik neměl podle jejích slov izolaci proti spodní vody, vyvěrající voda je naopak začleněna do interiéru.

„Provedení cvičení mělo za cíl seznámit jednotky hasičů se stavbou a možnými riziky. Hasiči v dýchacích přístrojích nacvičovali záchranu osob z podzemních prostor Pekla, z nichž některé utrpěly úraz padajícími konstrukcemi a jiné osoby se nadýchaly jedovatých plynů.

Dalším cílem cvičení byl nácvik evakuace osob z ohroženého prostoru i zjištění dojezdových časů zasahujících jednotek, seznámení jednotek požární ochrany se stavbou a možnými riziky a zjištění průchodnosti a funkčnosti únikových cest a nouzového osvětlení," dodává Vendula Horáková.

Autor: Lukáš Vaníček

2.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Den zdraví v Bojanově byl skvělý

Bojanov – Když se v úterý rozezněl Bojanovem typický zvuk sanitního vozu, možná se i někdo lekl, pro koho ze sousedů jedou. Tentokrát si všichni mohli oddychnout, houkání bylo součástí projektu v Základní škole Bojanov.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Geopark Železné hory se nestane součástí UNESCO

Chrudimsko - Geopark spravují Vodní zdroje Chrudim, ředitele této společnosti Daniela Smutka jsme se proto v rozhovoru zeptali na důvody odmítnutí žádosti a jaké má plány do budoucna.

Studenti prošli Zeleným peklem se ctí

Chrudim – V rámci výuky přírodovědných a technických předmětů na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi se během pondělí uskutečnila soutěž pětičlenných týmů zvaná Zelené peklo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies