VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči skončili 
v Pekle

Hlinsko – Včera pět minut před devátou ráno zazněl v zábavním podniku Peklo Čertovina u Hlinska poplach. Varovný signál vyslalo čidlo oxidu uhelnatého, pročež museli návštěvníci i zaměstnanci budovu opustit. Teprve venku se zjistilo, že čtyři lidé schází a jsou stále uvěznění uvnitř.

2.11.2016
SDÍLEJ:

Cvičení hasičů v PekleFoto: HZS Pardubického kraje

Tak začalo další cvičení hasičů, při kterém trénovali především záchranu osob ve členitém, podzemním terénu. Budova Pekla je na to přímo ideální, neboť se skládá z celkem sedmi pater a klesá do hloubky dvanáct metrů.

1. STUPEŇ POPLACHU

Jak uvádí mluvčí hasičů Vendula Horáková, pracovníci recepce událost ohlásili na linku 150, Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje vyhlásilo 1. stupeň požárního poplachu a na místo byli povoláni profesionální hasiči z Hlinska a Chrudimi a dobrovolné jednotky z Krouny a Hlinska.

Velitel zásahu rychle zjistil, co se děje, a začal dávat rozkazy: „Ihned byla vytvořena průzkumná skupina hasičů, která v dýchacích přístrojích a vybavena přístrojem GAS-alert mikroklip pro měření množství nebezpečných látek, prověřila prohlídkový okruh," popisuje první okamžiky zásahu Vendula Horáková.

ŠŤASTNĚ NALEZENÍ

Jakmile k Peklu přispěchali další hasiči, ihned zformovali další průzkumné skupiny a vyrazili do podzemí. Podařilo se najít dva ztracence, kteří byli schopní chůze. Hasiči jim na tvář přitiskli takzvanou vyváděcí masku, se kterými opustili volnočasové centrum. Zbylí dva návštěvníci však na tom byli zle.

Bezvládná těla museli hasiči naložit na nosítka a vynést je na denní světlo do bezpečí. „Hasiči v průběhu cvičení prováděli měření přístrojem a zjišťovali nebezpečné koncentrace CO a CO2," doplňuje mluvčí hasičů.

Cvičení hasičů v Pekle

Pohyb objektu, jakým je Peklo Čertovina je, vyžaduje pozornost. „Jsou umístěny vystavované předměty, podlahy a stěny nemají hladké povrchy. Stavební konstrukce jsou tvořeny dřevěnými nosníky a sloupy, kamenným zdivem a klenbami," popisuje úskalí, se kterými se zasahující hasiči museli potýkat, Vendula Horáková. Zábavní podnik neměl podle jejích slov izolaci proti spodní vody, vyvěrající voda je naopak začleněna do interiéru.

„Provedení cvičení mělo za cíl seznámit jednotky hasičů se stavbou a možnými riziky. Hasiči v dýchacích přístrojích nacvičovali záchranu osob z podzemních prostor Pekla, z nichž některé utrpěly úraz padajícími konstrukcemi a jiné osoby se nadýchaly jedovatých plynů.

Dalším cílem cvičení byl nácvik evakuace osob z ohroženého prostoru i zjištění dojezdových časů zasahujících jednotek, seznámení jednotek požární ochrany se stavbou a možnými riziky a zjištění průchodnosti a funkčnosti únikových cest a nouzového osvětlení," dodává Vendula Horáková.

Autor: Lukáš Vaníček

2.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Havlíčkově ulici raději neparkujte

ilustrační foto

Poprvé se strážníci setkali s oznámením na dým v baru

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Nejvíc se půjčují knihy pro děti

Třemošnice – V kterém ročním období si lidé nejvíce půjčují knihy? Jaké žánry jsou oblíbené, a naopak co se stane, když nějaký opozdilec knížky vrací pozdě? Na tyto otázky nám odpovídala pracovnice knihovny a informačního centra v Třemošnici Pavla Alvarezová.

Mlékařem se zatím chce stát šest dětí, stav není konečný

Hlinsko – Do města, které se dříve pyšnilo množstvím budoucích kožešníků, strojníků, traktoristů nebo obráběčů kovů, se vrací po letech učňovské školství. Nový obor „výrobce potravin – mlékař“, začne v září studovat prozatím šest dětí. 

Po srážce zůstala honda nadranc

Přestavlky – Děsivě vypadající nehoda se stala v pátek před devátou ráno na silnici mezi Přestavlky a Rosicemi.Řidič naštěstí utrpěl jen lehká zranění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení