VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičský sbor v Kněžicích oslavil 80 let

Kněžice - Představení hasičské techniky, ukázky zásahů při požáru či nehodě, předání pamětních listů a ocenění. Tak vypadaly sobotní oslavy 80 let dobrovolného hasičského sboru Kněžice.

3.9.2017
SDÍLEJ:

Hasičský sbor v Kněžicích oslavil 80 let.Foto: SDH Kněžice

Hasičský sbor v Kněžicích byl založen 28. února 1937 v hospodě pana Sochůrka za všeobecného nadšení pro práci ve sboru. I ze strany veřejnosti rostl zájem o činnost hasičů, byla to nová organizace v obci, která pro mnoho obyvatel zajišťovala bezpečnost před jedním z nejhorších živlů, před ohněm.

V prvním roce neměli hasiči hasičárnu ani vlastní klubovou místnost. Scházeli se tedy v hostinci p. Bízy a p. Šťastného. V té době se zařizovaly uniformy, které ušil Br. Tuhý Jaroslav. Uniforma finančně vycházela na 60 Kč + 9 Kč loďka. Hned napoprvé jich bylo vyrobeno 12 ve třech velikostech, první byl ve vlastnictví krejčího a dodatečně v červnu 1937 vyrobil dalších šest.

Plán hasičské zbrojnice byl projednán již na konci května 1937 ale realizace proběhla o rok později.

SDH Kněžice před založením sboru spadaly pod sbor z Ronova nad Doubravou. Spolupráce probíhala i nadále v rámci výpomoci s technikou.

V roce 1939 byla jim nabídnuta první motorová stříkačka s příslušenstvím za 22 tisíc korun. To obsahovalo: stříkačka o síle 34-35 HP, 60, 11 a 40 metrů hasících hadic včetně šroubení. Pro posádku 10 přilbic, 10 sekyrek a dva čtyřmetrové hasící žebříky. Stříkačka a příslušenství bylo oficiálně předáno sboru slavnostně 23.7.1939.

Od založení a uplynutí 80. let nemá bohužel SDH Kněžice v roce 2017 žádného původního člena. V současné době je starostou Josef Bíza, náměstek starosty Miloš Bačkora, velitel Stanislav Bačkora, jednatel a hospodář Jaromír Stehlík ml., vedoucí mládeže Martin Radil, kulturní referent a předsedkyně revizní rady Veronika Janková a strojník Martin Vašíček.

V letošním roce má sbor 47 členů z toho 15 mužů, 11 žen a 21 dětí. Disponuje dopravním technickým automobilem DA 12 – Avia A30, motorovou přenosnou stříkačkou PS 12 a PS 8. Mezi další vybavení patří elektrocentrála, motorová pila, variabilní ruční vyprošťovací nástroj, zásahové přilby a obleky, tažné vyprošťovací popruhy a džberová stříkačka.

V sobotu, v den oslav, mohli přihlížející lidé vidět ukázku technicky sboru dobrovolných hasičů z Kněžic a spřátelených sborů z Běstviny a Třemošnice. Ti pak předvedli zásah hašení oleje a simulovanou nehodu cyklisty. Poté byly předávány pamětní listy a medaile. Z rukou člena výkonného výboru OSH Chrudim byla hasičům z Kněžic udělena medaile Za příkladnou práci. Na konec mladí hasiči z místního sboru předvedli ukázku hašení hořícího domečku.    

SDH Kněžice

Autor: Redakce

3.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zdravotníci podají trestní oznámení

Racing Team Avia Future pod záštitou CROSS CLUBU PŘELOUČ se jako už jediná česká posádka zúčastňuje mistrovství Evropy v Truck Trialu.
11

Drobná blondýnka naviguje avii přes extrémní překážky

Služebna v chrudimské Revoluční ulici ožívá především v noci

Chrudim – Dveře služebny chrudimské městské policie v Revoluční ulici zůstávají zpravidla přes den zavřené. Strážníci služebnu využívají jako své zázemí hlavně v noci. Podle některých Chrudimáků to ale nestačí, okolní oblast by si podle nich zasloužila pečlivější dohled. Třeba kvůli neukázněným řidičům.

Muž měl onanovat na dětském hřišti

Chrudim – Na konci minulého týdne oznámila na linku 156 mladá žena, že její malý syn přiběhl domů s tím, že na hřišti v Koželužské ulici stojí muž, který se obnažuje a onanuje. Oznamovatelka strážníkům zároveň uvedla popis tohoto člověka, který měla k dispozici od svého syna a dodala, že dotyčný následně odešel směrem k Širokým schodům.

Poutník Standa pomáhá Vilémkovi

Mladoňovice, Mýtka – Sobotní nevlídný upršený den opravdu nelákal k procházkám, ale pokud někdo vystrčil nos z teplého domova, mohl na silničkách našeho regionu potkat mladého sympaťáka, který rázuje stále vpřed bez ohledu na počasí. Poutník Standa, jak jsme si ho pokřtili, má ale dobrý důvod.

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení