VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičští chemici se zaměřili hlavně na zábavní pyrotechniku a drogy

Seč – Více než stovka profesionálních hasičů z Pardubického a Královéhradeckého kraje se potkala v Seči na Chrudimsku, kde se uskutečnilo další proškolení hasičů chemiků. Sešli se tu již po patnácté.

10.6.2017
SDÍLEJ:

Cvičení hasičských chemiků na SečiFoto: HZS Pardubického kraje

V letošním roce se chemici zaměřili zejména na pyrotechniku a spolupráci s Celní správou v oblasti drog. „Byli jsme seznámeni s požáry zábavní pyrotechniky i s radami, jak se chovat a zasahovat při požáru pyrotechniky, s prací celní správy při zásazích na drogy a při monitorování radiačních událostí," vysvětluje vedoucí chemické služby HZS Pardubického kraje Vít Preussler.

„Procvičovali jsme práci s multidetektory, novými technickými prostředky chemické služby a dekontaminaci," doplňuje Vít Preussler.

Chemici měli za úkol také identifikovat odebrané vzorky pomocí Ramanova a FTIR spektrometru a následně určit postup dalšího zásahu. Prakticky si opět chemici vyzkoušeli jaké nebezpečné reakce mohou vyvolat chemické látky mezi sebou (samozápalné látky, možnosti výbuchu apod.) nebo reakce dalších látek, které hasiči používají.

„Různé druhy reakcí látek hasičům předváděly osoby s chemickou praxí, kolegové-chemici ze Střední průmyslové školy chemické," uvádí mluvčí hasičů Vendula Horáková a pokračuje:

„Nechyběla ani teorie, protože bez znalostí se hasiči opravdu neobejdou. Zopakovali si legislativu v oblasti chemické služby u HZS ČR a postupy při zásazích.

Vypočítávali dávkové příkony radioaktivity v různých místech a následně vytyčovali nebezpečné zóny. Počítali koncentrace k přípravě roztoků na dekontaminaci a řešili i přepočty koncentrací."

Autor: Lukáš Vaníček

10.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies