Netřeba se obávat, nezměnilo se od té doby nic a stále jezdí jediné vozidlo. U útvaru, jehož posláním je co nejrychleji reagovat a dorazit na místo, je to ale závada dosti podstatná.

Hazard? Koncepce!

Jak se ukázalo, není tento problém ani tak otázkou nedostatku financí, ale bohužel vědomého rozhodnutí vedoucích činitelů pardubické policie. To totiž dává spíše přednost líbivému obrázku pěších hlídek jako vystřižených z příručky „Policista, tvůj kamarád“ místo toho, aby nechalo donedávna nejvýkonnější útvar, který ve městě je, dělat jeho práci.

A zřejmě bude ještě hůř. Do terénu kromě hlídkových policistů vyrazí podle plánů vedení v brzké době i policisté z obvodních oddělení.
V případě, že bude občan potřebovat rychlou pomoc policie, nezbyde mu zřejmě, než se modlit, aby vůbec někdo přijel. Pěší hlídka to totiž z druhého konce města zvládne tak nejdříve za půl hodiny…

Namísto ní prý mají k případům vyjíždět policisté z obvodního oddělení, tedy pokud i oni zrovna nebudou na „zdravotní procházce“.
A jak to teprve bude vypadat třeba v takových Chvaleticích, kde je problém na obvodním oddělení zajistit dva sloužící policisty i přes den?

Namísto toho, aby vedení policie zaměřilo svou pozornost na urychlenou nápravu nevyhovujícího stavu, je jeho hlavní starostí odhalit a co nejpřísněji potrestat policisty, kteří si údajně měli stěžovat reportérům Pardubického deníku. Nestěžovali.

Vedení policie totiž zapomíná na fakt, že vyslat policisty do ulic honit nebezpečné řidiče a bankovní lupiče pěšky, byl jeho vlastní nápad. Veřejnost (a média) si měla všimnout pěších hlídek, ale už se nezamýšlet nad tím, jaké důsledky to může mít.

Rozhodnutí nechat ve městě jediné hlídkové vozidlo je podle diskuzních příspěvků policistů na našem webu doslova vědomý hazard se zdravím a životy. A to nejen občanů, ale i samotných policistů!

„Na hlídkovém oddělení teď zůstane jen blázen, protože do rvačky, k agresivním lidem nebo pachatelům vloupání do objektu jet v jednom autě v dnešní době, kdy má každý zbraň…“ popisuje své pocity jeden z policistů.

„Popovídat si s občany někde na chodníčku je super. Když ale uvidí nějakej chmaták nebo feťák ty poldíky v beranici s brašnou a terčíkem, tak projede okolo v autíčku a zamává,“ komentuje současný stav další čtenář.

Místo elitního útvaru je teď spíše klub policejních turistů

Pěší turistický klub. Tak si teď z trpké legrace říkají někteří pardubičtí policisté hlídkové služby. Donedávna motorizovaná hlídková služba, která byla vysílána na případy násilností, výtržností a rvaček, v nichž často hrají roli omamné látky a zbraně má teď problém. Na stotisícové město teď musí vystačit namísto tří s jediným vozidlem.

Policie k stávající situaci příliš sdílná není. „Zatím není v plánu nasadit více vozidel. I pěší hlídka je součástí policejní služby,“ uvedla mluvčí pardubické policie Klára Kováčová.

„Nešlo si nevšimnout,“ reagoval na náš dotaz ohledně pěších hlídek velitel pardubické městské policie Petr Kvaš. „O jejich působení jsme byli státní policií informováni. Uvidíme, jak to zkoordinovat, aby to mohlo lépe fungovat,“ řekl Petr Kvaš.

„Na jednu stranu občan žádá viditelnou přítomnost policejních hlídek, což pěší služba určitě splňuje. Na druhou stranu je zde ale také požadavek v reálném čase zasáhnout,“ upozorňuje Kvaš s tím, že pouhé jediné vozidlo by tuto podmínku splnit nemuselo.

„Uvidí se, jaký to bude mít dopad na veřejnost. Až někdo bude potřebovat policii a ona nepřijede z důvodu, že prostě nemá jak a nebo že má na práci něco jiného a nikdo jiný nemůže rychle přijet, tak jsem zvědav, jak to určité osoby budou vysvětlovat. Jako občan bych chtěl, aby při zavolání 158 policie reagovala co nejrychleji a s daným problémem mi pomohla. Jinak vím, že Oddělení hlídkové služby Pardubice je ve většině případů na místě jako první, tak by mě zajímalo, jak to chtějí všechno stíhat s jediným vozidlem. Nebudou. A když, tak to bude s určitou časovou prodlevou, a to si nemohou dovolit. Jinak, pěší hlídky jsou hezké na oko, ale jinak jsou zbytečné, ale úplně. Nemyslím si, že jedna motorizovaná hlídka zajistí bezpečnost města. Teď úplně stačí, aby se třeba stala dvě nějaká přepadení a co budou dělat policisté, kteří slouží ve městě? Leda by se rozdělili, nebo si mohou vybrat, na které pojedou. Doufám, že se to vyřeší a že se budu moci dále cítit v bezpečí, ale v těchto podmínkách to určitě není,“ komentuje současný stav hlídkového oddělení čtenář, který má blízko k pardubické policii.