Oba to mají domů z práce 80 kilometrů, pocházejí z nejzazších výsep krajů, kterým velí. A tak přes týden bydlí ve služebních bytech. Jen za pár stokorun měsíčně. A to se stalo terčem kritiky.

Řeč je o královéhradeckém hejtmanovi Lubomíru Francovi a pardubickém hejtmanovi Radko Martínkovi. Franc přes týden přespává ve služebním bytě ve zrekonstruovaném Regiocentru, kde sídlí krajský úřad. Byteček je velký 28 metrů čtverečních a Franc za jeho užívání platí několik stokorun měsíčně.

Přesnou částku nelze jednoduše vyčíslit, Franc ji hradí formou daně z 2100 korun, které představují pronájem kraje za tyto prostory. „Jedná se sice o funkční požitky, které může zaměstnavatel (kraj) přiznat. V kontextu ekonomické krize jde ale podle mě spíše o dar lidu členu politické strany, která sama sebe staví do pozice obhájce zájmů pracujících,“ kritizuje bývalý zaměstnanec krajského úřadu František Ungrád. Podle něho si hejtman užívá hotelového ubytování za cenu sotva jedné patnáctiny běžného tržního nájemného v centru Hradce. Ungrád požaduje, aby byly prostory v Regiocentru pronajímány za tržní ceny. Padni komu padni.

Vedení kraje kritiku odmítá. „Užívání služebního bytu je v souladu se zákony a bylo schváleno radou kraje. Nejde o klasické bydlení, ale o naturální požitek, spojený s funkcí ve kterékoliv samosprávě. Tyto byty se v Regiocentru budovaly právě za tímto účelem,“ uvedl mluvčí kraje Imrich Dioszegi.
„Hejtman je v práci od šesti ráno často do devíti hodin večer a třeba při reprezentačních akcích by bylo velmi náročné, aby jezdil na otočku do Broumova se převléknout a spěchal zpátky,“ dodal mluvčí.

Podobnému bytu se těší také Francův náměstek Josef Táborský, bývalý starosta Kopidlna na Jičínsku.

Pardubický hejtman Martínek občas přespává v malém pokojíčku v Domě dětí a mládeže (DDM) na sídlišti Dukla. Měsíčně za to platí zhruba 900 korun. „Jsou to opravdu skromné podmínky, je to vlastně malá ložnice spojená s kuchyňkou,“ uvedla mluvčí kraje Magdalena Navrátilová.

Podobný byteček má tamtéž i krajský radní Petr Šilar z Letohradu, střídá se v něm s řidičem hejtmana. Martínek a Šilar nájem platí kraji, kterému DDM patří. Radní Jana Pernicová zase bydlí v městské garsonce v Polabinách, platí také zhruba 30 korun denně.

Ungrád začal rýpat do vedení Královéhradeckého kraje po nuceném odchodu z Centra evropského projektování (CEP), což je krajská organizace. Pracoval zde do konce března.

„Výpověď dostal po reorganizaci společnosti. Kritizovat začal po svém odchodu, ovšem kvalita jeho práce byla velmi dobrá. Řadu výhrad má nyní i na nás,“ uvedla zástupkyně ředitelky CEP Zita Kučerová.

Jak bydlí Franc a Martínek?

Královéhradecký hejtman Lubomír Franc má trvalé bydliště na Křinickém sídlišti v Broumově, kde žije se svou bývalou manželkou. Panelový byt 3 + 1 patří jí, připadl jí při rozvodovém vyrovnání. Z Broumova do Hradce je to necelých 80 kilometrů.

Pardubický hejtman Radko Martínek vlastní také panelákový byt  3 + 1 v Moravské Třebové, kde žije se svou manželkou. Z Moravské Třebové do Pardubic je to zhruba 85 kilometrů.