VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historický milník: po padesáti letech končí analogové vysílání z Krásného

Krásné – Vysílač byl uveden do provozu 1. května roku 1959. Od té doby se mnoho změnilo. Pamětníci si jistě vzpomenou na původní věž.

21.6.2011 2
SDÍLEJ:

Vysílač KrásnéFoto: Radek Latislav

Čtyři čtverečky na obrazovce? Budete brzo bez televize. Tak by se dal zjednodušeně označit historický milník v televizním vysílání nejen na Chrudimsku. Diváci na konci června přijdou o analogový příjem českých televizních stanic.

„Ve čtvrtek 30. června 2011 v pozdních večerních hodinách Česká televize ukončí analogové zemské vysílání ČT1 z vysílačů velkého výkonu, včetně vysílače Hradec Králové – Krásné v oblasti Trutnov,“ upozorňuje diváky za Českou televizi mluvčí televize, Štěpán Janda. 182 metrů vysoký vysílač neskončí jen s analogovým programem ČT1, stejně tak odejde do věčných lovišť komerční Nova a Prima. Analogová ČT2 skončila již na podzim minulého roku.

Digitálně již od minulého roku

Vysílač Krásné je plně digitalizován od jara minulého roku a diváci tak nemusí mít obavu z toho, že o televizní vysílání přijdou. Jen je třeba být náležitě připraven. „Zjednodušeně řečeno potřebují diváci k příjmu DVB-T signálu televizní přijímač schopný tento signál přijmout nebo případně samostatné přijímací zařízení (set-top-box) připojený ke stávajícímu přijímači. Naladění signálu je potřeba provést dle manuálu k danému přístroji, nejjednodušším způsobem je spuštění automatického ladění,“ informuje diváky o nezbytných změnách technický ředitel televize Prima Patrik Slavík. Neopomenout nelze ani kvalitní anténu.

Vysílač Krásné začal vysílat televizní vlny 1. května 1959. Od té doby se mnoho změnilo. Pamětníci jistě pamatují původní 113 metrů vysokou věž, z které se vysílalo do 70. let minulého století.

Proč se „analog“ vůbec vypíná? „Proces digitalizace České republiky, včetně vypínání analogového signálu, je stanoven v Technickém plánu přechodu schválený Vládou ČR, který určuje podmínky a harmonogram přechodu z analogového na digitální televizní vysílání,“ doplňuje pozadí celé akce Kamil Chalupa z Českých Radiokomunikací. Analogové vysílání se ukončuje stejně tak v ostatních státech EU.

Ukončení analogového vysílání se dotkne i jednotlivých dokrývačů na Chrudimsku. Česká televize vypne kromě Krásného dokrývače v Hlinsku, Práchovicích a Bojanově. Televize Prima vypne jediný dokrývač, ten v Hlinsku. Stejně tak se vypnutí na Krásném nevyhne ani televizi Nova.

Přechod avizují

Jak nám sděluje Štěpán Janda z České televize, na vypnutí jsou diváci upozorněni od 3. června. „Jejich vysílání bude od 23. týdne označené známým piktogramem v podobě čtyř čtverečků vpravo dole na obrazovce a průběžně se objevující textovou lištou s informacemi o nezbytném přechodu na digitální příjem. Po skončení vlastního vysílání ČT1 pak divákům zůstane na obrazovkách ještě následující den 1. 7. 2011 výrazné textové upozornění.“ Podobnou strategii zvolila i televize Prima. „Do signálu šířeného prostřednictvím vysílačů Krásné a návazných převáděčů bude měsíc před ukončením provozu v pravidelných intervalech vkládán běžící text upozorňující diváky na termín vypnutí,“ doplňuje Patrik Slavík.

Pokud by chtěli diváci zůstat analogu „věrni“ přetočením antény na jiný vysílač, příliš si nepomohou. Konec analogového vysílání ve stejný den plánují vysílače Černá hora, Ještěd, Litický Chlum či Kojál.

Najdou se i opozdilci

A jsou diváci na přechod od analogu k digitálu připraveni? Podle Pavla Říhy z firmy ELPA, zabývající se instalací antén byla pro diváky rozšířená televizní nabídka dostatečnou motivací. „Vzhledem k dlouhému souběhu analogu s digitálem se lidé na digitální vysílání připravovali průběžně, i když se našli i tací, kteří to nechali na poslední chvíli. Nejsložitější byly montáže v zimních měsících, kdy se na nás obracelo dost lidí,“ dodává Říha. V nabídce je z Krásného až 9 programů a do budoucna se patrně dočkáme dalších.

Od 1. července již tedy jen digitálně. Na dalších 50 let? To se nechme překvapit.

Radek Latislav

21.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies