„Při rozhodování převážil názor zajistit městu Hlinsko a jeho okolí další plnohodnotný zdroj pitné vody, a to i za cenu značných investičních výdajů a se vší pravděpodobností i dopadů do ceny vodného,“ řekl Josef Hrad, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim.

Jen pro zprovoznění úpravny je třeba startující tři miliony korun. Do dosažení alespoň minimální automatizace provozu , která umožní řízení a kontrolu na dálku mobilním dispečinkem, bude zachován přerušovaný provoz úpravny. V ní se smísí voda vyrobená na úpravně s vodou ze zdroje Podmoklany na Havlíčkobrodsku, a to v poměru 1:3. „Naším cílem je tvrdost vody v rozmezí 1,5 – 1,9 mmol/l, které dosáhneme při poměru 1:1. K tomu je třeba úpravnu Hamry provozovat již nepřerušovaně,“ dodává Josef Hrad.

Rekonstrukce úpravny vody Hamry bude probíhat postupně a za provozu v následujících třech letech, Společnost VaK Chrudim nyní čeká, jak dopadne její žádost o dotaci na výstavbu ozonizace a rekonstrukci technologie. Jsou připraveny dva časové harmonogramy prací. První je s dotačním titulem na ozonizaci. Druhý, již bez dotace, finančně pokryje VaK Chrudim. Postupně použité komponenty se nakonec spojí v jeden funkční celek.

Náklady na ozonizaci a související práce byly vyčísleny na téměř 41 milionů korun. Dalších 10 až 20 milionů korun společnost VaK vynaloží na rekonstrukci ostatní technologie a budovy úpravny.

„Hlinečtí se těší, že se vrátí ke své vodě, na kterou byli zvyklí. Ráda bych poděkovala spoluobčanům za aktivní pomoc při řešení tohoto nepříjemného problému, se kterým jsme se potýkali již od konce roku 2006,“ řekla starostka města Magda Křivanová.