VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejpalčivějším problémem Hlinska je skatepark

Hlinsko - V sále hlinecké Orlovny bylo ve středu 20. května živo. Od 16 hodin zde probíhalo otevřené fórum Deset problémů města.

22.5.2009 3
SDÍLEJ:

Hlinečtí diskutovali v otevřeném fóru nad Deseti problémy města Hlinska.Foto: Martin Pavliš

Tato akce byla pořádána v rámci Agendy 21, což je program rozvoje na regionální úrovni. Hlinsko jako člen Národní sítě Zdravých měst uspořádalo toto fórum vůbec poprvé. Akce se zúčastnilo na padesát řečníků z řad laiků, odborníků i zaměstnanců městského úřadu, kteří měli k problémům města co říci.

Role moderátora programu se zhostil Petr Švec, ředitel Národní sítě Zdravých měst a místní Agendy 21. Občané se mohli zapojit do diskuze u 8 stolů – tematických okruhů - vždy tématu, které je nejvíce zajímá. Tématy byly například doprava, bydlení a sociální oblast, sport a volný čas, strategický rozvoj města, životní prostředí, podnikání, školství a další. Za každou skupinu pak byly zvoleny dva největší problémy v daném okruhu a ty byly spolu s ostatními následně vybraným zástupcem vždy odprezentovány všem. Každý se tak mohl veřejně vyjádřit ke všemu, co hýbe děním v Hlinsku. Mezi návrhy tak zazněly problémy rozličných podob i závažností, od již diskutovaného zásobování Hlinecka vodou, přes otázku dalšího rozvoje středního školství ve městě až po průjezd Husovou ulicí, čistotu ulic, skatepark a stravování ve školních jídelnách.

Z nabídnutých osmi párů problémů pak všichni přítomní hlasováním zvolili deset nejpalčivějších oblastí, na jejichž řešení by se mělo město Hlinsko v nejbližším období soustředit. Překvapením pak byly výsledky hlasování. Zatímco tolik naříkané zrušení učiliště nedostalo od přítomných jediný hlas, drtivým vítězem fóra byla problematika vybudování skateparku. Samozřejmostí byla pomyslná druhá příčka pro problém zdroje pitné vody pro Hlinecko. Překvapivé bylo i obsazení třetí příčky - problém čistoty města, zatímco podnikání, rozvoj bydlení a zaměstnanost se umístily až na nižších místech.

V závěru programu pak pořadatelé obdarovali vylosované účastníky věcnými cenami od města Hlinska.

Ačkoliv se akce tohoto druhu konala v Hlinsku vůbec poprvé, rozhodně ji nelze nazvat neúspěchem. „Jsme moc rádi, že občané přišli a diskutovali,“ říká spokojeně Roman Alvarez, spolupořadatel fóra a dodává: „Výsledky jsou samozřejmě trochu zkreslené vzhledem k nižší účasti. Na to, že se jedná o první takovou akci, je moc dobře, že občané své názory vyjádřili. Budou užitečným impulsem.“

Spokojenost s průběhem akce neskrýval ani místostarosta Hlinska Pavel Šotola. „Je dobře, že občanům není město lhostejné a přišli se vyjádřit. Výsledky samozřejmě vyhodnotíme, ověříme a budeme řešit,“ uvedl Šotola.

I přes krásné počasí, kdy drtivá většina obyvatel dává raději přednost práci na zahrádce či rekreaci, se v Hlinsku našlo mnoho spoluobčanů, kterým není život v jejich městě lhostejný.

Vedení města tak má nyní před sebou nelehký úkol: S vytyčenými problémy se vypořádat a na fóru příštím složit občanům účty. Další takovouto otevřenou diskuzi plánují Hlinečtí uspořádat příští rok.

(mapa)

22.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Marioneta malé tanečnice.
2

Muzeum chystá výstavu věnovanou jediné loutce

Kominík při práci.

Hasiči varují: Dejte pozor na nevyčištěný komín

Klesající zadluženost dává projektům šanci

Chrudim – Městu se daří snižovat zůstatek nesplacených úvěrů. Radnice si tak bude moci případně vzít bez obav nový úvěr na zajištění některé z připravovaných větších investic.

A teď na nebezpečné území Vyšehradu

Chrudim - Sobotním soupeřem chrudimského týmu byl šestý celek ČFL - SK Benešov. Utkání začali domácí ofenzívně a vypracovali si několik příležitostí.

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ dr. Peška Chrudim

Chrudimsko - Ve středu 20. září přinese Chrudimský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Chrudim - Chybějící obchvaty, dálnice a rozbité okresky. To je podle exkluzivního předvolebního průzkumu pro Deník největší problém kraje. Můžou s ním ale poslanci něco udělat?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení