VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejpalčivějším problémem Hlinska je skatepark

Hlinsko - V sále hlinecké Orlovny bylo ve středu 20. května živo. Od 16 hodin zde probíhalo otevřené fórum Deset problémů města.

22.5.2009 3
SDÍLEJ:

Hlinečtí diskutovali v otevřeném fóru nad Deseti problémy města Hlinska.Foto: Martin Pavliš

Tato akce byla pořádána v rámci Agendy 21, což je program rozvoje na regionální úrovni. Hlinsko jako člen Národní sítě Zdravých měst uspořádalo toto fórum vůbec poprvé. Akce se zúčastnilo na padesát řečníků z řad laiků, odborníků i zaměstnanců městského úřadu, kteří měli k problémům města co říci.

Role moderátora programu se zhostil Petr Švec, ředitel Národní sítě Zdravých měst a místní Agendy 21. Občané se mohli zapojit do diskuze u 8 stolů – tematických okruhů - vždy tématu, které je nejvíce zajímá. Tématy byly například doprava, bydlení a sociální oblast, sport a volný čas, strategický rozvoj města, životní prostředí, podnikání, školství a další. Za každou skupinu pak byly zvoleny dva největší problémy v daném okruhu a ty byly spolu s ostatními následně vybraným zástupcem vždy odprezentovány všem. Každý se tak mohl veřejně vyjádřit ke všemu, co hýbe děním v Hlinsku. Mezi návrhy tak zazněly problémy rozličných podob i závažností, od již diskutovaného zásobování Hlinecka vodou, přes otázku dalšího rozvoje středního školství ve městě až po průjezd Husovou ulicí, čistotu ulic, skatepark a stravování ve školních jídelnách.

Z nabídnutých osmi párů problémů pak všichni přítomní hlasováním zvolili deset nejpalčivějších oblastí, na jejichž řešení by se mělo město Hlinsko v nejbližším období soustředit. Překvapením pak byly výsledky hlasování. Zatímco tolik naříkané zrušení učiliště nedostalo od přítomných jediný hlas, drtivým vítězem fóra byla problematika vybudování skateparku. Samozřejmostí byla pomyslná druhá příčka pro problém zdroje pitné vody pro Hlinecko. Překvapivé bylo i obsazení třetí příčky - problém čistoty města, zatímco podnikání, rozvoj bydlení a zaměstnanost se umístily až na nižších místech.

V závěru programu pak pořadatelé obdarovali vylosované účastníky věcnými cenami od města Hlinska.

Ačkoliv se akce tohoto druhu konala v Hlinsku vůbec poprvé, rozhodně ji nelze nazvat neúspěchem. „Jsme moc rádi, že občané přišli a diskutovali,“ říká spokojeně Roman Alvarez, spolupořadatel fóra a dodává: „Výsledky jsou samozřejmě trochu zkreslené vzhledem k nižší účasti. Na to, že se jedná o první takovou akci, je moc dobře, že občané své názory vyjádřili. Budou užitečným impulsem.“

Spokojenost s průběhem akce neskrýval ani místostarosta Hlinska Pavel Šotola. „Je dobře, že občanům není město lhostejné a přišli se vyjádřit. Výsledky samozřejmě vyhodnotíme, ověříme a budeme řešit,“ uvedl Šotola.

I přes krásné počasí, kdy drtivá většina obyvatel dává raději přednost práci na zahrádce či rekreaci, se v Hlinsku našlo mnoho spoluobčanů, kterým není život v jejich městě lhostejný.

Vedení města tak má nyní před sebou nelehký úkol: S vytyčenými problémy se vypořádat a na fóru příštím složit občanům účty. Další takovouto otevřenou diskuzi plánují Hlinečtí uspořádat příští rok.

(mapa)

22.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Robota pohání program s celou škálou cviků. Vláček se ovládá pohybem ruky.

Pacientům pomáhá se cvičením robot. Chybí mu ale jméno

Ilustrační foto

Celostátně hledané děti našli strážníci

Lidé nechtějí přijít o nádherný výhled

Chrudim – Někteří lidé z domů č.p. 1292-4 na chrudimském sídlišti Větrník odmítají radnicí chystanou dílčí změnu regulačního plánu města, která se má dotknout pásu pozemků pod okny jejich bytů. Nechtějí přijít o nádherný výhled na chrudimské panoráma.

AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Chystáte se prodat svoje auto? Potom se jistě snažíte dostat za svůj vůz co možná nejvyšší finanční sumu. Samozřejmě, že o ceně auta rozhoduje zejména model, jeho rok výroby, počet najetých kilometrů a především technický stav, ovšem jsou tu i detaily, které mohou cenu vozu zvýšit.

V závodě o pohár Třemošnice zvítězil Petr Harnoš

Třemošnice - Ve středu večer odstartoval jeden z dvojzávodu o pohár města Třemošnice. Letošní krosový běh byl již devatenáctým v pořadí a nenechaly si ho ujít na dvě desítky běžců. 

Otevřená herna začíná už dnes

Chrudim – Dnes od tří hodin odpoledne se v audioučebně chrudimské Základní školy Dr. J. Malíka otevře pravidelná herna deskových a karetních her Hrajeme si s Chrudimkou, kterou pořádá spolek Altus. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies