VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrdinové Chrudimska: První nominovaný sbírá brýle a hraje Člověče, nezlob se

Chrudimsko - Do ankety Hrdinové Chrudimska byla nominovaná první dobrovolnice, a to paní Jitka Pešková.

24.4.2013
SDÍLEJ:

V CENTRU Jana XXIII. je Jitka Pešková jako doma.Foto: Ludmila Pavlišová

Nezištně začala pomáhat už v roce 2005, kdy byla na mateřské dovolené a podílela se na práci v několika neziskových organizacích. Nominaci do redakce poslala jednatelka občanského sdružení Jana XXIII. Ludmila Pavlišová.

„Vrozenou srdečnost, ochotu pomáhat a soucítit s potřebnými Jitky Peškové mohlo poznat již mnoho lidí na vlastní kůži. A to nejen v přátelském vztahu, ale i ve veřejném životě. Není lhostejná k lidem, kteří potřebují okamžitou pomoc," uvedla Ludmila Pavlišová.

Nejedna pomoc

I přes velké nároky, které na ni klade péče o rodinu, se s vysokým nasazením již nejméně tři roky věnuje aktivitám, které připravuje pro veřejnost Centrum Jana XXIII. na sídlišti v Hlinsku. Podílí se aktivně na přípravě programu, na jeho realizaci a také na prezentaci všech aktivit.

Účastní se i dalších veřejných aktivit, které pomáhají druhým. Například se svými dětmi se zúčastnila Tříkrálové sbírky, kterou v Hlinsku pořádá Oblastní charita Nové Hrady, dále se podílela na sbírce lékárniček pro ADRU a sbírce dioptrických brýlí, které pomohly lidem až za hranicemi našeho státu.

„Za jejími slovy vždy následují skutky. Dokazuje to, když pomáhá s realizací většiny programu Centra Jana XXIII. Naplno se zapojila do organizace I. příměstského tábora v Hlinsku, který se setkal s velmi pozitivním ohlasem mezi rodiči," pokračuje ve výčtu aktivit jednatelka sdružení Pavlišová.

Nedílná součást

„Žádná z činností, které jsou pro veřejnost pořádány, se neobejde bez její významné a nezištné pomoci. Její upřímnost, přátelská povaha a dobré srdce, vždy vytvoří z času, který s ní účastníci akce stráví, radostné chvíle. Svědectvím všech těchto přívlastků mohou být spokojení senioři, pro které Centrum Jana XXIII. připravuje kurzy základů obsluhy počítače." uvádí v dopise Ludmila Pavlišová.

Nezbytná podpora

Jitka Pešková podle očitých svědků dokáže na obávajících se tvářích seniorů vykouzlit úsměv a zcela je zbavit zbytečných obav, které k nim z nových informací zcela zákonitě přicházejí.

„Její stručná charakteristika zní takto: Kde je Jitka, tam je radost a slunce v duši. Je velmi skromná, nečeká na žádné ovace. V její ochotě pomáhat a být nápomocna lze spatřovat ten nejčistší lidský úmysl. Za to za všechno jí patří velké poděkování," uzavírá svůj dopis jednatelka sdružení Jana XXIII.

„Všechnu svoji aktivitu by však nemohla dělat bez podpory rodiny, svého manžela a hlavně bez své maminky paní Podhorské, jejíž obětavost nemá mezí. Tedy i ona si zaslouží být součástí tohoto jednoho skromného poděkování," dodává Ludmila Pavlišová.

LUKÁŠ VANÍČEK

Znáte hrdinu? 

Hrdinou může být kdokoliv: zachránce ženy z hořícího auta i dobrovolník, který každý týden pomáhá v domově pro seniory. Hrdinství se meze nekladou. 

Nominace má jedinou podmínku: hrdina musí být z chrudimského okresu nebo v něm svoji činnost vykonává. 

Nominace je velice jednoduchá. Stačí napsat dopis do redakce Chrudimského deníku anebo na e-mailovou adresu redakce@denik.cz. 

Nominovat svého hrdinu může každý, ať už fyzická či právnická osoba. Návrh ale musí obsahovat celé jméno, kontakt na nominovaného hrdinu, také popis jeho činnosti a důvody pro nominaci. Čím obsáhleji bude příběh popsán a hrdina charakterizován, tím lépe. 

Příběh každého nominovaného hrdiny uveřejníme s jeho souhlasem na stránkách Deníku a facebookovém profilu Aktuálně z Chrudimska. 

Nominace se uzavřou koncem září, a od té doby začne hlasování čtenářů, které bude ukončeno v prosinci.


Autor: Redakce

24.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Nemocnice fungují i přes nedostatek lékařů a sester.

Nemocnice fungují i přes nedostatek lékařů a sester

Svěchyňova ulice se na čas uzavře

Chrudim – Z důvodu umístění jeřábu na komunikaci při instalaci antény na střechu domu čp. 250 v chrudimské ulici Svěchyňova bude během nadcházející soboty a neděle pro motoristy úplně uzavřená tamní silnice.

V Miřeticích se připojí na novou kanalizaci

Miřetice – „Musím jet pomalu, auto se na rozbité silnici kodrcá, ale to se dá vydržet. Nová kanalizace je důležitější, než trocha nepohodlí,“ konstatuje řidič Josef Bílý, když se vyhýbá náklaďáku stojícímu uprostřed silnice v Miřeticích. 

Židovské památky lákají, Luže k nim vydala turistické vizitky

Luže – Židovské památky začínají turisté vyhledávat stále častěji a nejinak je tomu i v Luži. Židovské osídlení v Luži je doloženo od druhé poloviny 16. století a podle dobových pramenů se na noc uzavíralo řetězy. 

Díra v nádrži nevznikla sama od sebe

Chrudim – V pondělí krátce před osmou hodinou obdržela městská policie telefonické oznámení od občana, který na Tyršově náměstí zaregistroval unikající palivo ze zaparkovaného vozidla. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení