VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Instruktoři byli nemilosrdní

Chrudim – Turisté, kteří se v sobotu procházeli Rekreačními lesy na Podhůře u Chrudimi, byli svědky nečekané podívané. Po lesních cestičkách občas proběhla skupina lidí s velkou kládou na rameni, kteří na sebe nechávali křičet.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Chrudim – Turisté, kteří se v sobotu procházeli Rekreačními lesy na Podhůře u Chrudimi, byli svědky nečekané podívané. Po lesních cestičkách občas proběhla skupina lidí s velkou kládou na rameni, kteří na sebe nechávali křičet. To se pětadvacet odvážlivcůFoto: Deník / Vaníček Lukáš

To se pětadvacet odvážlivců snažilo splnit náročné přijímací řízení ke 4. výsadkové rotě Aktivních záloh u 43. výsadkového praporu Chrudim.

Do aktivních záloh mohou vstoupit vojáci i civilisté, projít výcvikem a v případě nutnosti doplňovat stavy praporu a plnit úkoly, které by profesionální výsadkáři nestíhali.

AKTIVNÍ VÍKEND

Přijímačky začaly v sobotu ráno a plně se nesly v duchu motta chrudimských parašutistů: „Pot šetří krev." Vstupní atletické přezkoušení vyřadilo prvních sedm uchazečů.

Ne každý totiž zvládl přes 28 kliků za 30 vteřin, 46 sedů-lehů též za půl minuty a minimálně pět přítahů na hrazdě. To se neobešlo bez nářku a kvílení. Za 12 minut pak adepti museli uběhnout minimálně 2800 metrů.

Smyslem následujících úkolů v plaveckém bazénu bylo oddělit plavce od neplavců a zjistit, zde někdo nemá panický strach z vody.
Ani po odložení plavek neměli adepti klid. Rovnou se přesunuli na Podhůru, kde už na ně čekala první skutečně kolektivní disciplína – běh s kládou na pět kilometrů.

Šestičlenné družstvo s maketami samopalů v rukou nafasovalo dlouhý kus dřeva a museli se rychle a hlavně efektivně domluvit, jak jej dopravit do cíle. Jakékoliv nedodržení pokynů instruktoři trestali dřepy a kliky. Časovou ztrátu při „výukové" pauze pak bylo třeba kompenzovat zrychleným přesunem. Zde skončili dva uchazeči.

HLAVNĚ SE NEDOTKNOUT

Zbytek se přesouvá na překážkou dráhu a s nimi i mnohokrát proklínaná dřevěná kláda. Přes překážky musí nejprve každý sám a pak v týmu i s kládou, která se ale nesmí ničeho dotknout.

„Skutečnou královskou disciplínou celého výběrového řízení, podle instruktorů i uchazečů, není nic jiného než zrychlený přesun na vzdálenost 10 km se zbraní a batohem. Je to disciplína, které více než která jiná prověřuje schopnost po fyzické stránce zvládat doktrinální výsadkové operace," popisuje noční aktivity major Ivo Zelinka.

TESTY I TRANSPORT

Ani neděle neznamenala klid a odpočinek. Výsadkáři pro adepty ještě za tmy připravili pochod se zbraní a zátěží. Po psychotestech a vyplnění dotazníků následoval transport raněného s dalšími „klikovacími" zastávkami.

Přijímací řízení zvládlo 15 uchazečů. „Úspěšnost 62% je naprostý normál," doplňuje major Zelinka.

Další výběrové řízení ke 4. výsadkové rotě Aktivních záloh pořádají výsadkáři v červenci. Zájemcům stačí napsat email na adresu az@43vpr.cz a dozví se zbytek.

Autor: Lukáš Vaníček

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies