VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Izraelský deník: Byli jsme v mauzoleu Arafata

Izrael - Poslanec Jan Chvojka přibližuje své dojmy z konference evropských zákonodárců v Jeruzalémě.

8.2.2011
SDÍLEJ:

Vojáci strážící ostatky Jásira Arafata.Foto: Jan Chvojka

Podstatnou část pátku (4. 2.), který je pro zajímavost v muslimských zemích volným dnem, jsem spolu s některými dalšími účastníky konference strávil v Ramalláhu. Ten se stejně jako Jeruzalém nachází v Judských horách. Cesta na sever od Jeruzaléma trvá několik minut a stoupá od Starého Města, které leží ve nadmořské výšce 760 m nad mořem, asi o dalších sto. Pětadvacetitisícový Ramalláh je aktuálně hlavním městem palestinské autonomie.

Páteční jednání v Ramalláhu se týkalo především energetické oblasti. Palestinský ministr energetiky a přírodních zdrojů Omar Kittaneh účastníkům představil situaci v zásobování elektrickou energií jak na Západním břehu Jordánu, tak v pásmu Gaza. Celých 24 hodin má elektřinu k dispozici jenom obyvatelstvo na sever a na jih od Jeruzaléma. Velká část Západního břehu je závislá na generátorech, které jsou schopné zásobovat jednotlivé oblasti 3 až 5 hodin. S elektrifikací palestinské samosprávy pomáhá i náš stát. Česká republika zatím zahájila projekty ve 21 vesnicích a do budoucna se počítá s vyšším číslem.

Po debatě v Ramalláhu jsme navštívili mauzoleum palestinského předáka Jásira Arafata. Tělo bývalého prezidenta je pohřbeno tak, aby mohlo jednou spočinout v definitivním hrobě ve Východním Jeruzalémě. Podle představ mnoha palestinských Arabů hlavním městě jejich budoucího samostatného státu. Jeruzalém je ovšem od prosince 1949 hlavním městem Izraele, od roku 1967 de facto a od roku 1980 de iure sjednoceným. Takzvaný základní zákon z roku 1980 o nedělitelnosti Jeruzaléma však mezinárodní společenství neuznalo a řada států přesunula svá zastoupení do Tel Avivu, který byl hlavním městem v letech 1948 až 1949. V Tel Avivu sídlí i mise České republiky.

Jan Chvojka, poslanec PČR

8.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve Slatiňanech se překvapení nekonalo.
18

Ve Slatiňanech se překvapení nekonalo, v poháru postupuje MFK Chrudim

DUŠAN POLHOŠ (4,2 kg a 53 cm) je od 19.7. od 10:54 po tříleté Karolínce a dvouletém Gejzovi dalším štěstím Julie a Gejzy z Heřmanova Městce.
15

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 22. července

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Prosetín - Fotbalový klub Sokola Prosetín bude v nadcházející sezóně zaslouženě reprezentovat Chrudimsko v kraji. Trenér Vít už ví, že jeho tým čeká těžká sezóna.

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Chrudim - Téměř sedmiletá Verunka už toho za svůj krátký život zažila opravdu hodně. A bohužel ji čeká další změna. 

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení